piątek, 17 sierpnia 2018.
Strona główna > Świat > Jak się zaczęła era nuklearna?

Jak się zaczęła era nuklearna?

Jak się zaczęła era nuklearna?
Data publikacji: 2015-08-06 10:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 615 8148

70 lat temu, 6 sierpnia 1945 roku, amerykańska superforteca B-29 zrzuciła na japońskie miasto Hiroszima pierwszą z dwóch użytych dotąd bojowo bomb atomowych "Chłopczyka" (Little Boy), otwierając w dziejach międzyludzkich konfliktów erę nuklearną.

Wybuch był równoważny z detonacją 16 tys. ton trotylu, ale w przeciwieństwie do eksplozji chemicznej towarzyszyło mu dodatkowo zabójcze promieniowanie jonizujące. Według różnych szacunków sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały do końca października 1945 roku zgon od 90 do 166 tys. mieszkańców Hiroszimy, przy czym około połowa tych osób zginęła 6 sierpnia.

Prezydent USA Franklin D. Roosevelt dał się przekonać uczonym z Albertem Einsteinem na czele, że budowa bomby atomowej jest technicznie możliwa, a jej wcześniejsze skonstruowanie przez wrogów USA miałoby tragiczne skutki. Pierwsza bomba eksplodowała 16 lipca 1945 roku na tajnym poligonie w stanie Nowy Meksyk. Gotowe były już wtedy dwie następne. Prezydent Harry Truman i jego dowódcy wojskowi uznali broń atomową za ostateczny argument, który zmusi Japończyków do natychmiastowej kapitulacji. Do ataku wybrano jako cele cztery miasta: Hiroszimę, Nagasaki, Kokurę i Niigatę. Lotniczy zwiad meteorologiczny doniósł, że tylko Hiroszima jest wolna od pokrywy chmur, co zdecydowało o jej losie. Bombę zrzucono o godzinie 8.15 z wysokości ponad 9 km. Po 44 sekundach w ułamku chwili wyzwolona została niszczycielska niekontrolowana reakcja łańcuchowa. Jednak brak pożądanej przez Amerykanów oferty kapitulacyjnej sprawił, że w trzy dni później, 9 sierpnia zrzucono na Nagasaki drugą bombę atomową - "Grubasa" (Fat Man). Japonia zdecydowała się na bezwarunkową kapitulację. W porównaniu z Hiroszimą bilans ofiar był w Nagasaki nieco mniej tragiczny - od 39 do 80 tys. zabitych i zmarłych do końca października 1945 r.

Czy użycie bomby przeciwko Japonii było słuszne i czy uratowała potem, jak twierdzą niektórzy, świat przed trzecią wojną światową - na te pytania każdy musi znaleźć własną odpowiedź. (pap)

 

Na zdjęciu: W Parku Pokoju w Hiroszimie w każdą rocznicę Japończycy zapalają lampiony w hołdzie ofiarom.

Fot. EPA/KIMIMASA MAYAMA

Komentarze

Jasnowidz,
A kolejnej bombki w ksztalcie "Grzyba lub Cygara" bedzie mozna spodziewac sie tylko, albo od... istniejacych jeszcze i tu i tam Komunistow czy Separatystow lub fanatycznych Islamistow ??
2015-08-06 22:41:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
74. rocznica wybuchu powstania warszawskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy