środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Polskę odwiedził prezydent Kazachstanu

Polskę odwiedził prezydent Kazachstanu

Polskę odwiedził prezydent Kazachstanu
Data publikacji: 2016-08-22 21:35
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-22 23:30
Wywietleń: 540 149421

Współpracę na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych między Polską a Kazachstanem zapowiedzieli w poniedziałek (22 sierpnia) w Warszawie prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew. Prezydent Kazachstanu liczy na pogłębianie relacji w szczególności w dziedzinie rolnictwa.

Prezydenci przyjęli w Warszawie deklarację o współpracy gospodarczej. Prezydent Duda mówił, że chciałby, aby wzajemne relacje były "czytelnym zielonym światłem", że obaj prezydenci wspierają wspólne działania biznesowe i rozwój kontaktów gospodarczych. Ocenił, że perspektywy współpracy gospodarczej z Kazachstanem "rysują się bardzo dobrze".

- Kazachstan realizuje w tej chwili plany infrastrukturalnego rozwoju. Polska ma już możliwości współdziałania w tym zakresie, jeżeli chodzi o infrastrukturę transportową, to u nas znajdują się dzisiaj dwa terminale, z których biegną szerokie tory na Wschód, w kierunku Azji Centralnej, czyli także z możliwością połączenia z Kazachstanem - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że uda się zwiększyć eksport polskich towarów do Kazachstanu.

Kolejny temat rozmów to uruchomienie stałego połączenia lotniczego pomiędzy między Warszawą i Astaną. Są prowadzone w tej chwili rozmowy przez LOT. Duda dziękował też prezydentowi Kazachstanu za rozpoczęcie wdrażania umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie edukacji. Wyraził nadzieję, że ta umowa przyczyni się do zwiększenia możliwości nauki w języku polskim dzieciom polskiego pochodzenia. Dziękował także za przychylność, jakiej Kazachowie polskiego pochodzenia, doświadczają ze strony władz Kazachstanu.

Prezydent Kazachstanu poinformował, że Kazachstan znosi obowiązek wizowy dla obywateli państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Polski. Wyraził nadzieję, że polski parlament ratyfikuje w najbliższym czasie umowę o wzmocnionym partnerstwie między Kazachstanem a UE.

- Rzeczpospolita Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i handlowo-gospodarczych Kazachstanu w UE. Pomimo niełatwych warunków zewnętrznych wskaźniki wzajemnego handlu utrzymują stabilną dynamikę. (...) Uzgodniliśmy, że będziemy podejmować działania na rzecz rozwijania i pogłębiania kontaktów gospodarczych - powiedział prezydent Nazarbajew. Według niego istnieją sprzyjające warunki dla współpracy w przemyśle maszynowym, rolnictwie, energetyce, przemyśle chemicznym, transporcie i budownictwie.

- W szczególności jesteśmy zainteresowani nawiązaniem współpracy w dziedzinie rolnictwa. Mogę tu wymienić produkcję jabłek - powiedział. (pap)

 

Na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew  
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

:)
Uczy sie od najlepszych jak wprowadzac demokraturę i rzady ciemnogrodu,takiego kitu jeszcze nigdzie nie wciskali poza wszelakimi religiami.
2016-08-22 23:22:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy