Zapewne coraz mniej ludzi pamięta, że przy ul. Dubois, w miejscu gdzie obecnie znajduje się Przychodnia Stoczniowa i parkingi, funkcjonował stoczniowy stadion piłkarski, na którym rozgrywano mecze nawet III ligi.
Początki boiska sięgają roku 1951, gdy Szczecin otrzymał kredyty inwestycyjne na budowę obiektów sportowych i z tych środków wybudowano zakładowy stadion. Korzystali z niego głównie pracownicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego oraz ich rodziny, a także utworzony 19 marca 1950 r. klub KS Stal, na bazie którego 2 sierpnia 1957 r. powstała Stal Stocznia.
Potocznie sądzi się, że stoczniowy klub powstał dopiero w 1971 roku, ale z dokumentów znalezionych w Archiwum Państwowym w Szczecinie („Wykaz zarejestrowanych stowarzyszeń i organizacji”) wynika, że Stal istniała znacznie wcześniej. Pisał o tym m.in. „Kurier Szczeciński” w wydaniu z 26 października 1950 r.
Ligowi piłkarze spod stoczniowego znaku nie funkcjonowali zbyt długo, bo zaledwie kilka miesięcy, gdyż już w styczniu 1958 r. doszło do fuzji z KS Chrobrym i powstał Stoczniowo-Gwardyjski Klub Sportowy Arkonia.
Pierwszy zespół występował na pięknie położonym stadionie w Lasku Arkońskim, ale korzystano także z boiska przy ul. Dubois, gdzie swoje pojedynki rozgrywały także zespoły młodzieżowe.
W następstwie tragicznych wydarzeń Grudnia 1970, 13 maja 1971 r. na walnym zgromadzeniu działaczy stoczniowych postanowiono wystąpić z Federacji „Gwardia” i reaktywować Stal Stocznię przy Związku Zawodowym Metalowców (Federacja „Stal”).
Największym problemem nowego, wielosekcyjnego stoczniowego klubu był brak odpowiednich obiektów sportowych. Piłkarze z konieczności objęli w posiadanie stadion mieszczący się przy ul. Dubois, który w 1972 r. został wyremontowany i ogrodzony oraz zbudowano przy nim zaplecze socjalne.
Było tam jedno pełnowymiarowe boisko z oświetleniem, co jak na tamte czasy stanowiło ewenement. Była też niepełnowymiarowa płyta treningowa. Oba boiska były ziemne i miały twarde oraz dość nierówne podłoże.
– Pamiętam, że grałem na Dubois kilka spotkań, w tym w III lidze w barwach Czarnych Szczecin przeciwko Stali Stocznia, a spotkanie odbyło się dokładnie 29 kwietnia 1973 roku – powiedział Jerzy Borowiak, były piłkarz Czarnych Szczecin, a później Stali Stocznia. – Na boisku przy stoczni występowałem też w latach 60 jako junior Czarnych, ale nie pamiętam dokładnie, z kim graliśmy. Po głowie mi chodzi, że jednym z rywali była jakaś drużyna szczecińskiej Arkonii…
W czerwcu 1973 r. oddano do użytku stadion przy ul. Bandurskiego, a przystoczniowy obiekt przy ul. Dubois postanowiono zlikwidować. Ciekawostką jest fakt, że nowe boisko na Bandurskiego miało status „obiektu zastępczego”.
Gdy na początku lat 80. ubiegłego wieku piłkarze Stali Stocznia pukali do bram ekstraklasy, pojawiły się ambitne plany budowy nowoczesnego stadionu z trybunami nad ulicą Bandurskiego. Futboliści szybko jednak obniżyli loty, a późniejsze kłopoty patronackiego zakładu sprawiły, że przedsięwzięcie pozostało w sferze marzeń… ©℗ (mij)