piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Prezes Boniek w Szczecinie za 3 tygodnie

Piłka nożna. Prezes Boniek w Szczecinie za 3 tygodnie

Piłka nożna. Prezes Boniek w Szczecinie za 3 tygodnie
Data publikacji: 2016-03-02 10:19
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-02 14:30
Wywietleń: 1601 121997

- 22 marca - Szczecin , spotkanie z p. Prezydentem.Temat " stadion powinien łączyć całą szczecińską społeczność " - tak napisał we wtorkowy wieczór na swoim profilu twitterowym Zbigniew Boniek, prezes PZPN, który zamierza skorzystać z zaproszenia Piotra Krzystka i przyjedzie na rozmowy w sprawie stadionu.

Prezydent Szczecina nie sprawia jednak wrażenia osoby, która zamierza zmienić decyzję. Mało tego, chce przekonać prezesa PZPN o słuszności swojego pomysłu.

- Tu nie ma dyskusji o słabym, czy lepszym projekcie – mówił Piotr Krzystek w opublikowanym w ostatni piątek wywiadzie dla Kuriera. - Jest rozwiązanie przygotowane przez miasto w wyniku konkursu i jest jakiś pomysł, którego ja szczerze mówiąc nie znam w szczegółach. Bo okazuje się, że wszyscy o nim wiedzą, tylko nie miasto. Dlatego traktuję tę sprawę troszeczkę jako medialny show.

Finansowe szczegóły

We wtorek poznaliśmy kolejne szczegóły dotyczące budowy nowego stadionu. Pracownia Jacka Ferdzyna realizująca koncepcję prezesa Pogoni Szczecin Jarosława Mroczka przedstawiła szacunkowe koszty.

- To jest jakaś wizualizacja. Być może ktoś zna ten projekt. Ja go nie znam. Nikt z miasta go nie zna. Widzimy tylko rysunki – mówił we wspomnianym wywiadzie prezydent.

- Zamierzam zebrać jak najwięcej danych i chcę przedstawić prezydentowi w miarę jak najbardziej szczegółowy zarys koncepcji budowy nowego stadionu - mówił w rozmowie z Kurierem Jarosław Mroczek.

We wtorek formalne pisma informujące o projekcie wraz z niezbędnymi załącznikami - również tymi z zakładanymi kosztami, ale bez uwzględnienia kosztów prac ziemnych - zostały wysłane przez Jarosława Mroczka do prezydenta.

- Jeżeli ktoś opowiada, że jesienią będzie miał cały projekt z pozwoleniem na budowę, no to nie wie o czym mówi. Nie ma elementarnej wiedzy na temat procesu inwestycyjnego - mówił dla Kuriera Piotr Krzystek.

152 mln. zł brutto

Zestawienie kosztów sporządzonych przez pracownię Jacka Ferdzyna zakłada koszt 126 mln. zł. brutto, ale nie obejmuje prac ziemnych. W tych pracach jedyną niewiadomą jest koszt wywiezienia około 200.000 m3 ziemi. Według szacunkowych obliczeń może to być maksymalnie 16 mln. zł.

Oznacza to, że zakładając, że pozostałe prace ziemne będą kosztowały brutto 10 mln zł, to całkowity koszt budowy stadionu wraz z otaczająca go infrastrukturą wynosić będzie: 126 mln zł + 16 mln zł + 10 mln zł = 152 mln zł brutto.

Przypomnijmy, że modernizacja zakłada koszt 148 mln. zł. brutto za stadion o pojemności 18 tys. widzów i z trzema trybunami. W tą cenę wchodzi 20 mln. zł. na zagospodarowanie zewnętrzne i 16 mln. zł. na rozbiórkę i prace ziemne. 

- Koszty wynikają z konkretnych kosztorysów - kontynuował w wywiadzie dla Kuriera Piotr Krzystek. - I trzeba nie patrzeć na koszt w innym mieście, bo każde miejsce ma swoją specyfikę. Nie da się dokładnie przenieść obiektu. Ja bym, też nie bardzo chciał, żeby nasz stadion był jakąś kopią czegoś innego. Mniej lub bardziej udaną. Mamy swoje miejsce, utrwalone w świadomości mieszkańców, to powinniśmy je wykorzystać optymalnie.

Wiele wskazuje zatem na to, że wizyta prezesa Bońka będzie jedynie wizyta kurtuazyjną. Obaj panowie porozmawiają sympatycznie przy dobrej kawie, prezydent dokładnie przedstawi koncepcję realizowaną od wielu miesięcy przez miasto i na tym się zakończy. ©℗ (par)

Komentarze

rob
Wszak Pan Mroczek jest wlascicielem firmy i klubu czyz nie???,klub kopaczy jest prywatny wiec niechaj Pan Mroczek buduje stadion za swoja kase a nie za publiczna i niech przestanie molestowac prezydenta.a po drugie to miasto potrzebuje nowych prostych chodnikow jezdni bez dziur teatrow i dobrej infrastruktury a nie igrzysk w postaci stadionu.Po co to komu i na co
2016-03-02 14:01:09
Kurtuazja
Wizyta Bońka to nic innego jak kurtuazyjna wizyta,przed wyborami związkowymi.Pan prezes PZPN,może jedynie zaoferować dobre słowo,bo kasy już nie dołoży.
2016-03-02 09:45:37
Pete
152 mln = 152 domy z basenem na 15 ha powierzchni. Dziękuję. Dobranoc.
2016-03-02 09:33:04
Przyszłość
Jeśli Prezydent przekona Prezesa to dopiero będzie coś. A znając życie skończy się na lakonicznym komunikacie, że "strony zapoznały się ze swoimi argumentami i pozostały przy obecnych stanowiskach".
2016-03-02 09:18:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy