czwartek, 28 stycznia 2021r.

Bagdadiego zdradził były członek IS

Data publikacji: 2019-10-30 20:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-31 17:46
Bagdadiego zdradził były członek IS
 

Operacja amerykańskich służb specjalnych, w której zabito przywódcę Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego, powiodła się dzięki informatorowi z bliskiego otoczenia terrorysty - przekazali anonimowo amerykańscy urzędnicy. Chodzi o byłego członka IS.

Szczegółowa wiedza tego informatora, w tym dokładny opis miejsca przebywania Bagdadiego, okazały się kluczowe dla operacji z piątku - uważają cytowane w środę przez "Washington Post" źródła.

Informator miał być na miejscu podczas ataku amerykańskich służb specjalnych w Idlibie, w północno-zachodniej Syrii. Potajemnie ewakuowano go z tej prowincji dwa dni później, wraz z rodziną. Narodowości mężczyzny nie ujawniono. Oczekuje się, że dostanie część lub całość nagrody o wartości 25 mln USD, którą Amerykanie wyznaczyli za głowę Bagdadiego.

Jedno z trzech źródeł "WP" przekazało, że jest on sunnitą i Arabem. Wcześniej był członkiem IS, ale obrócił się przeciwko tej organizacji, gdyż jej bojownicy zabili jego krewnych.

Agent długo miał być kontaktem dowodzonych przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Kurdyjscy przywódcy przekazali jednak kontrolę nad nim służbom amerykańskim. Te - według źródeł - tygodniami sprawdzały, czy można mu zaufać. Jego stosunek do misji opisywano jako entuzjastyczny.

Informator miał pomóc Bagdadiemu przedostać się do Idlibu. Dostarczał też osobistych szczegółów o przywódcy IS, np. że terrorysta zawsze podróżuje z ładunkiem wybuchowym przy pasie. Lider IS ufał mu na tyle, że pozwalał mu na eskortowanie członków swojej rodziny.

Mimo szczegółowych informacji operacja zabicia przywódcy IS kilkukrotnie była odwoływana - podały źródła. Ani Pentagon, ani Biały Dom nie potwierdzają oficjalnie pomocy ze strony informatora z otoczenia Bagdadiego.

(pap)

Na zdjęciu: Miejsce ataku amerykańskich sił
Fot. EPA/YAHYA NEMAH

Komentarze

Dlatego Polko czy Polaku
2019-10-31 11:58:22
Nie licz nigdy i "na Araba"...??
W ktorej zabito ?
2019-10-31 00:50:22
Czy Sam sie wysadzil w powietrze...?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ