niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Dziesiątki zabitych i setki rannych w strzelaninie w Las Vegas

Dziesiątki zabitych i setki rannych w strzelaninie w Las Vegas (akt. 1)

Dziesiątki zabitych i setki rannych w strzelaninie w Las Vegas
Data publikacji: 2017-10-02 11:25
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1409 294746

Co najmniej 50 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w niedzielę wieczorem (poniedziałek w Polsce), kiedy napastnik otworzył ogień do zgromadzonych pod gołym niebem uczestników koncertu country w Las Vegas. 64-letni sprawca popełnił samobójstwo.

Wcześniej policja informowała, że zabiła napastnika.

Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa narodowego oświadczyło, że po ataku w Las Vegas "nie ma konkretnego wiarygodnego zagrożenia" dla innych miejsc publicznych w Stanach Zjednoczonych.

Światowe agencje piszą, że strzelanina w Las Vegas jest najkrwawszą tego rodzaju tragedią w najnowszej historii USA. Policja w Los Angeles zastrzega, że bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć. Według najnowszych doniesień, co najmniej 406 rannych osób zostało odwiezionych do szpitali.

Sprawca strzelał z 32. piętra hotelu Mandalay Bay, w pobliżu którego pod gołym niebem odbywał się koncert w ramach festiwalu muzyki country Route 91 Harvest, na który przyszło ok. 22 tys. osób - podała agencja Reutera. Ludzie uciekali w panice, w niektórych przypadkach tratując się wzajemnie, gdy funkcjonariusze organów ścigania próbowali zlokalizować i zabić napastnika.

Policja ustaliła tożsamość sprawcy; był to mieszkający w rejonie Las Vegas 64-letni Stephen Paddock - poinformował szeryf Las Vegas Joseph Lombardo.

Dotychczas nie podano żadnych informacji o motywach jego ataku; mężczyzna najprawdopodobniej nie był związany z żadnym ugrupowaniem zbrojnym - powiedział dziennikarzom Lombardo. Dodał, że "nie wiadomo, jaki był jego system wartości". Szeryf przekazał, że napastnik prawdopodobnie działał w pojedynkę.

Policja poinformowała, że najprawdopodobniej zlokalizowano miejsce pobytu kobiety, która wraz ze sprawcą wynajmowała pokój w hotelu. "Towarzyszkę napastnika" zidentyfikowano jako Marilou Danley; nie sprecyzowano jednak, czy kobieta jest podejrzana o udział w ataku. Według lokalnych mediów została już zatrzymana.

Według policji, znaleziono dwa samochody związane ze sprawą, a w pokoju hotelowym Paddocka co najmniej osiem sztuk broni.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył prezydent USA Donald Trump. "Moje najgłębsze kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom ofiar strasznej strzelaniny w Las Vegas. Niech Bóg was błogosławi!" - napisał Trump na Twitterze.

Jak relacjonowali świadkowie sprawca strzelał do uczestników koncertu amerykańskiego piosenkarza Jasona Aldeana. Na Instagramie muzyk poinformował, że on i członkowie jego zespołu są bezpieczni. "Dzisiejsza noc była przerażająca - napisał. - Myślami i modlitwą jestem ze wszystkimi dotkniętymi dzisiejszym zdarzeniem".

Wstrząśnięci uczestnicy koncertu, wśród których wielu miało krew na ubraniach, widać było na ulicach Las Vegas - pisze Reuters. Zamieszczone w internecie zdjęcia z miejsca tragedii ukazują wielu rannych uczestników koncertu, leżących na ziemi, przed sceną i barierkami. Świadkowie mówią, że w czasie koncertu usłyszeli hałas, który początkowo kojarzył im się z tłuczonymi szybami; potem zorientowali się, że to strzały z broni automatycznej.

Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej jeden policjant, a dwóch zostało rannych, lecz są w stabilnym stanie.

W czasie operacji policja apelowała, by mieszkańcy omijali okolice hotelu oraz by "nie publikowali na żywo ani nie ujawniali taktycznych pozycji funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia".

Dyrekcja portu lotniczego Las Vegas-McCarran tymczasowo wstrzymała połączenia z tym lotniskiem.

Konsulat Generalny RP w Los Angeles poinformował w poniedziałek na swoim oficjalnym profilu na Twitterze, że monitoruje sytuację w Las Vegas w związku ze strzelaniną i czeka na bliższe informacje o ofiarach. (PAP)

(PAP)

Fot. PAP/EPA/Bill Hughes

Komentarze

smys
M. Dem po co ty bełkoczesz ? Minąłeś się z powołaniem: przewielebny nawiedzony. Załóż sektę "Latającego Dobra" i leć w...kijebieni :-)))
2017-10-03 21:48:15
M.Dem.
Do "Lolo". Chciał zrobić Majdan z akcji w Kijowie? Oni (czyli siła autorska sprawstwa takich akcji) to totalitaryzm mas. Ciągle jeden i ten sam od lat. Zbrodnia przeciwko światu. Czy Majdan kończy sprawę na Ukrainie? Co "oni" robią z życiem ludzi i zwierząt na Ukrainie, w co przekształcają ludzi, skoro -podobno- nawet USA ostrożne wobec wiary w Ukraińców, uważa że broń defensywna to może być mało? Że broń smiercionosna wobec Rosji może być brana pod uwagę? Choć jest zagrożenie, że Ukraina złączy się z Rosją właśnie i broń smiercionosna zostanie użyta przeciwko Polsce i dalej na zachod.
2017-10-03 13:10:13
M.Dem.
"Nie ma konkretnego miejsca zagrożenia dla innych miejsc publicznych w Stanach Zjednoczonych"? Zagrożeniem objęty jest świat cały. Totalitaryzm, odpowiedzialny za tę konkretną i inne zbrodnie terroryzmu, opiera się właśnie na terrorze i zbrodniach wszelkiego rodzaju. W nieustającej idee -fixe rewolucyjnej drogi do podporządkowania sobie świata. Z rozumem i człowieczeństwem w stałej wojnie. Najbardziej niegodziwa linia polityczna w świecie. Nie tylko wobec Paddocka i innych wmontowanych w tę konkretną akcję ludzi (np. w ekipę przygotowujaca zabezpieczenia imprezy przed ...atakami terroru). Za plecami przygotowano im plan usmiercenia ich. Razem z planem przepompowania obiecanych im pieniędzy na rzecz innych celów totalitaryzmu (w tym do kieszeni organizatorów akcji). Ten księgowy może był skuszony jakimiś pieniędzmi. Może inaczej mu przedstawili plan jego "roboty" niż w zamiarze prawdziwym. To jest przekleństwo historii ludzkości. Dlaczego do tej pory nie ubezwlasnowolniono tej linii politycznej?
2017-10-03 12:55:19
smys
@"Przykra sprawa"(bez polskiej czcionki!) ty naprawdę masz odchyłki. Ludzie (ty debilu!) poginęli, a ty kretynie sobie żarty stroisz. Bardzo śmieszne, że 58 osób zginęło, a ponad 500 zostało rannych. No internetowy debil-grafoman.
2017-10-02 22:00:38
Przykra sprawa...
A moze grali za glosno i Dziadka "ponioslo"... lub Dziadek zapomnial "Viagry"... i dlatego Hotelowa Partnerka poszla sobie - by chociaz posluchac Muzyki ??
2017-10-02 20:54:52
lolo
"Sprawca strzelał z 32. piętra hotelu Mandalay Bay,".....chciał zrobić Majdan, w Kijowie też strzelano z hotelu.
2017-10-02 19:20:26
abc
bo bym sobie oko wykłuł, albo w nosie dłubał.
2017-10-02 19:00:31
smys
abc-tobie w szpitalu to nawet noża nie dają :-)))
2017-10-02 16:33:27
abc
Teorie spiskowe + wrodzona nienawiść do państwa + kult macho + kultura DIY + kult broni + dostępność do niej = to co dzisiaj mamy nieprzyjemność widzieć. A nasze skrajne prawaki bron maszynowa tez chca legalizowac czy tylko zwykłe pistolety? jesli by to zrobił muzułmanin zapewne lament bylby na milion stron internetow a tak bialy po 50 wiec wszystko ok ,
2017-10-02 14:38:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy