sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Coraz bliżej nowego stadionu

Piłka nożna. Coraz bliżej nowego stadionu

Piłka nożna. Coraz bliżej nowego stadionu
Data publikacji: 2016-11-14 13:06
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-16 13:15
Wywietleń: 1479 171753

Prezydent Piotr Krzystek, prezes Pogoni Jarosław Mroczek i projektant Janusz Pachowski podpisali w siedzibie Urzędu Miasta trójstronną umowę dotyczącą procedury uzupełniającej w zakresie budowy stadionu z czterema trybunami.

Projekt wykonawczy gotowy będzie w połowie przyszłego roku. Wtedy będzie można ogłosić przetarg budowlany i wybrać optymalnego wykonawcę. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na grudzień 2017 roku.

Proces budowlany w przypadku tak dużych inwestycji nie może być dłuższy, niż 36 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, to nowy stadion powstanie pod koniec 2020 roku.

- Celem klubu jest regularna gra w europejskich pucharach. Chcemy się zakwalifikować jeszcze zanim powstanie nowy stadion, ale prawdziwą satysfakcją będzie gra na wykończonym już obiekcie - stwierdził prezes Jarosław Mroczek.

- Ważną rzeczy jest wybranie solidnego, na wysokim poziomie wykonawcę generalnego - stwierdził dyrektor MOSiR Wojciech Olbryś. - Będziemy oczywiście chcieli, żeby tempo budowy było szybsze, niż zakładane 36 miesięcy. Zależy nam na tym, bo dla klubu funkcjonowanie na placu budowy, to duże obciążenie.

Zmiana decyzji

Jeszcze rok temu prezydent Piotr Krzystek nawet nie chciał słyszeć o stadionie z czterema trybunami. Trzy lata temu podjął decyzję o gruntownej modernizacji, która nie zakładała budowy czwartej trybuny. Wszystko się zmieniło po marcowej wizycie w Szczecinie prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, który został skutecznym mediatorem pomiędzy Piotrem Krzystkiem, a Jarosławem Mroczkiem. Obie strony doszły do porozumienia i stadion będzie miał cztery trybuny, ale za projekt tej czwartej zapłaci klub.

Stadion będzie ósmym co do wielkości obiektem piłkarskim w Polsce. Będzie mogło zasiąść na nim ponad 22 tysiące kibiców. Jego koszt ma wynieść około 180 mln. zł. Projektant Janusz Pachowski twierdzi, że cena nie powinna ulec zmianie. Wtórował mu prezes Jarosław Mroczek.

- Jeżeli buduje się całkowicie nowe stadiony, to te koszty są jasno sprecyzowane i wynoszą około 10 tysięcy złotych za jedno krzesełko - mówił J. Mroczek. - W sytuacji, kiedy dwie trybuny budowane są na istniejących już nasypach, to te koszty będą musiały być niższe. Nie należy się spodziewać, żeby koszt całkowity przekroczył 200 mln. zł. brutto.

Decyzja odnośnie budowy nowego stadionu w obecnym kształcie już zapadła i jest to decyzja satysfakcjonująca wszystkie strony - również kibiców, którzy nie zgadzali się na budowę stadionu z trzema trybunami.

Szansa na niepowtarzalną inwestycję

Miasto może spowodować, że nowy piłkarski obiekt w Szczecinie będzie w skali krajowej niepowtarzalną inwestycją. Piotr Krzystek deklarował, że równolegle z budową nowego stadionu zmodernizowana zostanie również cała baza treningowa służąca nie tylko pierwszej drużynie, ale przede wszystkim grupom młodzieżowym w Pogoni, w których trenuje w sumie kilkaset dzieci i młodzieży.

- Potwierdzam i nie wycofuję się z tego - deklarował w poniedziałek Piotr Krzystek. - Jestem w tej sprawie w ciągłym kontakcie z prezesem Mroczkiem, nasze relacje są teraz znakomite i obu nam zależy, żeby w Szczecinie powstała baza piłkarska na takim poziomie, żeby móc szkolić piłkarzy najwyższej klasy.

Prezes Pogoni Szczecin Jarosław Mroczek przedstawił plan rozwoju całej infrastruktury sportowej wokół stadionu i spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony prezydenta. Chodzi o doprowadzenie niezbędnych mediów do terenu boisk rezerwowych tak, aby w przyszłości możliwa była budowa oświetlenia oraz ewentualnego systemu podgrzewania płyty boisk nr 2 i nr 4. Jak dotąd nie ma jeszcze planu na dofinansowanie inwestycji.

- Chcemy równolegle prowadzić inwestycję stadionową i infrastruktury treningowej - zapewniał nas w poniedziałek prezydent Krzystek. - Musimy jednak poczekać, jak powstanie projekt wykonawczy stadionu. Wtedy dopasujemy do niego inwestycje infrastrukturalne treningowe. Mogę jednak zapewnić, że w niedługim czasie na pewno powstanie balon piłkarski - bez względu na to, czy otrzymamy na niego dofinansowanie, czy nie.

Boiska bez oświetlenia

Obecnie Pogoń pozbawiona jest nowoczesnego obiektu, ale na pewno może się pochwalić dużą ilością boisk trawiastych. Problem jednak jest taki, że w okresie późno jesiennym, zimowym i wczesno wiosennym nie można prowadzić zajęć z uwagi na brak oświetlenia. Obecnie tylko jedno boisko położone na koronie stadionu wyposażone jest w oświetlenie i to dopiero od tego roku.

W planie jest również budowa nowej płyty boiska nr 5 ze sztuczną murawą, balonu nad boiskiem oraz pawilonu, który miałby pełnić funkcje między innymi szatni. Jest zatem duża szansa, że z momentem wybudowania nowego stadionu wokół niego zmodernizowana i unowocześniona będzie też cała dodatkowa infrastruktura treningowa, tak by klub mógł się pochwalić obiektem wraz z jego zapleczem na dobrym europejskim poziomie i nie byłoby przeszkód w szkoleniu na najwyższym poziomie.

Co najważniejsze jednak, właśnie dzięki inwestycjom wokół stadionu, a związanym z budową centrum treningowego jest możliwość na uzyskanie bardzo dużego dofinansowania. Trzeba tylko umiejętnie rozpisać wniosek i zrobić to w miarę szybko.

- Wiemy o programie dofinansującym takie przedsięwzięcia i zapewniam, że razem z prezesem Mroczkiem przystąpimy w odpowiednim momencie do działania - zapewniał Piotr Krzystek.

- Stadion wraz z całym zapleczem infrastrukturalnym będzie unikatowym projektem na skalę krajową, ale też europejską - zapewniał projektant Janusz Pachowski. - Sprawi to charakterystyczne położenie obiekt w centrum miasta w willowej dzielnicy.

Budują Legia i Stalowa Wola

W ubiegłym miesiącu dowiedzieliśmy się o dofinansowaniu budowy Kompleksu Badawczo-Rozwojowego wraz z Ośrodkiem Treningowo-Szkolnym dla Legii Warszawa w Grodzisku Mazowieckim. Dofinansowanie do inwestycji wartej 40 mln zł wyniesie aż 15 mln zł.

Podobnie zrobiła Stalowa Wola, gdzie też wraz z budową nowego stadionu równolegle powstaje centrum kształcenia piłkarskiego za 50 mln zł. Dofinansowanie do inwestycji wynosi ponad 15 mln zł (maksymalnie może wynieść 37,5 procent całej inwestycji, tak jest w przypadku ośrodka Legii), ponadto Stalowa Wola będzie mogła odliczyć podatek VAT w wysokości 9 mln zł.

Szczecin może mieć w krótkim czasie nowy stadion i przyległe do obiektu centrum treningowe, na które można otrzymać bardzo duże dofinansowanie. ©℗ Wojciech Parada

Piłka nożna. Coraz bliżej nowego stadionu Piłka nożna. Coraz bliżej nowego stadionu Piłka nożna. Coraz bliżej nowego stadionu

Komentarze

Najpierw to !!!!!!
Jak juz wreczycie sobie wszystkie koszulki i na nowym stadionie powstanie muzeum Pogoni to nie zapomnijcie przed stadionem postawic pomnik Lucjana Kosobuckiego zwanego przez pierwsze pokolenia pilkarzy Pogoni SZEFEM a napewno najwieksza ikone w histrorii Pogoni.Nie zapominajcie i jesli ktos wam wsadzil trenera trampkarzy w to miejsce to powinniscie sie wstydzic TRAMKPARZE.Probowano w Polsce odtworzyc ta legendarna Pogon Lwow i to w Gdansku,Bytomiu czy Wroclawiu ale nikomu sie nie udalo bo takiego SZEFA Kosobuckiego nie mieli.Razem z Wanagiem,Wilczkiem ,Skoblem,Danylukiem sterowali tym najlepszym moim zdaniem klubem w calej Polsce.Dlaczego jesli juz tak wywindowaliscie tego co byl rok trenerem i pierwszym wtedy jak Pogon weszla za co nalezy sie chwala ale przeciez byli duzo,duzo wazniejsi w Pogoni co decydowali o klasie klubu na lata i to nie tylko pilkarskiego.Po postawieniu SZEFOWI pomnika przed stadionem badzcie uczciwi i w tym muzeum pokazujcie najpierw ikony a nie kogos co owszem tramkarzy wychowywal ale np trener juniorow Ryziewicz mial pewnie wieksze osiagniecia.
2016-11-16 12:34:53
Czytelnik
Ja myślałem, że 12-tym zawodnikiem drużyny są kibice. A tu taka niespodzianka jest nim "główny hamulcowy". Czyżby zbliżały się wybory?
2016-11-14 21:37:33
Piłka
Czy w świetle dotychczasowej aury powstawania stadionu, wręczenie koszulki z nazwiskiem prezydenta nie jest aby zbytnim nadużyciem?
2016-11-14 13:31:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy