Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Pływanie. Szkoła sukcesu

Data publikacji: 13 kwietnia 2017 r. 12:11
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2017 r. 11:23
Pływanie. Szkoła sukcesu
 

Centrum Mistrzostwa Sportowego przy ul. Mazurskiej jest jedną z nielicznych szkół w Polsce, w której przyszłym sportowcom umożliwia się naukę i treningi od pierwszej klasy podstawówki, aż do matury.

Hasło „Sport to pasja, nauka to wolność” towarzyszy uczniom przez całą edukację, a szkoła wychowała wielu utytułowanych reprezentantów kraju. W szkole uczyli się m.in. wioślarski mistrz olimpijski Konrad Wasielewski oraz pływaccy mistrzowie świata w Mateusz Sawrymowicz i Przemysław Stańczyk.

Placówka ma już swoją 19-letnią tradycję. Sportowe zadania realizuje od 1998 roku, kiedy to w Szczecinie powołano Szkołę Mistrzostwa Sportowego o profilu pływackim. Dziesięć lat później placówkę przekształcono w Centrum Mistrzostwa Sportowego, która po oddzieleniu się szkoły przy ul. Rydla jest od dwóch lat samodzielną jednostką organizacyjną.

Wizytówką szkoły jest szkolenie pływackie. To tutaj swoje kariery kształtowali wspomniani już mistrzowie świata Mateusz Sawrymowicz i Przemysław Stańczyk. Ten ostatni po zakończeniu sportowej kariery zajął się szkoleniem młodzieży w placówce. Swoją przygodę ze szkołą miło wspominają także olimpijczyk Filip Zaborowski i wielokrotna medalistka mistrzostw Europy Katarzyna Baranowska.

Umiejętności wyniesione z tej placówki umożliwiły sportowcom kontynuowanie nauki na zagranicznych uczelniach. Paweł Furtek odnosi sukcesy sportowe na Uniwersytecie Południowej Karoliny w Los Angeles, a Grzegorz Mróz po zakończeniu pływackiej kariery i studiów
na Uniwersytecie Hawajskim zamieszkał na Hawajach, gdzie pracuje w branży obrotu nieruchomościami.

Absolwenci szkoły radzą sobie dobrze nie tylko na pływalniach, ale także w dalszej edukacji. Michał Kuczyński trenował w CMS do matury, a dziś studiuje matematykę stosowaną i teorię fizyki na University of Coventry w Wielkiej Brytanii.

Dwie kolejne absolwentki klasy pływackiej studiują w Stanach Zjednoczonych – Zuzanna Chwadeczko na Drury University w  Springfield Missouri, a Kinga Lesińska na Lindenwood University in Saint Charles Missouri.

Wielu absolwentów szkoły jest nadal związanych zawodowo z pływaniem,a nauczycielami CMS są obok Przemysława Stańczyka, Katarzyna Frajtak, Beata Przasnek i Alicja Jardzioch.

– Korzyści z uprawiania pływania jest naprawdę wiele. Dzieci są sprawne fizycznie, mają wpajane zasady higienicznego trybu życia, zdrowej rywalizacji i uczciwej walki oraz umiejętności przegrywania. Pływanie kształtuje w nich cechy charakteru – punktualność, obowiązkowość, pracowitość. Mają także szansę podczas obozów zapoznania się z innymi sportami, grami zespołowymi, zimowymi i wodnymi. Wiele wspólnie spędzonych godzin tworzy bardzo cenne więzi koleżeńskie, a wypełniony po brzegi dzień szkolno – treningowy pozwala dzieciom na właściwą organizację pracy – zachwala system szkolenia trenerka Alicja Jardzioch.

Pływanie to jednak nie jedyny sport, który doskonalą uczniowie CKS. W placówce przy ul. Mazurskiej uczą się także piłkarze i piłkarki, bokserzy i przedstawiciel kilku innych dyscyplin.

Uczniowie szkoły co roku odnoszą sukcesy w sportowej rywalizacji na arenie krajowej. Pływacy dwa razy z rzędu wygrywali Ligę SMS i maju staną przed kolejną szansą na tytuł mistrzowski. Indywidualnymi medalami na juniorskich mistrzostwach Polski i Olimpiadzie Młodzieży może pochwalić się kilkunastu uczniów szkoły przy ul. Mazurskiej – pływaków, wioślarzy triathlonistów, bokserów i przedstawicieli innych sportów walki. ©℗ (woj)

Fot. R. Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2017-04-14 11:07:28
CKS rzeczywiście może pochwalić się wynikami sportowymi, ale jeśli chodzi o osiągnięcia naukowe i studiowanie za granicą - Nigdy nie uwierzę, że to zasługa szkoły. Największym problemem jest chemia, kiedy to w ramach zajęć ogląda się zawody pływackie zamiast uczyć się tego, co potrzebne. Przez takie właśnie lekcje chemii w gimnazjum w tej szkole, nie ma się żadnych podstaw z chemii, a w dalszych etapach nauki bardzo trudno jest to odrobić. -powiedział były uczeń gimnazjum CKS

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA