piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Cena walki z terroryzmem

Cena walki z terroryzmem [FILM]

Cena walki z terroryzmem
Data publikacji: 2016-06-09 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1103 138456

Europejczycy nie pogodzili się z kosztami, jakie niesie ze sobą walka z terroryzmem - mówi amerykański politolog George Friedman. Według niego "nie wyeliminuje się terroryzmu, tak długo, jak będzie istniał radykalny islam, ale można problem zmniejszyć, za określoną cenę".

Friedman podkreśla, że o Amerykanach mówiło się, że są przewrażliwieni na punkcie terroryzmu.

- On istnieje, musimy z nim żyć. Musimy być bardzo agresywni na naszych granicach, musimy też być bardzo wścibscy, jeśli chodzi o rozmowy telefoniczne i w podobnych sprawach - przekonuje Friedman, założyciel Geopolitical Futures, a wcześniej think-tanku Stratfor. - Można walczyć z terroryzmem, ale problem polega na wyłapywaniu terrorystów. Aby znajdywać terrorystów, trzeba podsłuchiwać rozmowy telefoniczne i robić temu podobne rzeczy. Amerykanie i Europejczycy nie chcą takiego wścibstwa w swoim życiu. Ale tak się musi dziać. Problem z Europejczykami jest taki, że jeszcze nie pogodzili się z kosztami i to jest poważny problem.

Podkreśla, że ponieważ terroryści komunikują się ze sobą, to słuchając tych rozmów, zwiększa się szansę na ich odnalezienie.

- Nie wyeliminuje się terroryzmu, tak długo, jak będzie istniał radykalny islam. A będzie istniał długo. Ale można problem zmniejszyć, za określoną cenę - dodał amerykański ekspert.

Friedman był też pytany, czy jego zdaniem w Polsce możliwe są takie ataki terrorystyczne, jak w Paryżu czy Brukseli.

- Na pierwszy rzut oka - nie. Ponieważ jeśli chcesz zginąć, chcesz zginąć w Paryżu, w Brukseli, w miejscu, które jest widoczne. Ale nigdy nie wiadomo. Nie wiadomo, czy (terroryści) pozostaną przy atakach na małą skalę czy przy atakach takich jak w Stanach we wrześniu 2011. Z drugiej strony Polska - jest krajem religijnym i z tego powodu mogą uderzyć. Sama nieprzewidywalność jest ich siłą. Nigdy nie skierują się tam, gdzie się ich spodziewa - dodał. (pap)

 

Film: PAP

Komentarze

Nikt ważny
Mam rozwiązanie problemu. Może nie do końca będzie to idealne rozwiązanie, bo tego w 100% się nie zrobi, ale sporo można załatwić. Po pierwsze wsadzić do pierdla wszystkich ludzi odpowiedzialnych za zaproszenie nielegalnych imigrantów do Europy - nieważne jak wysoko postawieni, ale to oni są w 100% winni temu stanu rzeczy. Po drugie, wsadzić do pierdla wszystkich, którzy mieli chronić granic państw, a tego nie robili, ponieważ stali z otwartymi gębami i nic nie robili. Po trzecie, odesłać nielegalnych imigrantów, ilu się tylko da - niekoniecznie do swojego kraju ogarniętego wojną, ale do najbliższego bezpiecznego kraju, bo tylko w takim przypadku należy się status imigranta, a nie człowiekowi uciekającemu dużo dalej. A tak w ogóle to terroryzm tworzy się po to, aby mieć pretekst do pełnej inwigilacji obywateli we własnym kraju i do pozbawienia ich wszelkich swobód obywatelskich. Krótko mówiąc do zaciągnięcia im łańcuchów i do ich całkowitej kontroli.
2016-07-03 09:08:49
"BSF"
Spokojnie, Rosjanie z W. Putinen na czele beda pierwsi, ktorzy sobie w Rosji z tym PO-radza ! Gdyz Zachod jest za naiwny i ma na poczatku "za miekkie serce"... a jak sie i Bruksela w UE wreszcie "przebudzi"... to bedzie juz dla Europy za pozno ! Chyba ze zdazymy PO-zamieniac sie Kontynentami z Azja i Afryka ??
2016-06-11 23:40:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy