czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Świat > Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek

Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek

Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek
Data publikacji: 2020-01-25 07:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-27 10:18
Wywietleń: 863 439698

Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.

W alarmującym raporcie, który ma zwrócić uwagę unijnych instytucji na problem zmian klimatu w tym obszarze, zaapelowano o ustanowienie organizacji krajów śródziemnomorskich pod egidą Unii Europejskiej. Organizacja ta miałaby wydawać dyrektywy prawnie wiążące we wszystkich krajach śródziemnomorskich, nie tylko w Europie. Według autorów przyjętego w Barcelonie dokumentu, obecna ścieżka rozwoju oparta na paliwach kopalnych doprowadzi do katastrofy.

Więcej plastiku niż ryb w morzu

Powołując się na liczne analizy, ARLEM wskazał m.in., że do Morza Śródziemnego co minutę wyrzucanych jest 30 tys. plastikowych butelek, które stanowią zagrożenie dla gatunków morskich, ekosystemów i łańcucha pokarmowego, którego częścią są ludzie. "Oczekuje się, że do 2050 r. będzie więcej plastiku niż ryb w morzu" – czytamy w dokumencie.

Przywołany w raporcie model zmian klimatu Sieci Śródziemnomorskich Ekspertów ds. Zmian Klimatu i Środowiska (MedECC) pokazuje, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata. W efekcie przy obecnych tendencjach już w ciągu najbliższych 20 lat temperatura w regionie wzrośnie o 2,2 stopnie Celsjusza. "Konflikty spowodowane ograniczonymi zasobami naturalnymi mogą zwiększać na masową skalę migracje ludzi" – ostrzegli autorzy dokumentu.

Organizację ARLEM, która przygotowała raport, powołał do życia Europejski Komitet Regionów, aby zacieśnić współpracę przedstawicieli miast i regionów basenu Morza Śródziemnego. Ciało doradcze tworzą przedstawiciele lokalnych władz z państw członkowskich UE, a także ich odpowiednicy w Afryce Północnej i na Bliskim Wchodzie.

Winna działalność człowieka

Zasiadający w ARLEM radny Katanii Vincenzo Bianco, który czuwał nad powstaniem raportu, zwrócił uwagę, że połowa z 20 miast najbardziej dotkniętych wzrostem poziomu mórz do 2050 r. znajduje się w basenie Morza Śródziemnego. Dostępność wody słodkiej – zauważył - ma spaść w tym regionie nawet o 15 proc, co oznacza jeden z największych spadków na świecie. - Basen Morza Śródziemnego jest jednym z obszarów (obok Arktyki - PAP), gdzie zmiany klimatu i środowiska będą najbardziej znaczące – powiedział.

W raporcie wskazano, że obecna sytuacja jest spowodowana głównie działalnością człowieka. „Kiedy spalamy paliwa kopalne (węgiel, ropę i gaz), produkujemy beton, uprawiamy ziemię, niszczymy lasy, uwalniamy do atmosfery dwutlenek węgla (CO2). Nadmiar tego silnego gazu cieplarnianego ma ogromny wpływ na morza, które regulują globalny klimat: wpływają na temperaturę i na klimat poprzez deszcz, suszę i powodzie" – podkreślono w dokumencie.

- Musimy (…) ustanowić Zielony Ład dla Morza Śródziemnego: nowy pakt klimatyczny, który integruje niezbędne mechanizmy współpracy i narzędzia finansowe w celu wdrożenia niezbędnych projektów dostosowawczych i łagodzących w regionie – podkreślił obecny w Barcelonie szef Komitetu Regionów Karl Heinz-Lambertz.

Kurier PAP

Fot. pixabay.com

Komentarze

bzdet
Co za bzdura! A kto wrzuca te butelki do morza? Europejczycy? Butelki policzyli choć to 43,2 miliona na dobę, a nie zauważyli kto je wrzuca? Kolejne lewackie kłamstwo obliczone na szokowanie opinii publicznej.
2020-01-26 21:36:58
ci z Rebellion XR
żadnej, jest wielu bezimiennych bez sorosowych "dziengów" traktujących poważnie problemy środowiska. To nie "grety" i "uczniowie" uratują naturalne środowisko.
2020-01-25 22:30:07
naturyści
Ile z tych butelek wyłowili ci z Rebellion XR?
2020-01-25 15:19:30
do ;-))
- nie świruję i nie muszę się leczyć. Wyraziłem swą opinię, analizuję przyczynę owego syfienia i moja diagnoza jest taka jak opisałem. Wesołego "łykendu" i wywal wszystkie plasiki z twego otoczenia aby twój plastik przypadkiem nie stał się smaczny. Ja potrafię i chcę żyć z "plastikami".
2020-01-25 14:41:56
;-))
@teść pasierba do @ eko :korwinizm podobno da sie leczyc a z czasem sam przechodzi- nie licząc "krula" Janusza,smacznego plastiku.
2020-01-25 12:51:43
;-)
@Precz z komuną :Paszoł na ruski mir do Władimira jak ci nie pasuje dobrobyt,wolnosc,demokracja,UE i NATO, na wschodzie Ukrainy w Donbasie duzo wolnych mieszkan ,paszport mira dostaniesz gratis.
2020-01-25 12:49:47
Precz z komuną
Precz z lewacką - unijną - ekoterrorystyczną - klimatyczną propagandą!
2020-01-25 12:00:03
teść pasierba do @ eko
- nie wypisuj bajek o "targaniu" itp. Te torby "wielokrotnego użytku" też śmiecą. Problemem jest iż opakowania są "darmowe" w gospodarce rynkowej. W Niemczech jest rozwiązany od lat skup butelek plastikowych i one zniknęły z krajobrazu jako śmieci. To co pozostało i zaśmieca jeszcze otoczenie to jest "darmowe" lub przywiezione do Niemiec (inny numer-tego automat nie przyjmuje). Wynika z tego iż człowiek zaczyna myśleć o środowisku gdy otwiera swój (!!!) portfel i płaci. Najważniejszą (wg. mnie) sprawą w "ratowaniu świata" jest eksport syfu (śmieci). W latach 60-tych, gdy "świat" zdał sobie sprawę ze skutków rozprzestrzeniania "atomu" ustanowiono kontrolę i obserwację międzynarodową (regulacje prawne) nad materiałami rozsczczepialnymi. Takie same zasady powinny obowiązywać w ochronie środowiska - wytworzony "syf" pozostaje w kraju wytworzenia. Obecnie jest to intratny biznes, a handlowanie tzw. certyfikatami jest najlepszym przykładem. Ja korzystam z jednorazówek świadomie jak z korzystam z innych zdobyczy ludzkości i biorę gdy potrzebuję.
2020-01-25 11:01:01
eko
Każdy może zrezgnować z plastiku-po co targacie do domu litry wody ,macie wode w kranie która jest bezpieczna do spożycia ale możecie ją sobie podgrzać w czajniku dla pewności albo kupić filtr do wody- w każdym markecie macie dzbanki-standardowy pojemności 2,4 litra koszt max 30 zł, do tego filtr około 6-8 zł który wymienia się raz na miesiąc i taką wodę możecie od razu pić bez gotowania, szybciej ,taniej ,ekologiczniej, za litr wychodzi 10 gr, gdzie za marketową to minimum 70-80gr i to źródlaną nie mineralną ,nie bierzcie jednorazówek, wystarczą torby z materiału wielokrotnego użytku, tak samo warzywa /owoce, nie ładowac to w folie, pieczywo-mozna miec swoją foliową torebkę wielokrotnego użytku po co brać nowa, do tego segregowanie odpadów i juz bedzie lepiej ,proste a nie dla każdego
2020-01-25 09:40:26

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie