Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Siatkówka. Liga Mistrzyń w nowej formule

Data publikacji: 06 kwietnia 2016 r. 08:42
Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia 2016 r. 08:42
Siatkówka. Liga Mistrzyń w nowej formule
 

SIATKARKI Chemika Police pokonując Atom Trefl Sopot sięgnęły w niedzielę po Puchar Polski. Trofeum to nie daje jeszcze gwarancji występów w europejskich pucharach.

O reprezentowaniu Polski na europejskich parkietach zadecydują dopiero finałowe rozstrzygnięcia w Orlen Lidze, które zapadną do końca kwietnia.

Chemik w półfinale play-off prowadzi z MKS Tauronem Dąbrowa 1:0 i potrzebuje jeszcze tylko jednego zwycięstwa, aby awansować do wielkiego finału ligi i zapewnić sobie miejsce w kolejnej edycji fazy grupowej Ligi Mistrzyń.

Europejska federacja siatkarska (CEV) zadecydowała przed kilkoma dniami o zmianach w formule Ligi Mistrzyń. Faza grupowa z udziałem 16 drużyn będzie dopiero drugim etapem tych rozgrywek.

Wcześniej rozegrane zostaną bowiem eliminacje z udziałem drużyn z niżej notowanych lig europejskich. Prawo gry bez eliminacji w fazie grupowej będą miały zagwarantowane po dwa zespoły z Turcji, Rosji, Azerbejdżanu i Polski oraz mistrzowie Francji, Niemiec, Szwajcarii i Włoch.

O kolejne cztery miejsca pozstałe drużyny walczyć będą w eliminacjach. Szanse na występ w tych eliminacjach dostanie także m.in. trzeci zespół Orlen Ligi.

- Te zmiany są po myśli naszego klubu i spowodują, że Liga Mistrzyń będzie bardziej elitarna i nie będą do niej trafiać przypadkowe drużyny. Pracując w Chemiku, a wcześniej Muszyniance od lat jestem związany z Ligą Mistrzyń i w przeszłości często bywało tak, że zespoły ze Słowenii, Rumunii czy nawet wicemistrz Francji mocno zaniżały poziom - mówi dyrektor zarządzający Chemika Police Radosław Anioł

Po zakończeniu fazy grupowej rozegrana zostanie jedna runda play-off z udziałem tylko sześciu drużyn. To jeszcze bardziej uatrakcyjni zmagania w grupach, bo awansu do play-off nie będą mogli być pewni nawet wszyscy wiceliderzy grup.

W tym sezonie w play-offach występowało 12 drużyn, a Chemik Police zakwalifikował się do drugiej fazy Ligi Mistrzyń z trzeciego miejsca w grupie z najlepszym bilansem punktowym.

Turniej finałowy nadal będzie rozgrywany w formule Final Four. Organizator turnieju finałowego wyłoniony zostanie po zakończeniu fazy grupowej.

Losowanie rund eliminacyjnych i podziału na grupy Ligi Mistrzyń w sezonie 2016/2017 odbędzie się 9 czerwca w Rzymie. ©℗(woj)

Fot. R. Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA