Sobota 27 listopada 2021r. 
REKLAMA

Prawie 10,5 tys. podanych szczepionek w punkcie w hali Netto Arena

Data publikacji: 2021-02-19 18:00
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-19 20:11
Prawie 10,5 tys. podanych szczepionek w punkcie w hali Netto Arena
 

W niecałe cztery tygodnie od rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 w punkcie szczepień w hali Netto Arena w Szczecinie zostało podanych 10 457 szczepionek. Tylko w czwartek zaszczepiono w nim 512 osób. Obecnie szczepieni są tam seniorzy i nauczyciele. Personel punktu korzysta już z trzech szczepionek – Pfizera, AstraZeneca i Moderny.

Punkt szczepień w hali Netto Arena jest największym w województwie. Prowadzone są tam szczepienia populacyjne – obecnie obejmują one seniorów 70+ (pierwsze i drugie dawki) oraz nauczycieli (to m.in. pracownicy placówek edukacyjnych, żłobków, przedszkoli). Ci pierwsi szczepieni są od 25 stycznia. W ten poniedziałek rozpoczęło się podawanie im drugiej dawki (po 21 dniach od podania pierwszej).

Od uruchomienia punktu szczepień w hali Netto Arena podawana była szczepionka Pfizera.

- Jak do tej pory dostawy realizowane są regularnie. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie (SPSK-2), nadzorujący pracę punktu, otrzymuje mrożone szczepionki Pfizera. Codziennie we wczesnych godzinach porannych rozmrażana jest odpowiednia liczba dawek tego preparatu i transportowane są one do punktu przy ul. Szafera - informuje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy placówki.

Szczepienia nauczycieli preparatem AstraZeneca

Od ubiegłego piątku w tym samym punkcie szczepieni są także nauczyciele. Otrzymują szczepionkę AstraZeneca. W przeciwieństwie do produktu Pfizera jest ona gotowa do podania (nie wymaga wymieszania z solą fizjologiczną). Z jednej fiolki gotowych do podania jest 8 - 10 dawek preparatu. Zgodnie z zaleceniami podanie drugiej dawki szczepionki AstraZeneca zalecane jest między 10 a 12 tygodniem od podania pierwszej dawki. W praktyce druga dawka podawana jest w 10 tygodniu. Dwa kolejne tygodnie tygodnie stanowią bufor czasowy na wypadek, gdyby z przyczyn losowych lub infekcji, dyskwalifikujących do podania szczepionki, podanie drugiej  dawki musiało być przesunięte w czasie, a jednocześnie wciąż mieściło się w zalecanym okresie 12 tygodni.

Szczepienia w Netto Arena w Szczecinie

- W pierwszej dostawie otrzymaliśmy 100 sztuk preparatu. W kolejnej – 200 sztuk. Następne dostawy będą już liczyć 300 szt. To cieszy, bo zarówno organizacja punktu szczepień w hali Netto Arena, jak i liczba personelu pozwalają na szczepienie większej liczby nauczycieli - ocenia Bogna Bartkiewicz.

Do czwartku zaszczepionych zostało 219 pracowników systemu oświaty. Obecnie chętnych do zaszczepienia jest zgłoszonych ok. 2400 osób z tej grupy, z ok. 70 placówek oświatowych ze Szczecina i okolic. Listy chętnych wciąż są przesyłane do SPSK-2.

Szczepienia preparatem Moderna

Od wtorku (16 lutego) w hali Netto Arena prowadzone są także szczepienia preparatem Moderna. Podobnie jak AstraZeneca jest on od razu gotowy do podania dla 10 osób z jednej fiolki. Druga dawka jest podawana po 28 dniach od przyjęcia pierwszej. Dostawy tej szczepionki planowane są raz w tygodniu. W pierwszej szpital otrzymał 1000 sztuk.

Oprac. (k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@zniesmaczony
2021-02-20 21:15:01
Czasem lepiej jest milczeć i tylko wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
alfredka1@gazeta.pl
2021-02-20 17:58:45
p.zniesmaczony .. proszę nie martwić się ... taka przypadłość minie z wiekiem albo z żywota zakończeniem ... a przypadłośc to : podatność na brednie i plotki, brak zaufania do badaczy, lekarzy i ... prosze zaprzestać pobieranie jakichkolwiek leków !!! nie iwem czy "niewiara" w tym przypadku czyni cuda ale życzę zdrowia ..
@zniesmaczony
2021-02-20 12:35:16
DUPEK
flisak
2021-02-20 10:53:25
A przed czym chroni produkt AstraZeneca? W Szwajcarii, USA i RPA doszli do wniosku, że przed niczym. Błędy w prowadzeniu 3 fazy badań klinicznych, nie wiadomo jaka dawka w jakim odstępie czasu. 2 przypadki zapalenia rdzenia kręgowego w trakcie testów. Teraz na siłę to wprowadzają, bo mnóstwo pieniędzy w to zainwestowali. Władzuchna, gdyby dbała o obywateli, to proponowałaby tylko szczepionki Pfizer i Moderna. No ale AstraZeneca jest potrzebna żeby słupki w Powerpoint dobrze wyglądały.
zniesmaczony
2021-02-19 20:03:36
Chcę ostrzec wszystkich przed tą pseudo szczepionką .Jest to bomba z opoznionym zapłonem .. Od niej czeka was tylko śmierć - chcecie tego ?? COVID-19 to nie jest nazwa choroby .. Jak nie wiecie to poszukajcie sobie . Dla rozumnych polecam poczytać książkę Wojtka Sumlińskiego Zapis zarazy w której to opisuje ten cały mechanizm .. Powiem wam w skrócie - do 2030 r chcą pozbyc się nawet 80 % populacji świata a ci co zostaną będą NIEWOLNIKAMI.. Dziwne ze Orwell to przewidział w 1984r...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ