Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Ostateczne potwierdzenie gotowości [GALERIA]

Data publikacji: 02 czerwca 2016 r. 15:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:04
Ostateczne potwierdzenie gotowości
 

W sztabie Wielonarodowego Korpus Północno-Wschodniego do piątku (3 czerwca) potrwają ćwiczenia „Brilliant Capability 2016". Mają być ostatecznym potwierdzeniem gotowości jednostki do dowodzenia tzw. szpicą NATO.

Decyzja o przekształcenia szczecińskiego sztabu WKP-W zapadła w 2014 roku podczas szczytu NATO w walijskim Newport. W praktyce transformacja jednostki oznacza, że będzie ona przygotowana do szybkiej reakcji i natychmiastowego działania, gdyby w rejonie Europy północno-wschodniej pojawiło się jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

„Brilliant Capability 2016” to ćwiczenie certyfikacyjne, które odbywa się od 30 maja i zakończy się w piątek 3 czerwca. Efektem ma być gotowość Korpusu do dowodzenia Siłami Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), zwanymi również „szpicą”. Korpus jest jedyną jednostką w strukturach NATO, która odpowiada za ściśle określone terytorium, tzn. za wschodnią flankę Sojuszu (ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Krajów Bałtyckich – Estonii, Litwy, Łotwy). Podczas ćwiczeń sprawdzany jest przepływ informacji.

To nie pierwsze takie zajęcia w szczecińskim sztabie. W kwietniu przetestowano scenariusz zakładający przejęcie od NATO sygnał o ćwiczebnym podwyższeniu gotowości bojowej. Podczas „Brilliant Capability 2016” na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie powstał sztab polowy Korpusu. Jednym z gości był m.in. gen. Salvatore Farina, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum. ©℗

(szymw)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Podczas ćwiczeń sprawdzany jest przepływ informacji.

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"Szpica" szczecińska...
2016-06-03 09:48:11
...Powinna stać w Suwałkach lub Olsztynie... Jakimi drogami lub którą linią kolejowa dotelepią się na Wschód? Do Gdańska 7 godzin pociągiem ... a dalej jeszcze gorzej...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA