czwartek, 28 stycznia 2021r.

IS potwierdza śmierć al-Bagdadiego i podaje nazwisko następcy

Data publikacji: 2019-10-31 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-31 22:53
IS potwierdza śmierć al-Bagdadiego i podaje nazwisko następcy
Miejsce, gdzie ukrywał się Abu Bakr al-Bagdadi, widoczne z drona. Fot. DVIDS  

Państwo Islamskie (IS) potwierdziło w czwartek śmierć swojego dotychczasowego przywódcy Abu Bakra al-Bagdadiego. Jego następcą został Ibrahim al-Kuraiszi - poinformowała agencja Amak, organ propagandowy IS.

W materiale wideo nieznany głos, należący prawdopodobnie do nowego lidera IS, mówi do wrogów organizacji: "Strzeżcie się zemsty, zakończenia niesprawiedliwości uciśnionych i zbliżenia się do Boga poprzez krew politeistów".

Agencja Amak potwierdziła także śmierć rzecznika al-Bagdadiego - Abu al-Hasana al-Muhadżira, który został zabity w innej operacji, a w strukturach IS pełnił bardzo ważną rolę. Jego następcą został Abu Hamza al-Kuraszi.

Reuters pisze, że nowy szef IS al-Kuraiszi to nazwisko dotychczas nieznane w strukturach tej organizacji, chociaż może naprawdę jest to ktoś, kto do tej pory pełnił ważną rolę w tej dżihadystycznej organizacji. Cytowana przez Reutera Aymenn al-Tamimi, ekspertka od Państwa Islamskiego z uniwersytetu w Swansea, twierdzi, że nazwisko al-Kuraiszim nie pojawiało się dotąd w kontekście IS, ale może się pod nim ukrywać Hadżdż Abdullah, którego Departament Stanu USA uznał już wcześniej za możliwego następcę al-Baghdadiego.

- Może to być ktoś, kogo znamy, ale przyjął nowe imię - powiedziała Tamimi. - Myślę, że próbują zakomunikować: "Nie myślcie, że zniszczyliście nas tylko dlatego, że zabiliście Abu Bakra al-Bagdadiego i jego oficjalnego rzecznika".

Bagdadi był przywódcą IS od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. O jego śmierci poinformował w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jak mówił, Bagdadi wysadził się w powietrze podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii, gdy zorientował się, że nie zdoła umknąć amerykańskim żołnierzom.

(pap)

Na zdjęciu: Miejsce, gdzie ukrywał się Abu Bakr al-Bagdadi, widoczne z drona.    

Fot. DVIDS 

Komentarze

A najgorszym jest
2019-10-31 22:50:25
Ze takie "cos" dzieki dotychczasowej bezradnosci na to i Brukselki - wali drzwiami i oknami do calej EU-ropy !! I "na wesolo" to sie w koncu dla EU-ropejczykow nie zakonczy...???

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ