wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka ręczna. Nowy trener i przemeblowany skład

Piłka ręczna. Nowy trener i przemeblowany skład

Piłka ręczna. Nowy trener i przemeblowany skład
Data publikacji: 2017-08-31 21:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-31 22:00
Wywietleń: 1409 290445

W piątek zainaugurowane zostaną rozgrywki superligi piłkarzy ręcznych, które toczyć się będą według podobnego regulaminu jak w poprzednim sezonie, czyli najpierw z podziałem na grupy „Pomarańczową" i „Granatową" (w przypadku zwycięstwa z zespołem z własnej grupy otrzymywać się będzie aż 4 punkty), a następnie 8 najlepszych zespołów walczyć będzie systemem play-off o mistrzostwo Polski i udział w europejskich pucharach. Żaden zespół nie zostanie w tym sezonie zdegradowany.

Piątkowa inauguracja

Szczecinianie zainaugurują rozgrywki już w piątek o godz. 18.30, kiedy to w Elblągu zmierzą się z tamtejszym zespołem Meble Wójcik. Będzie to superligowy debiut nowego trenera Sandry SPA Pogoń, 46-letniego Piotra Frelka (ostatnio był szkoleniowcem niemieckiego zespołu HSV Insel Usedom Ahlbeck), byłego szczypiornisty klubu z grodu Gryfa, który zastąpił pracujący wiosną szczeciński duet: Rafała Białego ze Sławomirem Fogtmanem.

Wakacyjne przygotowania naszej drużyny toczyły się w Szczecinie, w hali przy ul. Twardowskiego oraz na pobliskim boisku, a także w siłowni Active. Natomiast zajęcia biegowe organizowane były w Lasku Arkońskim. W okresie przygotowawczym szczecinianie rozegrali 7 gier kontrolnych, z których 3 wygrali i 4 przegrali.

Wakacyjne transfery

W porównaniu z poprzednim sezonem doszło w Pogoni do istnej rewolucji kadrowej, bo oprócz zmian na trenerskiej ławce, odeszło wielu doświadczonych graczy, a ich miejsce zajęła młodzież (sporo 19-, a nawet 18-latków), która ma być stopniowo wdrażana do superligowych wymagań.

W nowym sezonie nie zobaczymy już bramkarzy: Edina Tatara (MKS Kalisz) i Pawła Matkowskiego (szuka klubu) oraz zawodników z pola: Michala Bruny (HC Banik Karwina, Czechy), Kiryła Kniaziewa (MKS Kalisz), Bartosza Konitza (VfL Eintracht Hagen, Niemcy) i Tomasza Grzegorka (Meble Wójcik Elbląg).

Pozyskano natomiast bramkarzy: Sebastiana Zaporę (Azoty Puławy), Marcina Teterycza (Żagiew Dzierżoniów) i Marka Bartosika (wypożyczenie z Zagłębia Lubin). Przybyli też zawodnicy z pola: Patryk Biernacki (powrót z wypożyczenia do HSV Insel Usedom Ahlbeck), Seweryn Gryszka (Stal Gorzów), Konrad Koselski (SMS ZPRP Gdańsk) i Wojciech Jońca (CKS Szczecin).

Afera z Irańczykiem

Rozgrywającego Bartosza Konitza miał zastąpić 21-letni reprezentant Iranu Amin Yusefinezhad, który w połowie sierpnia miał dołączyć do kolegów z Pogoni. Okazało się jednak, że Irańczyk podpisał dwie umowy i ostatecznie wybrał ofertę z Tunezji. Pogoń czuje się oszukana, bo włożyła sporo wysiłku dopinając wszelkie kwestie formalne i wizowe, więc sprawa ma trafić do międzynarodowej federacji IHF. Niewykluczone, że szczeciński klub otrzyma odszkodowanie, a rozgrywający zostanie zawieszony. Tymczasem na lewym rozegraniu występować może nastolatek Wojciech Jońca, który podpisał swój pierwszy zawodowy kontrakt. Być może jednak dojdzie jeszcze do co najmniej jednego transferu...

W Szczecinie doszło więc do istnego kadrowego trzęsienia ziemi, a z zaprawionych w ligowych bojach graczy zostało niewielu (Arkadiusz Bosy, Wojciech Jedziniak, Paweł Krupa, Mateusz Zaremba i Wojciech Zydroń oraz „nowy" Sebastian Zapora). Czy ta mieszanka rutyny z młodością poradzi sobie w nowym sezonie?

Optymizm prezesa

Prezes klubu Paweł Biały wierzy, że tak się stanie i wypowiada się w optymistycznym tonie.

- Jesteśmy w trakcie długofalowego procesu budowy drużyny i myślę, iż mimo odmłodzonego składu, zajmiemy co najmniej taką samą lokatę jak przed rokiem, kiedy to zakończyliśmy zmagania na 9. pozycji, a może nawet uplasujemy się w czołowej ósemce - powiedział P. Biały. - Jeżeli jednak okaże się, że istnieje taka potrzeba, to na przełomie września i października lub w styczniu dokonamy niezbędnych wzmocnień. ©℗ (mij)

Fot. R. Pakieser

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy