niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Breivik przegrał proces wytoczony państwu

Breivik przegrał proces wytoczony państwu

Breivik przegrał proces wytoczony państwu
Data publikacji: 2017-03-01 23:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1850 219523

Warunki, w jakich karę więzienia odbywa Anders Breivik, nie są nieludzkim i poniżającym traktowaniem – orzekł w środę (1 marca) sąd apelacyjny w mieście Skien, zmieniając wcześniejszy wyrok, korzystny dla sprawcy ataków terrorystycznych z 22 lipca 2011 roku.

W kwietniu 2016 roku sąd niższej instancji częściowo przyznał rację Breivikowi, który zarzucił państwu norweskiemu, że warunki, w jakich odbywa karę, są nieludzkim traktowaniem. Sąd uznał, że trzymanie go w izolacji od innych więźniów jest sprzeczne z art. 3 europejskiej konwencji praw człowieka, który stanowi, że "nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu". Odrzucił natomiast skargę Breivika na brak poszanowania jego życia prywatnego poprzez kontrolę korespondencji przez służby więzienne.

Od wyroku odwołały się obie strony. Rząd Norwegii argumentował, że Breivik jest traktowany humanitarnie, a odseparowanie go od innych więźniów jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Według państwa norweskiego istnieje obawa kontaktu Breivika z innymi osobami o skrajnych poglądach. Dowodzono, że skazany ma w więzieniu dostęp do gier wideo, może oglądać telewizję oraz ma zapewnione ćwiczenia fizyczne.

Breivik skarżył się nie tylko na izolację i kontrolę jego korespondencji. Narzekał też m.in. na jakość więziennego jedzenia i na to, że musi się posługiwać plastikowymi sztućcami. Przed sądem wyższej instancji domagał się zgody na przyjmowanie gości. Argumentował to chęcią założenia rodziny.

W opublikowanym w środę 55-stronicowym wyroku sąd apelacyjny podkreślił, że "rygorystyczne środki są konieczne ze względów bezpieczeństwa". Za właściwe wskazano odizolowanie skazanego od innych więźniów. "Ogólny stan zdrowia (psychicznego) i zachowanie skazanego nie zmieniły się znacząco od chwili rozpoczęcia odbywania kary" – napisano w wyroku.

Koszty procesu mają pokryć obie strony – zarówno Breivik, jak i państwo norweskie. Na razie nie wiadomo, czy Breivik zaskarży wyrok do sądu wyższej instancji.

– Jesteśmy na to gotowi, ale najpierw chcemy dokładnie przeczytać treść wyroku – przekazał jego adwokat Oystein Storrvik.

Po wyroku sądu pierwszej instancji norweskie państwo nieznacznie złagodziło zastosowane wobec Breivika środki izolacji, np. ze swoim adwokatem mógł rozmawiać przez kratę zamiast przez szybę.

* * *

Za zamordowanie 77 osób Breivika skazano na karę 21 lat pozbawienia wolności z możliwością jej przedłużania, dopóki będzie uznawany za groźnego dla społeczeństwa. To najwyższy wymiar kary w Norwegii. Karę śmierci zniesiono w tym kraju w 1971 roku.

(pap)

Fot. EPA/LISE AASERUD

Komentarze

andrzej z Reska
czytam ten artykuł i ręce mi opadają.Wjakim kierunku podąża obecny świat,przecież to coś pozbawiło największego przywileju czyli życia dwa autobusy ludzi (nie uzgadniając z nimi czegokolwiek)a teraz żąda tego czy tamtego bo ma plany założenia rodziny, GDZIE TU LOGIKA
2017-03-03 22:18:24
katolik
za morderstwo z premedytacją powinna być kara śmierci !
2017-03-03 11:58:38
@grr
Do tego prowadzi lewactwo??? Wiesz co mówisz? Lewacy to była ta młodzież, którą prawicowiec Breivik wystrzelał.
2017-03-02 20:28:49
gość
Wysłać go na Syberię do łagrów, zobaczy co to nieludzkie traktowanie!
2017-03-02 20:08:54
No coz... Amnesty International w "PO-mocnym dzialaniu"...
Hmm.., dalsze "PO-zytywne" efekty dla tego typu MORDERCY !!! A o co jeszcze bedzie sie ubiegal i domagal, przez PO-zostale lata w "Wieziennym Luksusie" - to jeszcze czas PO-kaze...? Jedno co jest pewne to to, ze Rodzice i Rodziny pomordowanych Ofiar... jak i pozostale Spoleczenstwo Norwegi - beda dalej ZMUSZENI utrzymywac Breivika w "Wieziennym Luksusie"...!!!
2017-03-02 12:16:31
grr
Do tego właśnie prowadzi lewactwo, tolerancja, poprawność polityczna i inne zachodnie wynalazki. Za 77 osób należy się to samo, co im zgotował. Już nawet za jedną osobę tak powinno być.
2017-03-02 06:53:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy