Piłka nożna. Tylko remis z Kazachstanem

Data publikacji: 04 września 2016 r. 20:35
Ostatnia aktualizacja: 06 września 2016 r. 18:34

Eliminacje piłkarskich mistrzostw świata. Kazachstan – Polska 2:2 (0:2).

Bramki: 0:1 Kapustka (9), 0:2 Lewandowski (35, karny), 1:2 Chiżniczenko (51), 2:2 Chiżniczenko (58).

Żółte kartki: Małyj, Bajżanow, Chiżniczenko, Kuat, Isłamchan (Kazachstan), oraz Lewandowski, Zieliński, Piszczek, Glik (Polska).

Sędziował: Serdar Gozobuyuk (Holandia).

Kazachstan: Pokatiłow - Biejsiebiekow, Achmietow (61, Abdulin), Małyj, Kislicyn, Szomko - Kuat, Bajżanow (69, Nurgalijew), Isłamchan (79, Tagybiergien), Mużykow - Chiżniczenko.

Polska: Fabiański - Piszczek, Glik, Salamon, Rybus - Błaszczykowski, Krychowiak, Zieliński, Milik, Kapustka (83, Linetty) - Lewandowski.

Od straty dwóch punktów rozpoczęli eliminacje do mistrzostw świata reprezentanci Polski. Nie potrafili pokonać w wyjazdowym pojedynku Kazachstanu, choć do przerwy prowadzili 2:0 i wydawało się, że mecz mają pod całkowita kontrolą.

Tak naprawdę to w piewszej połowie mogli mecz zakończyć, bo jeszcze dwukrotnie Milik obijał poprzeczke i słupek. Za pierwszym razem będąc sam na sam z pustą bramką. Napastnik Napoli ponownie stał się generatorów negatywnych memów, bowiem po przerwie zmarnował jeszcze jedną znakomitą okazję.

O ile przed przerwą niewykorzystane przez niego szanse można było skwitować uśmiechem niezadowolenia, sytuacja na boisku bowiem układala się doskonale, to już w drugiej połowie na pewno tak nie było, mecz potoczył się w drugą, bardzo niekorzystną dla polskiej drużyny stronę.

Transfery zamiast przygotowań

Polscy piłkarze otrzymali surową lekcję pokory. Przedmeczowe zgrupowanie przebiegało pod znakiem transferowej gorączki i efektem tego był przedwczesny wyjazd Grosickiego. Oficjalnie z powodu kontuzji, ale przecież wszyscy wiedzą, jaki mógł być prawdziwy powód rezygnacji z gry tego piłkarza, którego głowa zaprzątnieta była całkiem innymi rzeczami, niż meczem reprezentacji o punkty w eliminacjach do mistrzostw świata.

Polscy piłkarze do przerwy prowadzili 2:0 i ewidentnie poczuli się już zwycięzcami meczu. Jeszcze przed przerwą po strzeleniu drugiego gola pozwolili rywalom na swobodne rozgrywanie akcji we własnym obrębie pola karnego, ale w pierwszym kwadransie drugiej połowy grali praktycznie na stojąco.

Tym razem trenerowi Nawałce zabrakło intuicji. Postanowił pozostawić na ławce rezerwowych świetnie grającego podczas finałowego turnieju mistrzostw Europy Jędrzejczyka, a w jego miejsce desygnował Rybusa.

Rybus gorszy od Jędrzejczyka

Lewy obrońca Olympique Lyon brał udział w najładniejszej akcji w wykonaniu polskiej drużyny, po której Milik zamiast do pustej bramki trafił w poprzeczkę, ale po zmianie stron był całkowiecie zagubiony w działaniach defensywnych. Ponosi winę za utratę obu goli, a kilka razy po jego stronie dochodziło jeszcze do innych groźnych sytuacji.

Oba gole dla Kazachstanu zdobył Chiżniczenko, który grał trzy sezony temu w Koronie Kielce i w 26 meczach zdobył na boiskach polskiej ekstraklasy zaledwie jednego gola. Wbił go akurat drużynie Pogoni Szczecin, ale to najlepiej pokazuje, z jakiej klasy rywalem polski zespół stracił punkty. Nie potrafił pokonać reprezentacji, której piłkarz w polskiej ekstraklasie nie sprawdził się w jednej ze słabszych drużyn.

Wiara i entuzjazm po mistrzostwach Europy był tak duży, wyobraźnia po kilku spektakularnych transferach tak rozbudzona, że trudno było oczekiwać tak niespodziewanego finału inauguracyjnego spotkania do mistrzostw świata.