Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Apel do polskich władz

Data publikacji: 07 grudnia 2015 r. 23:42
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Apel do polskich władz
Fot. Dariusz Gorajski  

Przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie wystosowali list do najwyższych władz Polski, w którym apelują o obronę szkół polskich na Litwie.

„Prosimy rząd Polski o podjęcie niezwłocznych działań w obronie polskiej szkoły i Polaków na Litwie” - czytamy w liście adresowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej oraz przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

W liście, podpisanym przez prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna", posła na Sejm RL Józefa Kwiatkowskiego, przez radną miasta Wilna Renatę Cytacką w imieniu radnych AWPL i Danutę Narbut w imieniu Wileńskiego Forum Rodziców Polskich, litewscy Polacy podkreślili, że są zdeterminowani, by walczyć o dobro swych dzieci.

Problemy polskiego szkolnictwa rozpoczęły się w 2011 roku, gdy litewski parlament, mimo protestów społeczności polskiej, przyjął ustawę oświatową, która ujednoliciła egzamin z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych, w tym polskich. Chodzi o to, że język litewski w szkołach litewskich dotychczas był wykładany w szerszym zakresie, jako język ojczysty, a w szkołach mniejszości narodowych w mniejszym zakresie – jako język państwowy. Różnice programowe to 800 godzin, które uczniowie szkół z polskim czy rosyjskim językiem nauczania, przystępując do ujednoliconego egzaminu, muszą nadrobić w ciągu kilku lat, często zaniedbując inne przedmioty. (pap)

 

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Odpowiednia marchewka,
2015-12-07 23:43:12
A co na to Experci Jezykow Obcych czy Wykladowcy z Wyzszych Uczelni jak i Parlamentarzysci w UE... ? Jesli w Brukseli martwia sie o "dlugosc i grubosc" ogorkow przeznaczonych do sprzedazy, to tym bardziej Politycy moga zajac sie i powyzsza sprawa, by i ten problem ujednolicic w calej Uni Europejskiej ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA