czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Co wolno saudyjskim kobietom?

Co wolno saudyjskim kobietom?

Co wolno saudyjskim kobietom?
Data publikacji: 2016-02-22 14:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1662 120924

Kobieta w Arabii Saudyjskiej może już sama wynająć pokój hotelowy i samodzielnie w nim zamieszkać bez pozwolenia i towarzystwa męskiego członka rodziny, co w tym ultrakonserwatywnym muzułmańskim kraju pozwoli im na większą swobodę ruchów.

Mimo sprzeciwu najbardziej zachowawczych środowisk w tym królestwie, saudyjski Urząd ds. Turystyki i Zabytków zatwierdził zarządzenie, które pozwala kobiecie spędzić samotnie noc w hotelu. Dotąd Saudyjki obowiązywał kategoryczny zakaz poruszania się poza domem bez męskiej opieki. Zarządzenie pozwoli im w praktyce na odbywanie w kraju samodzielnych podróży.

Saudyjska przedsiębiorczyni Afnan al Omar w rozmowie z dziennikarzami powiedziała: „Kieruję swoim własnym przedsiębiorstwem i często muszę podróżować po Królestwie Saudyjskim, co dotychczas było związane z wieloma problemami i upokorzeniami”. Dotąd Saudyjka mogła podróżować i zatrzymywać się w hotelach na całym świecie, tylko nie we własnym kraju.

– Nie masz prawa mieszkać w hotelu bez opiekuna – odpowiadała recepcja hotelowa kobietom. Tym opiekunem mógł być męski członek rodziny – ojciec, brat, mąż i nawet pełnoletni syn. Dochodziło do tragikomicznych sytuacji takich, jak ta, gdy pewna saudyjska mama przybyła do Rijadu, aby pokazać córkom stolicę królestwa, musiała spędzić z nimi noc w taksówce, ponieważ wszystkie hotele odmówiły im noclegu.

Przedstawiciele najbardziej konserwatywnych kół Arabii Saudyjskiej ostro krytykują na Twitterze i w innych sieciach społecznościach liberalizację przepisów hotelowych. Na przykład szejk Ahmad al Gamdi, imam meczetu w stolicy Arabii Saudyjskiej, wyraził obawę, że kobiety będą nadużywały przyznanego im prawa samodzielnego noclegu w hotelach. (pap)

 

Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Komentarze

Multikulti
I taką kulturę co niektórzy chcieli by przeszczepić do Polski - NIGDY!
2016-02-24 16:54:18
Dżender.
Pięknie, widać, że polskie feministki zadziałały i dopięły swego. Jeszcze tylko ubiór, prowadzenie samochodu i będzie ok.
2016-02-23 10:30:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy