Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Jak NATO może powstrzymać Rosję? [FILM]

Data publikacji: 06 czerwca 2016 r. 12:45
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Jak NATO może powstrzymać Rosję?
 

NATO musi w większym niż do tej pory stopniu zaangażować się w znalezienie sposobów na powstrzymanie możliwych aktów agresji Rosji wobec krajów bałtyckich i Europy Wschodniej, w tym Polski - mówi PAP Seth G. Jones, ekspert amerykańskiego think-tanku RAND.

"Nie jest jasne, co będzie rezultatem szczytu NATO w Warszawie. Ale myślę, że to, co NATO musi w większym stopniu robić, to zarówno znajdować sposoby na powstrzymanie możliwych aktów agresji Rosji wobec krajów bałtyckich i Europy Wschodniej, w tym Polski. Byłoby idealnie, gdyby można było wysłać więcej stałych sił NATO do Polski i krajów bałtyckich, a jeśli to się nie wydarzy, przynajmniej stacjonujących rotacyjnie" - powiedział PAP Jones.

Jak mówił, ważne jest również wysłanie sprzętu, który powstrzymałby Rosjan - "od systemu Aegis, wczesne ostrzeganie na ziemi, aż po różne rodzaje pocisków konwencjonalnych, które mogłyby chronić Polskę, kraje bałtyckie i innych przed możliwymi atakami".

"Mam nadzieję, ze rezultatem szczytu w Warszawie będzie wspólny komunikat, w szczególności dla Moskwy, że wszystkie kraje członkowskie staną wspólnie wobec możliwej agresji. Czy będzie to Łotwa, Litwa, Estonia czy Polska - że razem jako NATO wyślą sygnał, iż będą broniły swojego terytorium. To wydaje mi się najważniejsze" - zaznaczył Jones.

W dniach 8-9 lipca w Warszawie odbędzie się szczyt NATO. W ubiegłym tygodniu wizytę w Polsce złożył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak zapowiedział, W Polsce będą stacjonowały zwiększone siły NATO; będzie to obecność wielonarodowa i rotacyjna. Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że w Polsce i krajach bałtyckich mają stacjonować cztery batalionowe grupy bojowe. (PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zachodnia cierpliwosc...
2016-06-08 11:57:20
Tylko spokojnie i sila... gdyz nie PO-jmujacemu inaczej nie wytlumaczysz...!!
Pedagog,
2016-06-07 01:36:24
Patrzac historycznie, to Rosjanie od minimum 330 lat maja "apetyt" na Polske... gdyz Im ciagle jest "malo" swojego Wielkiego Rosyjskiego Terytorium...! Ciekawym wiec jest, na jak "Wysokim PO-ziomie"... jest w Rosji Geografia ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA