piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Rząd przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej

Rząd przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej

Rząd przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej
Data publikacji: 2016-05-10 23:09
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-12 08:26
Wywietleń: 1102 132999

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Przygotowano go w odpowiedzi na wzrost zagrożenia terrorystycznego na świecie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Projektowana ustawa miałaby wejść w życie 1 czerwca.

Ma ona doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi. Ma też zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia - wyjaśniło CIR. Wprowadzone też nowe procedury oraz obowiązki informacyjne i rejestracyjne przyspieszą proces decyzyjny, jeśli doszłoby do zamachu terrorystycznego w Polsce - zaznaczono w komunikacie.

Zgodnie z projektem szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym i głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

Dostęp do danych

W projekcie przewidziano także prowadzenie przez szefa ABW wykazu osób, które mogą mieć związek ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym. Aby skutecznie uniemożliwić finansowanie terroryzmu, szef ABW uzyska dostęp do informacji i danych objętych tajemnicą bankową. Będzie otrzymywał je od: banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich i SKOK-ów. Szef ABW będzie mógł także nieodpłatnie korzystać z danych i informacji zgromadzonych w rejestrach publicznych i ewidencjach. Chodzi o dostęp - w celu zapobiegania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym - do baz danych prowadzonych np. przez: policję, Urząd ds. Cudzoziemców, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Komisję Nadzoru Finansowego.

CIR zaznaczyło, że rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy mają także sprzyjać poprawie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Projekt zakłada też, że karty telefoniczne pre-paid od 1 lipca 2016 r. mają być rejestrowane, a ich dotychczasowi posiadacze będą musieli przekazać operatorowi w ciągu kilku miesięcy swoje dane. Jak zaznaczono, chodzi o to, aby osoby korzystające z kart pre-paid nie były anonimowe.

Ofiara czy zamachowiec?

CIR napisało, że w odpowiedzi na działania terrorystów przebywających do Europy projekt ustawy wprowadza nowe typy przestępstw - odpowiedzialność karną za udział w szkoleniach terrorystycznych, a także kary za wyjazdy za granicę w celu uczestniczenia w działalności terrorystycznej.

"Projektodawca uznał, że ważniejsza jest ochrona życia ofiary niż sprawcy zamachu", wprowadzając do projektu szczególne zasady użycia broni palnej w ramach prowadzenia działań kontrterrorystycznych - podało CIR. "Chodzi o możliwość tzw. specjalnego użycia broni, które może prowadzić do śmierci zamachowca. Rozwiązanie to zwiększy skuteczność działań policji w sytuacji wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, ale będzie traktowane jako środek wyjątkowy i ostateczny, wykorzystywany jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ofiary" - oceniło CIR.

Limit wydatków na realizację ustawy do 2026 r. wyniesie ponad 350 mln zł - w pierwszych dwu latach (2017-18) po ponad 90 mln zł rocznie, a w kolejnych – ok. 20 mln zł rocznie. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (z lewej strony) i sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek przed wtorkowym posiedzeniem rządu w Warszawie.
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Nie przesadzajmy... i ODEZWA do Decydentow...
A wogole to ile... to juz mielismy Papieskich Wizyt w ostatnich latach w Polsce ? Przeciez jest jeszcze sporo Europejskich Krajow... w ktorych Papiez nie byl ani razu (!) chocby od 1945 roku liczac ! Granice w UE mamy juz teraz otwarte i w czym problem, rowniez i dla mlodziezy tak z Polski jak i z calego Swiata... odwiedzic Papieza w czasie Jego co tygodniowej Audiencji na Pl. Sw. Piotra w Rzymie ? Osobiscie uwazam... ze duzo lepiej bedzie, te OGROMNE KOSZTA takiej Wizyty... przeznaczyc dla biednych Emerytow i Rencistow w Polsce - dajac i Im chocby jednorazowo po "Pincet" tj. 500 zlotych, za dotychczasowy wysilek w odbudowe i budowe Polski oraz ZA WALKE... o Wolna, Demokratyczna i Niepodlegla juz dzisiaj POLSKE !!!
2016-05-12 02:35:18
Dmuchajmy na zimne... ! !
A ile maja i tym razem kosztowac... tak te Swiatowe Dni Mlodziezy jak i Wizyta Papieza w Polsce i Kto ma za to wszystko zaplacic...? Moim zdaniem kolejna wielka NAIWNOSCIA jest organizowanie tak wielkich ludzkich spotkan w tak niespokojnym czasie... tak w Europie jak i w Polsce ! Reasumujac: bierzemy na siebie jako Polska niesamowita ODPOWIEDZIALNOSC i obysmy i tym razem, PO-nownie nie pchali sie kolejnemu "Lwu w paszcze"... ??
2016-05-11 12:28:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy