Piątek 27 maja 2022r. 
REKLAMA

Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Głównym tematem zwrot wraku Tu-154M

Data publikacji: 2019-05-17 17:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-20 12:06
Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Głównym tematem zwrot wraku Tu-154M
Sesja Komitetu Ministrów Rady Europy Fot. EPA/MAURI RATILAINEN  

Zwrot wraku TU-154, sytuacja międzynarodowa, w tym sytuacja na Ukrainie oraz polskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, były tematami piątkowej rozmowy ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem - poinformowało polskie MSZ.

Do spotkania doszło przy okazji 129. Sesji Komitetu Ministrów Rady Europy, odbywającej się w Helsinkach. Jak przekazało MSZ, było to pierwsze od pięciu lat spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Polski i Federacji Rosyjskiej. Z kolei w najbliższym tygodniu odbędą się konsultacje polityczne na szczeblu dyrektorów obu resortów spraw zagranicznych.

Głównym tematem piątkowej rozmowy ministrów Czaputowicza i Ławrowa była - jak poinformowały służby prasowe polskiego MSZ - kwestia zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Jak dodano, Czaputowicz "podkreślił, że jest to kluczowy element prowadzonego w Polsce śledztwa, a oddanie polskiej własności obiecywał jeszcze w grudniu 2010 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew".

- Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dla którego wrak polskiego samolotu, tak ważny symbol w świadomości Polaków, miałby nadal być przetrzymywany na terenie Rosji. Potrzebne jest jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej i wypełniające obietnice złożone przez rosyjskie władze - mówił szef polskiej dyplomacji.

Według służb prasowych MSZ Czaputowicz i Ławrow "zgodzili się, że istotnym dla zakończenia śledztw polskiego i rosyjskiego, jest zapewnienie równego dostępu obu stronom do wraku". "Minister Ławrow zapewnił przy tym o gotowości współpracy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej" - podkreślono w komunikacie.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji omówili także szereg aspektów polityki dwustronnej, w tym temat polityki historycznej, współpracy transgranicznej i kwestie nieruchomości dyplomatycznych. Ławrow poruszył ponadto temat znajdujących się na terytorium RP upamiętnień i pomników żołnierzy radzieckich biorących udział w II wojnie światowej.

- Szef polskiej dyplomacji zapewnił w tym kontekście o respektowaniu przez Polskę dwustronnej umowy pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską oraz o niezwykle starannej opiece, jaką państwo polskie roztacza nad setkami miejsc pochówku żołnierzy radzieckich i ofiar wojny - poinformował polski MSZ.

Czaputowicz i Ławrow - jak podano - "wyrazili ponadto przekonanie, że powrót do bardziej regularnej formuły spotkań oraz usprawnienie komunikacji na szczeblach roboczych przyczyni się do skuteczniejszego dialogu i rozwiązywania problemów".

(pap)

Na zdjęciu: Sesja Komitetu Ministrów Rady Europy

Fot. EPA/MAURI RATILAINEN 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hmm
2019-05-20 12:05:23
My swoje... a Oni i tak swoje...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA