Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Amerykanie wzmocnią swoją obecność wojskową w Europie. Będzie stała kwatera V Korpusu Armii USA w Polsce

Data publikacji: 29 czerwca 2022 r. 15:37
Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca 2022 r. 17:23
Amerykanie wzmocnią swoją obecność wojskową w Europie. Będzie stała kwatera V Korpusu Armii USA w Polsce
Fot. PAP  

Zwiększona obecność USA jest absolutnie kluczowa dla Polski; utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce oznacza, że stąd będą podejmowane wszystkie decyzje dotyczące wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

Rosja zagrożeniem dla NATO

Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z PAP ocenił, że utworzenie w Polsce kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce to "bardzo ważna decyzja prezydenta USA". Od dłuższego czasu zabiegamy o to, aby obecność amerykańska była coraz większa i wyraźna, gdyż jest absolutnie kluczowa z naszego punktu widzenia" - dodał.

Skurkiewicz porozumienie Turcji ze Szwecją i Finlandią w sprawie przystąpienia do NATO ocenił jako "przełomową decyzję". - Mam nadzieję, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, które ratyfikują traktat mówiący o rozszerzeniu NATO - powiedział. - To naprawdę bardzo ważna decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny - zaznaczył.

Według wiceszefa MON, Rosja w nowej strategii NATO powinna zostać jasno określona jako "potencjalne zagrożenie". - Wysiłek obronny sojuszu na wschodniej flance NATO musi być adekwatny do założeń - dodał.

Co zapowiedział amerykański prezydent?

W środę Joe Biden oprócz utworzenia stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce zapowiedział również zwiększenie liczby niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii z czterech do sześciu, wysłanie dwóch dodatkowych szwadronów F-35 do Wielkiej Brytanii, zwiększenie rotacyjnej obecności w krajach bałtyckich i Rumunii oraz rozmieszczenie dodatkowych sił obrony przeciwlotniczej w Niemczech i we Włoszech.

Biden oświadczył, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza. "Putin chciał finlandyzacji Europy, a będzie miał jej +NATO-izację+" - podkreślił prezydent USA.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Figo - spokojnie...
2022-07-07 12:32:26
I nie daj sie "sprowo-KO-wac" Lewackim i PO-trzaskanym ko-mentarzom... bo im o to chodzi ??/!
FIGO
2022-07-01 10:27:18
Co Truman oddał Stalinowi ,Biden może odebrać Putinowi ! Gościu wylej sobie na łeb Neospasminę i nie obrażaj mnie od Ziobrystów ! . Tylko trzeba chcieć to zabrać ! Tusk nie dość , że nie zabierze to jeszcze odda Polskę aż pod Szczecin . Taki to Pan ! Zresztą i tak ten " POLSKI WAŁ" nie ma już nic mądrego dopowiedzenia, tylko same kłamstwa . Lemingi ślinią się na jego mowę i jak trzoda biblijnych świń uda się za nim w przepaść .
@ FIGO
2022-06-30 16:39:16
Jak zwykle bredzisz , ty Ziobrowska kreaturo . Spróbuj odebrać ruskim Kaliningrad , to masz III i ostatnią wojnę światową . Co trzeba mieć pod beretem ,żeby PISać takie brednie ??
"Biedni sa" ...
2022-06-29 21:02:24
Ci Zolnierze z USA... gdyz pomimo ze maja Placone - to ryzykujac i Swoim Zyciem... zglaszaja sie jednak do Pokojowej Obrony i Europy... !! Podziekowanie i Chwala Im za to... !!!
FIGO
2022-06-29 20:55:39
Czas najwyższy odebrać ruskim okręg Kaliningracki . Po co Europie ten wrzód na d...e. Białoruś jak się zreformuje , przyjąć błyskawicznie do NATO i UE, Obecnie polskojęzycznych Białorusinów osiedlać w odebranym od ruskich w/w. okręgu . Tylko Niemcy i Francja musieliby by mieć jaja , a nie suszone winogrona !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA