Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Australia prosi KE, by wpłynęła na zmianę decyzji Włoch ws. eksportu szczepionek

Data publikacji: 2021-03-05 22:16
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-08 15:17
Australia prosi KE, by wpłynęła na zmianę decyzji Włoch ws. eksportu szczepionek
Fot. Pixabay.com  

Australia zwróciła się w piątek do Komisji Europejskiej o zrewidowanie przez Włochy decyzji zablokowania wywozu do tego kraju 250 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. W czwartek Włochy jako pierwszy kraj wykorzystały unijny instrument kontroli eksportu szczepionek.

Zastosowano tu nowe przepisy zezwalające na zakaz wywozu z UE, jeśli dostawca szczepionek nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec państw Unii Europejskiej.

W tej sytuacji zaostrzył się spór między szwedzko-brytyjską firmą AstraZeneca a krajami UE w sprawie problemów z dostawami szczepionki i opóźnień. Jednocześnie UE poparła zablokowanie przez Rzym transportu szczepionek do Australii.

Premier Australii Scott Morrison powiedział, że choć wysłał pismo do Komisji Europejskiej w sprawie zablokowania wywozu szczepionek, jest w stanie zrozumieć decyzję władz Włoch.

- We Włoszech dziennie umiera (z powodu Covid-19) 300 osób. I dlatego całkowicie rozumiem wielki niepokój, który istnieje we Włoszech i w wielu krajach Europy - powiedział.

We Włoszech zarejestrowano ponad 2,9 mln przypadków zakażeń koronawirusem i prawie 99 tys. zgonów. W Australii zakażonych do tej pory ponad 29 tys. osób, a 900 zmarło.

Prezes Australijskiego Stowarzyszenia Lekarzy, dr Omar Khorshid, powiedział BBC z kolei, że "to rozczarowujące gdy nacjonalizm szczepionkowy podnosi głowę".

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

HogoFogo
2021-03-08 15:14:52
Niektórym wydaje się, że w mieszkaniu niepotrzebna jest lodówka, innym, że każde lekarstwo można kupić za granicą. Łącza ich dwie cechy: pusty łeb oraz przekonanie, że za pieniądze można kupić wszystko i to w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA