Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Piłka nożna. ZZPN pod lupą CBA

Data publikacji: 11 września 2020 r. 17:23
Ostatnia aktualizacja: 13 września 2020 r. 17:08
Piłka nożna. ZZPN pod lupą CBA
 

W czwartek rano CBA na polecenie Prokuratury Krajowej dokonało kilkunastu przeszukań w związku z tzw. aferą melioracyjną. Funkcjonariusze przeszukali m.in. Urząd Miejski w Koszalinie, Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej w Szczecinie, siedziby kilku firm i prywatne mieszkania.

– Zabezpieczono obszerną dokumentację, w tym w postaci elektronicznej, która zostanie poddana szczegółowej analizie – podano w komunikacie.

Przeszukania są związane z jednym z wątków tzw. afery melioracyjnej dotyczącej „nieprawidłowości finansowych w działalności Fundacji All Sports Promotion, działającej w imieniu AZS Koszalin SA”. W lipcu 2019 r. zatrzymano w tej sprawie siedem osób, które usłyszały zarzuty prania pieniędzy i oszustwa.

Wśród zatrzymanych w ubiegłym roku był prezes fundacji Łukasz B., dyrektor hali widowiskowo-sportowej w Koszalinie i sędzia piłkarski, który w 2019 roku prowadził mecze I ligi i pracował na wozie VAR. To syn jednego z wiceprezesów PZPN, i jednocześnie wieloletniego prezesa Zachodniopomorskiego ZPN, posła na Sejm V kadencji Jana Bednarka. 

W piątek Przegląd Sportowy ujawnił, że funkcjonariusze zażądali wydania telefonów komórkowych i służbowych komputerów użytkowanych przez Jana Bednarka i dyrektora biura Zachodniopomorskiego ZPN Dariusza Królikowskiego. Dzień wcześniej CBA dokonało przeszukania ich mieszkań.

Śledczy analizują procedury wyboru sędziów na poszczególne mecze o mistrzostwo Ekstraklasy w sezonie 2018/2019, w tym sędziów asystentów VAR. Interesuje ich jak przebiega taki wybór, kto jest za niego odpowiedzialny, jakie czynniki wpływają na przypisanie poszczególnych arbitrów do konkretnych spotkań. Ma to prawdopodobnie związek z Łukaszem B., który już wcześniej prowadził mecze w ekstraklasie, a w tamtym okresie wyznaczano go do funkcji asystenta sędziego VAR.

Łukasz B. pojawia się w jednym z wątków dotyczących tak zwanej afery melioracyjnej. W latach 2011-13 fundacja działająca w imieniu AZS Koszalin SA miała podpisywać umowy na usługi reklamowe z Zakładami Chemicznymi.

Po przeprowadzeniu analizy dokumentacji ujawniono, że część środków przekazywanych przez Zakłady Chemiczne nie trafiała do AZS Koszalin SA, tylko była przelewana na konto innej fundacji, a następnie przekazana na rzecz spółki i wypłacona przez jej wspólników. Do klubu w związku z tym nie trafiły 2 miliony złotych, co było sprzeczne z treścią podpisanych umów.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, za pranie pieniędzy i przywłaszczenie mienia znacznej wartości Łukaszowi B. grozi do 15 lat więzienia. Kary grążą też pozostałym sześciu zatrzymanym w połowie 2019 roku osobom. Część z nich to rodzina Łukasza B.

Zenon Z., teść Łukasza B., był prezesem Klubu Lekkoatletycznego Bałtyk Koszalin. Zarzuty postawiono również Beacie B. (żonie Łukasza) - o czym informował "Głos Koszaliński". Pozostali zatrzymani to Wojciech K. (były dziennikarz sportowy i wydawca portalu ekoszalin.pl, były prezes AZS Koszalin), Elżbieta K. - żona Wojciecha K., Artur K. (syn Wojciecha K.), Michał D. (radca prawny).

Z działań prokuratury wynika, że koszalińska Fundacja mogła też współpracować z PZPN przy różnych przedsięwzięciach, organizacjach imprez sportowych. Działania śledczych to sugerują. W warszawskiej centrali zażądano dokumentów dotyczącej różnych obszarów, których wspólnym mianownikiem mogłaby być namacalna współpraca z koszalińską Fundacją.

Funkcjonariusze CBA zażądali wydania dokumentacji zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej dotyczącej fundacji All Sports Promotion, czyli umów zawieranych przez PZPN z tym podmiotem, dokumentów księgowych, raportów z wykonywania umów.

Były też wnioski o przedstawienie dokumentacji dotyczącej udzielenia przez PZPN licencji na użytkowanie stadionów piłkarskich w Koszalinie i dokumentacji wpływającej do centrali PZPN, a odnoszącej się do stanu finansów Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Pod ścisłą obserwacją śledczych znalazły się też dokumenty w sprawie organizacji meczów reprezentacji Polski w piłce halowej w latach 2012–2019, a w szczególności umów dotyczących ewentualnie pośrednictwa w organizacji wydarzeń, a także organizacji w roku 2016 w Gdyni mistrzostw Polski w piłce plażowej oraz w roku 2015 analogicznej imprezy w Ustce. (par)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kawa
2020-09-13 17:05:46
dla CBA nie ma świętych krów i będzie kontrola jak u każdego
Staszek Gie do UB-atela
2020-09-12 08:57:04
"Rude" mają PO_glądy PO_lityczne, cytat z "Rudego" - Prezydent Polski dzisiaj może być wybrany głosami ludźmi środowiska wiejskiego, głosami emerytów i ludzi z podstawowym wykształceniem. To chyba trochę dziwne w tak pięknym i rozwijającym się kraju jak nasza Polska.... Wam po...om (Neumann) się we łbach poj..ło przez wasze PO_glądy...Tak trzymać!
To je Polska
2020-09-11 17:56:20
Bo Boniek śmie mieć poglądy polityczne

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA