poniedziałek, 21 października 2019.
Strona główna > Świat > Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Głównym tematem zwrot wraku Tu-154M

Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Głównym tematem zwrot wraku Tu-154M

Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Głównym tematem zwrot wraku Tu-154M
Data publikacji: 2019-05-17 17:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-20 12:06
Wywietleń: 834 391661

Zwrot wraku TU-154, sytuacja międzynarodowa, w tym sytuacja na Ukrainie oraz polskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, były tematami piątkowej rozmowy ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem - poinformowało polskie MSZ.

Do spotkania doszło przy okazji 129. Sesji Komitetu Ministrów Rady Europy, odbywającej się w Helsinkach. Jak przekazało MSZ, było to pierwsze od pięciu lat spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej. Z kolei w najbliższym tygodniu odbędą się konsultacje polityczne na szczeblu dyrektorów obu resortów spraw zagranicznych.

Głównym tematem piątkowej rozmowy ministrów Czaputowicza i Ławrowa była - jak poinformowały służby prasowe polskiego MSZ - kwestia zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Jak dodano, Czaputowicz "podkreślił, że jest to kluczowy element prowadzonego w Polsce śledztwa, a oddanie polskiej własności obiecywał jeszcze w grudniu 2010 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew".

- Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dla którego wrak polskiego samolotu, tak ważny symbol w świadomości Polaków, miałby nadal być przetrzymywany na terenie Rosji. Potrzebne jest jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej i wypełniające obietnice złożone przez rosyjskie władze - mówił szef polskiej dyplomacji.

Według służb prasowych MSZ Czaputowicz i Ławrow "zgodzili się, że istotnym dla zakończenia śledztw polskiego i rosyjskiego, jest zapewnienie równego dostępu obu stronom do wraku". "Minister Ławrow zapewnił przy tym o gotowości współpracy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej" - podkreślono w komunikacie.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji omówili także szereg aspektów polityki dwustronnej, w tym temat polityki historycznej, współpracy transgranicznej i kwestie nieruchomości dyplomatycznych. Ławrow poruszył ponadto temat znajdujących się na terytorium RP upamiętnień i pomników żołnierzy radzieckich biorących udział w II wojnie światowej.

- Szef polskiej dyplomacji zapewnił w tym kontekście o respektowaniu przez Polskę dwustronnej umowy pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską oraz o niezwykle starannej opiece, jaką państwo polskie roztacza nad setkami miejsc pochówku żołnierzy radzieckich i ofiar wojny - poinformował polski MSZ.

Czaputowicz i Ławrow - jak podano - "wyrazili ponadto przekonanie, że powrót do bardziej regularnej formuły spotkań oraz usprawnienie komunikacji na szczeblach roboczych przyczyni się do skuteczniejszego dialogu i rozwiązywania problemów".

(pap)

Na zdjęciu: Sesja Komitetu Ministrów Rady Europy

Fot. EPA/MAURI RATILAINEN 

 

 

Komentarze

Hmm
My swoje... a Oni i tak swoje...!!
2019-05-20 12:05:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie