Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Żeglarstwo. W weekend 3. runda Ekstraklasy w Świnoujściu

Data publikacji: 2019-08-09 19:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-09 19:12
Żeglarstwo. W weekend 3. runda Ekstraklasy w Świnoujściu
 

Trzecia, przedostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się w sobotę i niedzielę w Świnoujściu. 12 załóg ponownie będzie zmagać się o punkty do rankingu Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Po dwóch rundach minimalnie prowadzi Jeziorak Yacht Club przed KS AMW Iskra Gdynia i Legią Warszawa.

Po dwóch rundach rozegranych na jachtach Delphia24 załogi przesiądą się na większe, balastowe jachty TOM28.

Różnice punktowe w czołówce są bardzo małe. Pierwsze piątka (Jeziorak, Iskra, Legia, Giżycko i OKZ) mieszczą się raptem w 3 pkt. Kolejne Sztorm i Pogoń tracą do nich zaledwie 3 i 6 pkt.

- Ukształtowała się grupa walcząca o medale, jest to siedem załóg. Kolejne pięć załóg to grupa, która na ten moment musi skoncentrować się na utrzymaniu w Ekstraklasie, bo trzy zespoły po tym sezonie spadną do 1 Ligi. – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator i komentator regat. – Już wiemy, że kilka zespołów zmienia załogi, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.”

Zupełnie nowa załogę będzie mieć drugi zespół Odyssey Sailing Club. Sternik Bartek Wójciak sięga po żeglarzy z klasy Delphia i Omega ze swojego rodzimego Śląska, aby walczyć o awans z 10. pozycji w rankingu. Duża zmiana zajdzie w załodze Dżygita Białystok, który pozyskał do swojego składu zeszłorocznego Mistrza Polski, Szymona Jabłkowskiego. Niewątpliwie jest to wzmocnienie, które zwiększa szanse na ucieczkę ze strefy spadkowej. W czołówce zmian jest mniej, ale z Pogoni Szczecin do Legii Warszawa przechodzi Michał Szmul, a do składu Giżyckiej Grupy Regatowej po kontuzji wraca Łukasz Kacprowski.

„Liga bardzo dynamicznie się rozwija, poziom jest wysoki i zmusza załogi do szukania poprawy osiągów. Zmiany w załogach świadczą o tym, że do walki wszyscy podchodzą bardzo poważnie – ocenia Zuzanna Czuryło, komentator regat. – Ciekawi jesteśmy, jak na większych TOM-ach w Świnoujściu poradzą sobie poszczególne załogi, a największe doświadczenie na tych jachtach maja Giżycko i Pogoń”.

Regaty transmitowane będą na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com

Studia przed i poregatowe publikowane będą na kanale Youtube Polskiej Ligi Żeglarskiej. Wszystkie informacje i linki będzie też można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
.

(isz)

Fot. Gwidon Libera

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA