Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Uczcili rocznicę wydarzeń kwietnia 1945 roku

Data publikacji: 26 kwietnia 2018 r. 15:42
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:09
Uczcili rocznicę wydarzeń kwietnia 1945 roku
 

Jeszcze do niedawna to święto nazywało się 26 Kwietnia - powrotu Szczecina do Polski. Teraz "wydarzeń kwietnia 1945 roku". W czwartek na Cmentarzu Centralnym uczczono 73. rocznicę tamtych dni.

W uroczystościach pod pomnikiem Braterstwa Broni wzięli udział m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek, abp metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, parlamentarzyści i politycy rożnych opcji, przedstawiciele Wojska Polskiego, policji oraz Korpusu NATO, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy Szczecina.

- Przychodzimy tu, aby uczcić pamięć wszystkich żołnierzy, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę na frontach Europy i świata. Przychodzimy także, aby wyrazić szacunek dla wszystkich tych, którzy są tu z nami a brali udział w tych dramatycznych wydarzeniach, wszystkich żołnierzy, kombatantów, pionierów Szczecina. Szczecińska nekropolia to szczególne miejsce, gdzie jak w soczewce skupia się historia naszego miasta. To tu groby przedwojennych mieszkańców mieszają się z setkami tysięcy grobów tych, którzy przez lata budowali nowy, polski Szczecin będący dziś powodem do dumy i satysfakcji. 26 kwietnia to moment, który pozwala wrócić pamięcią do tamtych czasów, gdy wiosną 1945 roku niemal 400-tysięczne miasto nagle stało się wyludnioną pustynią zrujnowaną niemal w 40 procentach, areną anarchii i samowoli sowieckich żołdaków. Miasto, które przez setki lat tętniło życiem nagle wszystko musiało rozpoczynać od początku - stwierdził Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

- Dla Szczecina szczególnym czasem jest druga połowa kwietnia i pierwsza połowa maja. Doświadczamy tego każdego roku rozpoczynając od modlitwy na cmentarzu wojennym w Siekierkach poprzez modlitwę w rocznicę przejścia frontu przez miasto aż po rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zapraszam do chwili modlitwy, zarówno za żołnierzy o polskich sercach, jak i za wszystkich żołnierzy poległych w trakcie działań wojennych o miłosierdzie Boże, o niebo Dla wszystkich ofiar cywilnych, dla zesłańców dla więźniów, także dla tych, którzy zmarli z tęsknoty. Jednocześnie módlmy się, aby ta ziemia i miasto czerpały siłę z nadziei polskich serc, które były pełne wiary w Bożą moc, aby ten duch trwał - powiedział abp Andrzej Dzięga. Obchody rocznicy 26 kwietnia 1945 roku zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Braterstwa Broni.

(dar)

Na zdjęciu: W uroczystościach pod pomnikiem Braterstwa Broni wzięli udział m.in. prezydent Szczecina, abp metropolita szczecińsko-kamieński, parlamentarzyści i politycy, przedstawiciele wojska, policji, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dryja
2018-04-26 23:09:28
Dawno temu Kurier pisał o zdobyciu Szczecina, nieco później o wyzwoleniu, obecnie o wydarzeniu z kwietnia 1945. Co napisze niebawem? O incydencie w kwietniu 1945? Już się boję, że może się Kurierowi wymsknąć coś o upadku Szczecina w kwietniu 1945.
Quistorp
2018-04-26 20:16:15
Wróciłem ze spaceru. Na pobliskim osiedlu, na jednym z ocieplanych styropianem bloków (jest godz. 20.00) słyszę na rusztowaniach mowę w języku, rosyjskim, przeplataną, uzbeckim, mołdawskim , ukraińskim, białoruskim,i innymi. Ta hołota co drugie słowo rzuca bladź, bladź i bladź. Bez tej podpórki słownej robota nie idzie. W szpitalu pracują Ukrainki, Białorusinki i inne dziewczyny. W sklepie obsłużyła mnie Lwowianka. To są "te nie kumate, tępe bezbożne robole, pomioty żołdactwa. Niech zapieprzają. Nie trzeba było ich zapraszać na takie uroczystości jeszcze narobiły by obciachu"!
Quistorp
2018-04-26 19:46:07
Kto zasiada w kapitule, społecznego honorowego komitetu obchodów rocznicy, objęcia władztwa nad Grodem Gryfa. Władztwo to stanowione było przez przedstawicieli polskich władz cywilnych, przejmujące zarządy po zarządach niemieckich posuwające się na tyłach frontu.Byli to przedstawiciele polskiej komunistycznej lewicy wywodzącej się z ruchów politycznych , sięgających czasów międzywojennych. W Szczecinie przedstawicieli duchowieństwa prawosławnego, nie brakuje. Przedstawicieli organizacji kombatanckich spadkobierców "Armii Czerwonej", najprawdopodobniej nie zaproszono, Tamta strona , bez względu, kto jest u nich prezydentem na takie afronty jest szczególnie wyczulona. Nie wolno igrać śmiercią każdego żołnierza. Używając terminologii Autora tej notatki dziennikarskiej, przedstawicieli spadkobierców "żołdactwa" z III Rzeszy zaproszono. Poeci każdej ze stron to pamiętają.
dress code
2018-04-26 17:54:08
No jak te chłoptasie wyglądają, no jak? Nie potrafią się ubrać stosownie do okoliczności. Zero wyczucia. Kompletne zero.
Grecz
2018-04-26 17:13:54
Dzlaczego 75. rocznicę?!
czas
2018-04-26 17:07:00
czy mamy już rok 2020 ? bo to będzie 75 rocznica
Gość
2018-04-26 16:14:48
A nitras na imprezę przyleciał z pietruszką swoją zamiatarką, nie miał gdzie zabrać kwiatów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA