Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

Premier: Naciskamy na Komisję Europejską i próbujemy kupić szczepionki na świecie

Data publikacji: 2021-02-18 21:25
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-20 00:21
Premier: Naciskamy na Komisję Europejską i próbujemy kupić szczepionki na świecie
Fot. KPRM  

Uruchamiamy nasze różne kanały handlowe, żeby spróbować dokonać zakupu szczepionki przeciwko Covid-19 na świecie. Czy to się uda? Tego nie wiem - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że w każdym województwie powstanie przynajmniej jeden mobilny punkt szczepień.

- Wzywamy Komisję Europejską do tego, żeby - mówiąc potocznym językiem - "wezwała na dywanik" tych szefów wielkich koncernów farmaceutycznych, którzy podpisali umowę latem zeszłego roku – mówił premier na konferencji prasowej.

UE powinna dostawać więcej szczepionek

Premier wskazał, że umowa ta była dla firm farmaceutycznych bardzo korzystna, bo cała UE, przedpłaciła ponad 3 mld euro. - I oczekiwaliśmy tego, że właśnie UE będzie tym pierwszym podmiotem, który będzie dostawał proporcjonalnie dużo szczepionek. Niestety stało się trochę inaczej – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że przygotowana przez rząd – szefa KPRM, pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – logistyka pozwala na włączenie do procesu szczepień ok. 10 mln osób miesięcznie, ale nie mamy tylu dawek. Dlatego, jak powiedział premier, Polska na posiedzeniu Rady Europejskiej za kilka dni będzie "bardzo mocno" naciskać na Komisję Europejską, żeby przyspieszyć dostawę szczepionek do Europy, tym bardziej, że grozi nam trzecia fala pandemii.

🎥 Premier Mateusz Morawiecki: Wzywamy Komisję Europejską do tego, żeby ponagliła szefów koncernów farmaceutycznych, którzy podpisali umowę latem 2020 roku. Cała UE przedpłaciła ok. 3 mld euro. Oczekiwaliśmy, że Unia Europejska będzie 1. podmiotem, który dostanie proporcjonalnie dużo szczepionek.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 18 lutego 2021

W jego ocenie, szczepienia "to jest fundament walki z pandemią", poza środkami podjętymi już wcześniej: dystansem społecznym, używaniem maseczek, dezynfekcją i przestrzeganiem obostrzeń.

- Jednocześnie uruchamiamy nasze różne kanały handlowe, żeby spróbować dokonać jakichś zakupów na świecie. Czy to się uda? Tego nie wiem. Liczyliśmy na UE, ale teraz widzę, że wszystkie kraje członkowskie są bardzo mocno rozczarowane - oświadczył premier.

Apel o przestrzeganie obostrzeń

Premier apelował o przestrzeganie obostrzeń, żebyśmy dotrwali do momentu, kiedy będziemy mieli dużo szczepionek – a ten nadmiar rysuje się - jak mówił - najwcześniej w maju i czerwcu, a i tego nie mamy potwierdzonego ze strony firm farmaceutycznych.

- Widzieliśmy obrazki z Zakopanego i innych miejsc. Tam było wiele świadectw braku odpowiedzialności – powiedział szef rządu. - Brak odpowiedzialności to jest brak solidarności – dodał, ponownie apelując o przestrzeganie zasad nałożonych w związku z pandemią.

- Wytrzymajmy jeszcze chwilę, jeszcze tych kilka tygodni, jeden, dwa miesiące. Mam nadzieję, że liczba dawek w połączeniu z odpornością zbiorową, którą nabywamy w końcu doprowadzi do tego, że pandemia zostanie na tym etapie na tyle przygaszona, że będziemy w stanie otwierać jak najszerzej gospodarkę" – powiedział premier.

Dworczyk poinformował, że każdego dnia szczepienia przeciw Covid-19 są wykonywane w 6 tys. punktów w Polsce. - Jedynym, co nas ogranicza jest liczba szczepionek. Mamy nadzieję, że w drugim kwartale to się zmieni – dodał.

Zapowiedział, że Agencji Rezerw Materiałowych przekazana została decyzja, żeby w każdym z 16 województw był mobilny punkt – TIR z naczepą, którego zespół w kwadrans po dojechaniu na miejsce będzie mógł zacząć szczepienia. - Nie czekamy na to aż będziemy mieli dostateczną ilość szczepionek. Przygotowujemy się już teraz – powiedział Dworczyk. Dodał, że za 1,5 miesiąca takie mobilne punkty będą gotowe.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

I jeszcze 1-no...
2021-02-19 23:29:04
UE... powinni Zarzadzac tylko Przedstawiciele z obecnie Rzadzacych Partii z poszczegolnych Krajow Czlonkowskich - a nie rowniez te "5-te wody"... PO Czerwonym Kisielu !!/?
I do... M - pinokio
2021-02-19 22:35:25
Ty sie najpierw wy-PO-wiedz... o "Szczecinskim Pinokio"... !
Gdzie Ty w Holo-2050
2021-02-19 22:30:26
Widzisz ludzi "bardziej od-PO-wiedzialnych i KO-mpetentnych" ??? Bo my z Babcia - ani 1-go ?
POLSKA 2050
2021-02-19 11:56:23
Widać że pisowski rząd kompletnie nie radzi sobie z walką z epidemią. Może już czas by władzę w Polsce przejęli ludzie dużo bardziej odpowiedzialni i kompetentni.
Przeciez co roku...
2021-02-19 11:48:34
Placimy ciezkie Skladkowe Miliardy Zlotych czy Euro do Brukseli - a jak teraz zaistniala Szczepionkowa Potrzeba...to musimy jeszcze do-datkowo Naciskac...!!! A co na to przyszly "Polexit"... ??
Wacek Rondelek
2021-02-19 10:30:21
Unia Europejska to ściema, tak na prawdę to IV Rzesza.
Kłamczuszek
2021-02-19 10:16:24
Panie Morawiecki, a może coś a o tym? "Polska jako JEDYNA nie przedłożyła dotychczas Komisji Europejskiej planu wykorzystania funduszy przeznaczonych na walkę z pandemią koronawirusa. Polska jest zagrożona utratą od 300 do 400 miliardów zł dotacji".
fido
2021-02-19 08:54:56
Morawiecki jest zwykłym kłamcą, który jedynie pozoruje ruchy. Polska gospodarka jest na skraju upadku, a oni szykują się do kolejnego lockdownu.
Paweł
2021-02-19 08:50:00
Gdyby ta cała KE była w stanie cokolwiek efektywnie przedsięwziąć, to by już dawno was wezwała na dywanik.
edek
2021-02-19 08:40:19
Rząd z Premierem na czele walczy o szczepionki A POlewaczki stoją z boku i pozostawiają nogę . Nigdzie na świecie nie ma takiej sytuacji jak u nas ale Polak potrafi . W tej sytuacji wszyscy w kraju powinni wspólnie walczyć o dobro narodu.
@Ewa
2021-02-19 07:41:25
Ja wierzę Komisji Europejskiej, jako instytucji która podejmuje realne działania w kierunku zwalczenia pandemii. Premier Morawiecki całkowicie stracił wiarygodność w lipcu zeszłego roku, kiedy powiedział, że cyt.: "jest bezpiecznie i epidemii już nie ma". Miał wtedy gdzieś bezpieczeństwo wszystkich starszych ludzi w Polsce, bo zależało mu tylko by poszli na wybory. Zaryzykował życie ludzi z czysto egoistycznych pobudek.
Morawiecki = pinokio
2021-02-19 07:26:51
Ten człowiek kłamie 24 godziny na dobę. PiS właśnie wprowadza w Polsce 3 falę koronawirusa. Ani się obejrzymy znowu wszystko zamkną.
Ewa
2021-02-18 21:32:07
Przecież PO zapewniało Polaków że Unia nam wszystko zapewniła wszystkie szczepionki.To komu mamy teraz wierzyć PO czy polskiemu premierowi

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ