Wtorek 21 września 2021r. 
REKLAMA

Czas winobrania

Data publikacji: 2015-09-08 13:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Czas winobrania
 

Winne kaskady, muzyka, tańce, rzemiosło, turnieje rycerskie, barwne korowody i wiele innych atrakcji czeka teraz w Czechach na turystów. Wrzesień to przecież czas tradycyjnych winobrań.

Barokowy kurort Kuks we wschodnich Czechach zaprasza 12 września na świętowanie w odnowionej, malowniczej winnicy hrabiego Šporka. Będzie można tam wrócić do czasów, gdy zamiast źródeł leczniczych, ze schodów lały się kaskady... wina. Podczas imprezy zaprezentuje swoje trunki ponad dwudziestu producentów.

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na południowych Morawach zaprasza na Palavskie Winobranie (11-13 bm.). W przyszłą sobotę przybędzie historyczny orszak z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne wydarzenie z dziejów Mikulova - wyzwolenie władcy z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Lichtenštejna. Ulice przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym będą średniowieczne targi rzemiosł, a na wielkiej scenie amfiteatru występy.

Znojmo będzie świętować winobranie 11-13 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tam w roku 1966, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego i jego małżonki Elżbiety z Przemyślidów. Zawitał on do miasta ze swym orszakiem w r. 1327. Na pamiątkę tego wydarzenia znów on przez nie przejdzie. Na targach rzemiosł dawnych pokażą swoje wyroby kowale i szklarze, w klasztorze Louckiego zmierzą się rycerze.

Tradycyjnie w I połowie (12-13) września w regionie Slovacko na Morawach Wschodnich odbędzie się Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków, przybliżająca historię i bogaty folklor.  Do Uherskiego Hradišta przybędą wielopokoleniowe rodziny, przedstawiciele gmin i ponad dwadzieścia tysięcy turystów. Na placu Masaryka odbędą się prezentacje mikroregionów winiarskich, przegląd dziecięcych strojów ludowych. W centrum miasta będą pokazy szermierki, jarmark rzemiosł i regionalnych smakołyków, np. wołoska pizza (placek z owocami lub powidłami śliwkowymi). Oprócz degustacji miejscowego wina, na gości czekają imprezy kulturalne, korowód w barwnych strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty - fenomenalnym zabytku techniki (ponad 50 km długości, 13 śluz). Swoje podwoje otworzą piwniczki winne w Mařaticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku i dźwiękach cymbałów. Impreza ta jest też dobrą okazją do skosztowania burčáka – częściowo sfermentowany moszcz z winogron, który zawiera zrównoważoną ilość alkoholu, cukru i kwasów. Zgodnie z czeską ustawą winiarską, można go sprzedawać tylko do 30 listopada. Ponadto, są to też dni otwartych zabytków, których w tym mieście nie brakuje.

Również winiarze w Pradze chcą pochwalić się swymi wyrobami i 12-13 września zapraszają na Trojskie Winobranie w ogrodzie botanicznym. Na gości czekają trunki z Winnicy św. Klary oraz innych znanych czeskich.

Mnóstwo atrakcji podczas trzydniowego święta wina szykuje Mělnik (35 km na północ od Pragi) 18-20 bm. Do miasta przybędzie cesarz Karol IV ze świtą. Na jego cześć rozświetlą je fajerwerki. Będzie okazja odwiedzić zamek i spróbować wyśmienitego wina w zabytkowych piwniczkach z XIV wieku.

Tradycyjne winobranie zgromadzi 18 września w Litoměřicach (północno-zachodnie Czechy) miłośników szlachetnych trunków, tradycyjnej kuchni, rzemiosł i dobrej zabawy przy rozmaitej muzyce. W sobotę miasto przemierzy wielki orszak, który przywita cesarza Karola IV.

Także na pięknym zamku Karlsztejn (ok.25 km od Pragi) będzie winobranie (26-27 września). Oprócz degustacji tamtejszych win, burczaków oraz specjałów kulinarnych, dla gości przygotowano m.in. koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej, przegląd strojów średniowiecznych i jarmark z epoki, pokazy szermierki, występy fakirów, naukę historycznych tańców na rynku, wielki królewski turniej rycerski. Swe umiejętności zaprezentują połykacze ognia i nadworni magowie. Dla dzieci będą interaktywne zabawy. Najważniejszym punktem bogatego programu będzie pochód z cesarzem Karolem IV na czele. (mag)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ