Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Stadiony w Łodzi i w Szczecinie

Data publikacji: 2016-02-08 08:29
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:39
Piłka nożna. Stadiony w Łodzi i w Szczecinie
 

Za nieco ponad dwa tygodnie na sesji Rady Miasta w Szczecinie radni mają podjąć decyzję, czy modernizacja piłkarskiego stadionu w Szczecinie ma być kontynuowana, czy należy ją zaniechać i wdrożyć koncepcję budowy nowego stadionu.

Taką inicjatywę uchwałodawczą złożyli kibice, domagający się od radnych, by ci wymusili na prezydencie zaprzestanie realizacji dotychczasowego projektu.

10 dni temu list otwarty w sprawie stadionu upublicznił prezes Jarosław Mroczek. Na dotychczasowym projekcie nie zostawia suchej nitki. Swoją dezaprobatę wyraził już po raz kolejny. Kilka dni temu już na swoim profilu facebooka uczynił to ponownie.

- Tak to powinno wyglądać w Szczecinie - napisał Jarosław Mroczek wskazując na projekt stadionu Widzewa Łód. - Proszę porównać ten stadion i projekt w Szczecinie, funkcjonalności obu projektów, a koszty takie same!!! przy czym te w Łodzi są realnymi a u nas tylko mogą wzrosnąć. Jakich jeszcze trzeba argumentów? - pyta retorycznie prezes.

Postanowiliśmy zatem porównać koszt obu obiektów, ich funkcjonalność, zastosowanie. Trudno to zrobić, bo obiekty są różne w swoim założeniu, ale pewne elementy są porównywalne.

Pojemność

Obiekty w Łodzi i w Szczecinie będą dla podobnej rzeszy kibiców. Na jeden i drugi obiekt będzie mogło wejść około 18 tysięcy widzów, co wcale jednak nie oznacza, że tyle kibiców będzie mogło maksymalnie zasiąść na obiekcie.

Trzeba wziąć pod uwagę, że z uwagi na kibiców gości wyodrębnione muszą być strefy buforowe. Ponieważ stadion w Szczecinie pozbawiony będzie czwartej trybuny, to strefa buforowa będzie tylko jedna. W Łodzi muszą być dwie, a to oznacza, że faktycznie tych kibiców będzie mogło zasiąść na trybunach nieco mniej w Łodzi, jak w Szczecinie.

Trybuna główna

Jednym z ważniejszych elementów przy budowie nowego stadionu jest układ trybuny głównej wraz z całym zapleczem socjalnym i gastronomicznym. Trybuna główna obiektu w Łodzi i w Szczecinie liczyć będzie po cztery kondygnacje i wyposażona będzie niemal identycznie.

„ kompleks szatniowy dla zawodników gospodarzy i gości, szatnie dla młodzików, pomieszczenia sędziów i delegatów, siłownia i strefa odnowy biologicznej, obszerna strefa przeznaczona dla gości VIP lub na organizację wydarzeń komercyjnych, pomieszczenia dla służb, biura" - czytamy przy charakterystyce trybuny głównej stadionu w Łodzi.

„ dwa zespoły szatniowe, które składać się będą z: szatni z szafkami i miejscami do siedzenia, natrysków, toalet, sali masażu, sali rozgrzewek. Dodatkowo szatnia zawodników Pogoni wyposażona zostanie w zespół odnowy biologicznej. Pomieszczenia szatniowe obejmą również szatnie dla szkoleniowców obu drużyn, młodzieży, cheerliderek i sędziów." - czytamy na oficjalnej stronie internetowej poświęconej stadionowi w Szczecinie.

Łącznie w Szczecinie pomieszczenia pod jedną trybuną, to około 10 tys. m. kwadratowych. W Łodzi tych pomieszczeń będzie więcej, bo prócz pomieszczeń pod trybuną główną będą jeszcze pod dwoma innymi trybunami.

Loże biznesowe

W Łodzi powstaną 24 loże biznesowe, czyli zasiadać w nich będzie mogło 288 osób. W Szczecinie będzie ich zdecydowanie mniej. W lożach o różnej pojemności gości przebywać będzie mogło maksymalnie 118 osób. Łącznie na trybunie VIP w Szczecinie będą mogły zasiąść 1072 osoby, z czego prawie połowa, czyli 472 gości na trybunie Super VIP, lub w loży biznesowej.

Wymogi TV

W Łodzi do dyspozycji będzie 8 lóż komentatorskich, podczas gdy na stadionie w Szczecinie tych lóż będzie aż 25. W każdej będą komfortowe miejsca dla trzech pracujących osób. Zarówno w Łodzi i w Szczecinie będą po dwa studia telewizyjne. Taki jest wymóg UEFA, przy przyznawaniu odpowiednich kategorii.

Sektor gości

W Łodzi mecze mistrzowskie będzie mogło obserwować około 900 kibiców, podczas gdy w Szczecinie około 950. UEFA zakłada, że na każdym stadionie musi być wyodrębniony sektor dla kibiców drużyny gości stanowiący 5 procent pojemności całego stadionu.

Parkingi

Przy stadionie w Łodzi zaprojektowano miejsca dla 663 samochodów, podczas gdy w Szczecinie dla 745 pojazdów. W systemie klasyfikującym kategorie stadionów nie ma zapisu o konieczności parkingów na jakąś określoną liczbę samochodów dla zwykłych kibiców.

Parkingi VIP i autobusy

W systemie klasyfikującym kategorie stadionów przez UEFA jest natomiast zapis mówiący o konieczności posiadania parkingów dla VIP. W Łodzi będzie ich 113, podczas gdy w Szczecinie około 150. Większa liczba miejsc parkingowych dla gości VIP spowodowana jest wyższą kategorią UEFA, jaką ma posiadać szczeciński obiekt.

Stadion w Łodzi będzie gotowy na przyjęcie 9 autobusów, natomiast przy szczecińskim zaplanowano budowę aż 21 miejsc parkingowych dla autobusów, czyli o ponad dwa razy więcej.

Ekrany LED

Jeden i drugi obiekt wyposażony będzie w dwa duże ekrany LED umieszczone w narożnikach, widoczne dla wszystkich kibiców. W Szczecinie będą to ekrany o wymiarach 9210 x 5120, a do tego 26 zestawów głośnikowych umieszczonych równomiernie pod dachem, oraz 208 opraw sztucznego oświetlenia umieszczonych na krawędzi dachu i 2 masztów pomocniczych ustawionych na tzw. pergoli.

Koszt ogólny

Stadion w Łodzi kosztować ma łącznie 137 mln. zł., podczas gdy szczeciński obiekt wyceniono na 148 mln. zł. brutto. Faktycznie rzeczywisty koszt szczecińskiego obiektu po odliczeniu podatku VAT wyniesie około 120 mln. zł.

Koszt łączny oznacza, że obejmuje zarówno budowę stadionu, jak i terenu przyległego włącznie z układem drogowym. Przy podaniu kosztów stadionu w Łodzi nie podano jednak kosztów rozbiórki starych trybun, a przy kosztach szczecińskiego obiektu taki zapis jest i wynosi 16 mln. zł.

Można zakładać, że rozbiórka całego starego stadionu w Łodzi wyniosła więcej, albo przynajmniej tyle samo, ile w przypadku szczecińskiego. W uwzględnieniu kosztów jednak tego nie podano.

Koszt stadionu

Budowa samego stadionu w Łodzi wyceniona została na 113 mln. zł., natomiast modernizacja szczecińskiego obiektu po odliczeniu kosztów rozbiórki starych trybun i zagospodarowania terenu miałaby wynieść 109 mln. zł. brutto. Pod odliczeniu podatku VAT miałby to być koszt około 90 mln. zł.

Koszty dodatkowe

Przy budowie stadionu w Łodzi podaje się koszt budowy układu drogowego w kwocie 20 mln. zł. Nie znaleźliśmy jednak kosztów rozbiórki starego stadionu, który musiał być uwzględniony przy innych kosztach miasta.

W przypadku szczecińskiego stadionu koszt rozbiórki ma wynieść 16 mln. zł., koszt zagospodarowania terenu wokół stadionu około 20 mln. zł. i koszt przesunięcia płyty boiska wraz z budową nowej instalacji podgrzewania murawy, to koszt około 2,5 mln. zł.

Kategoria UEFA

Stadion w Łodzi ma mieć trzecią kategorię UEFA, a szczeciński czwartą. Początkowo szczeciński obiekt też miał mieć trzecią kategorię, ale w wyniku nacisków ze strony klubu, tą kategorię podniesiono. Przez to koszt modernizacji jest wyższy o około 8 mln. zł., niż pierwotnie zakładano.

Trzecia kategoria UEFA upoważnia do rozgrywania meczów w ramach klubowych rozgrywek UEFA tylko do trzeciej fazy eliminacji Ligi Mistrzów i czwartej fazy eliminacji Ligi Europy, natomiast czwarta kategoria UEFA pozwala na rozgrywanie spotkań w fazie grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy włącznie z półfinałami tych rozgrywek.

Czas budowy

Stadion w Łodzi ma być wybudowany w ciągu 28 miesięcy. Ma być gotowy już pod koniec obecnego roku. Zdecydowanie łatwiej i szybciej buduje się sportowe obiekty, kiedy teren jest przygotowany i nie trzeba się dostosowywać do ukształtowania powierzchni.

Planuje się, że modernizacja stadionu w Szczecinie trwać będzie 37 miesięcy. Tak długi proces spowodowany jest też tym, że w mieście są ograniczone środki i zabezpieczone na kolejne lata równomiernie - aż do roku 2020.

Trybuny

Stadion w Łodzi wyposażony będzie w cztery symetryczne, proporcjonalne trybuny, przez co jego wygląda na pewno będzie przyjazny, a oglądalność meczów z każdego miejsca komfortowa.

Stadion w Szczecinie będzie miał tylko trzy trybuny, czego praktycznie w Europie się nie stosuje. Nie ma przypadków, by miasto angażowało się w tak duży projekt i budowało w tak nowatorski sposób. ©℗ Wojciech Parada

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Konrad
2016-02-09 17:08:31
A Wy dalej swoje. Nie będzie modernizowany, więc odpada problem gdzie będzie grała Pogoń.
Konrad
2016-02-09 14:27:56
Mam pytanie.Gdzie będzie grała Pogoń jak stadion będzie modernizowany???
@ Kibic, żeglarz i meloman
2016-02-09 10:18:17
Czyli 2/3 Twoich zachcianek miasto Ci zafundowało. A ja jako miłośnik dzikich zwierząt pytam kiedy ZOO w Szczecinie? Licytujesz się dalej?
@ Gaga
2016-02-09 08:22:42
Dobrze. Miasto w tej chwili dotuje klub kwotą 3 mln. Postulujesz ograniczenie dotacji. Pytam o ile? Jeśli przyjąć, że o połowę, to w ten sposób kwotę potrzeną na stadion uzbiera za ile lat? Podpowiedź - 100 :)
Sasa
2016-02-09 05:53:38
Niech melomani budują filharmonie za swoje, niech żeglarze budują mariny za swoje, niech pływacy wybudują pływalnie za swoje, niech cykliści wybudują ścieżki rowerowe za swoje, niech siatkarze wybudują hale za swoje, niech klienci MZK kupują autobusy za swoje, niech rodzice budują żłobki za swoje, niech plażowicze budują kąpieliska za swoje, niech spacerowicze budują aleje betonowo-kwiatowe za swoje. Gram w golfa na prywatnym polu w Binowie i słono za to płacę ale argument: niech kibice/Mroczek sam sobie wybuduje stadion jest nie fair. Po prostu
Kibic, żeglarz i meloman
2016-02-09 05:45:06
Filharmonia piękna - dziękuje jako meloman. Marina super - dziękuję jako żeglarz. Kiedy stadion - pytam jako kibic?
@Ostry
2016-02-08 21:43:50
Szczecin, to nie są inne miasta - nie ma kasy. Ani tej zmarnowanej na modernizację ani tej niezmarnowanej na nowy. Czy to jest jasne dla każdego lekko rozgarniętego?
@Konrad
2016-02-08 21:39:00
Posłuchaj, tematu jakoś nikt nie definiował, tytuł artykułu ma się nijak do tego co tu postulujesz - to raz. W kwestii nowy/modernizacja - dyskusja jest całkowicie bezprzedmiotowa - popatrzyłeś w plany budżetowe? Miasto nie ma pieniędzy, ani na modernizację, ani na nowy stadion, co najmniej do roku 2020. Nie ma. Rozumiesz to? A cała (jak to określasz) "dyskusja" to jest "gonienie króliczka". I po ostatnie - co z tego, że większość jest za nowym? Ja też chcę (jak każdy) być przystojny, młody i zdrowy... co z tego, że chcę?
Ostry
2016-02-08 21:28:33
Każdy lekko rozgarnięty wie, że modernizacja tego trupa to idiotyzm i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Tylko nowy stadion na min. 20tys. W innych miastach jakoś można było.
Konrad do anonimowego adwersarza
2016-02-08 21:11:49
Tematem dyskusji jest wybór koncepcji,modernizować czy budować nowy i większość wypowiedzi na ten temat jest za budową nowego.
@ Marekkk
2016-02-08 20:36:55
Fryga jest z pieniędzy budżetu Klubu XIII Muz, to po pierwsze. Po drugie: pieniądze - Fryga 200 tyś., Stadion 148 mln. Widzisz różnicę? 1 stadion = 740 Fryg.
@ Leśne Dziady
2016-02-08 19:38:46
Jasne - kobiety, dzieci, starcy, SOCHA MIETEK - wszyscy do łopat i stadion budować :D
Marekkk
2016-02-08 19:34:26
A fryge to za co postawili nie za pieniądze miasta ? To kątem chce iść z synem na mecz jak normalny człowiek a nie moknac przez 2 godziny ale tylko nowy stadion bo nie słyszałem o jakim zapleczu gastronomicznym na tym niby modernizowanym stadionie
@Konrad
2016-02-08 19:33:38
1. No to właśnie mamy przedwojenny obiekt budowany (stadion) którym szczycić się teraz powinien Szczecin :) 2. Jakiej większości??? Gdybyś był w temacie nowego stadionu, to wiedziałbyś, że kibice zebrali niecałe 16 000 podpisów (brawa, bo to rekord), ale nie wmawiaj komukolwiek kto używa mózgu, że 16 000 to większość mieszkańców Sz-na.
@sas
2016-02-08 17:53:54
Tylko kiedy i za co?
@SOCHA MIETEK
2016-02-08 17:53:14
Jasne, bierz łopatę i daj wszystkim dobry przykład :)
@Gaga
2016-02-08 17:51:26
Uświadom sobie, że miasta nie stać. Rozumiesz? Szczecina nie stać.
Dawid
2016-02-08 17:45:23
A prawda jest taka, że Szczecina nie stać ani na modernizację, ani na nowy stadion. Kibice wrzeszczą jak rozkapryszone bachory w sklepie z zabawkami - kup mi, kup mi, kup mi. Więc co robić? Gadać, gadać i jeszcze raz gadać. Nie wierzycie mi na słowo - słusznie popatrzcie w budżet miasta i plany do 2020 ile przeznaczono na stadion.
Konrad
2016-02-08 17:39:49
Problem wraca jak bumerang.Wybudowanie w miarę nowoczesnego stadionu podnosi też prestiż miasta.Przykładem niech będą przedwojenne budowle i obiekty budowane perespektywicznie a którymi szczyci się teraz Szczecin.Włodarze miasta wdzięczą się do mieszkańców tylko przed wyborami a potem ignorują wolę większości.
SOCHA MIETEK
2016-02-08 16:27:01
PANOWIE ,NIE DLA MODERNIZACJI ,OBIEKT NA TWARDOWSKIEGO TO PRZESZŁOŚĆ SENTYMENTALNA. BUDUJEMY NOWY STADION NA ULICY HANGAROWEJ Z CAŁYM ZAPLECZEM PARKINGOWO USŁUGOWYM. NA TO STAĆ KLUB,MIASTO IZWIAZEK
Leśne dziady
2016-02-08 15:51:03
Wszyscy mieszkańcy Szczecina będą budować ten nowy obiekt, ale tylko nieliczni będą nim RZĄDZIĆ i się BAWIĆ , a PZPN na końcu zostanie jego właścicielem :)) Boniek prezesie PZPNu ile dołożycie do nowego stadionu? ZERO ,NUL ,NIC :) PZPN dołoży ale ryja i połozy swoje łapska, gdy już powstanie :) Są miasta które już odczuwają i to boleśnie te nowe fantastyczne obiekty piłkarskie :)) "dzięki" tym nowoczesnym obiektom piłkarskim , nie starcza im już na ci innego w sporcie !!!
Gaga
2016-02-08 15:44:13
Miasto powinno ograniczyć dotacje na klub i wybudować w zamian nowy stadion. NOWY. Żaden pseudo remont.
sas
2016-02-08 14:15:07
Tylko nowy stadion miejski!
dd
2016-02-08 10:56:13
czyli co za prawie taką samą kwotę jak w Łodzi mamy jedną trybunę z prawdziwego zdarzenia na 6-7 tysięcy osób, reszta to tak jak napisał autor rozwiązania nie stosowane w europie, stadion z 3 trybunami, na wałach, bez możliwości wykorzystania powierzchni pod trybunami. Ale najważniejsze autor bierze do porównania, realne ceny/koszty budowy z Łodzi a z drugiej strony fantastykę i myślenie życzeniowe UM , że uda się to zrobić w cenie 148mln, gdzie firmy budowlane mówią, że w takiej cenie nie uda się tego zrobić...
saaas
2016-02-08 10:45:24
Niech Mroczek buduje za swoje.
Tomek
2016-02-08 09:20:19
A co w łodzi VAT-u nie odzyskają, że tylko przy naszym obiekcie podawane są szacunkowe ceny netto?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA