wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń podwyższy kapitał, nie będzie długu

Piłka nożna. Pogoń podwyższy kapitał, nie będzie długu

Piłka nożna. Pogoń podwyższy kapitał, nie będzie długu
Data publikacji: 2020-07-30 12:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-30 19:35
Wywietleń: 1240 467350

W środowy wieczór odbyło się spotkanie prezesa zarządu Pogoni Szczecin SA Jarosława Mroczka z kibicami klubu. Udział wziąć mógł każdy chętny. Przez ponad dwie godziny Jarosław Mroczek odpowiadał na pytania oraz rozmawiał z obecnymi na sali. Poniżej przytaczamy wypowiedzi Jarosława Mroczka na kilka istotniejszych tematów:  

O kwestiach finansowych:

- Akcjonariusze podjęli decyzję o konwersji wszystkich pożyczek długoterminowych na kapitał. Nie będzie tych długów w Pogoni. To jest proces, który trwa kilka tygodni. Wszystkie pożyczki długoterminowe z EPA, a jest ich około 11 milionów, przekształcamy w kapitał spółki. W efekcie kapitał Pogoni będzie wynosił nie 14,5 mln złotych, a około 25 milionów. Pozostanie kwota nieco ponad 3 milionów złotych odsetek, które przez tyle lat uzbierały się od tak dużej kwoty. Tych nie transferujemy na kapitał dlatego, że gdybyśmy to zrobili, musielibyśmy od nich odprowadzić natychmiast podatek dochodowy. Nie mamy tych pieniędzy, dlatego tego nie robimy. Żeby nie było jednak żadnych wątpliwości, oświadczam Wam, że nie tkniemy tych odsetek. 

O poszukiwaniach nowego partnera i inwestora:

- Podjęliśmy działania, które prowadzą do znalezienia partnera, któremu moglibyśmy świadczyć usługi promocyjne, tak jak było to dotychczas. Mamy nadzieję, że niebawem go znajdziemy. Będziemy też szukali ewentualnego inwestora, który pozwoli nam kapitałowo wzmocnić Pogoń. Nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Choć trzeba oczywiście liczyć się z tym, że to jest wielkie, poważne wyzwanie. Jako akcjonariusze jesteśmy gotowi zwiększyć kapitał poprzez emisję akcji. Nasz udział w akcjonariacie uległby wówczas istotnemu zmniejszeniu. Efektem tego byłoby oczywiście wzmocnienie kapitałowe, które przełożyłoby się na wzmocnienie poziomu drużyny. Na tych polach równolegle prowadzimy takie działania. Gdyby miało zdarzyć się tak, że pojawi się duży gracz i chciałby odkupić wszystkie udziały, to na pewno musielibyśmy to bardzo głęboko przeanalizować. 

O relacjach i sytuacji dotyczącej Głównego Partnera:

- Ten związek trwał osiem lat i to był trudny związek. Nie chodzi tu o prezesa Wojciecha Wardackiego, nie chodzi o mnie. Wcześniej prezesem partnera był Krzysztof Jałosiński i wtedy te relacje były jeszcze trudniejsze. Później przyszła zmiana i naprawdę cały czas miałem dobre relacje z prezesem Wardackim, dobrze nam się współpracowało. Oczywiście raz, czy drugi mieliśmy dyskusje. Ale to nie powodowało problemów. Zawsze szanowaliśmy partnera. Wielokrotnie dawałem temu wyraz, w rozmowach, czy spotkaniach. Jeszcze pod koniec sezonu rozmawialiśmy i potwierdziliśmy sobie, że dalej współpracujemy i że ta umowa będzie działała. Stało się jednak inaczej. Oczywiście, że nie jest to dla klubu dobre, bo jest to dla Pogoni duży problem. Głęboko wierzę, że potrafimy z tego wyjść i znajdziemy podmioty, które będą z nami współpracowały. Gdyby było inaczej, powinienem był podać się do dymisji. I robię teraz wszystko, by ta sytuacja zakończyła się pozytywnie.  

- Słyszałem zarzuty, że na lipcowej konferencji prasowej o finansach nie wspomniałem, że kończymy współpracę z głównym partnerem. Po tym jak 29 czerwca otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy, umówiliśmy się z partnerem, że wykonujemy swoje obowiązki wobec niego do końca sezonu oraz umawiamy się na spotkanie, by rozmawiać o przyszłości. Uzgodniliśmy też, że do tego czasu nie mówimy publicznie o żadnych zmianach. 

- Z partnerem rozmawialiśmy też, by – pomimo końca umowy – jego logo było obecne przez cały przyszły sezon tylko na koszulkach. Prezes Wardacki przyznał, że widzi taką możliwość i zaproponował, abyśmy wycenili taką usługę. Już podczas spotkania podziękowaliśmy za zrozumienie tego tematu i takie podejście. Złożyliśmy taką ofertę, odnosząc ją do realiów naszej wcześniejszej umowy. Ze strony partnera przyszła kontroferta. Prezes Wardacki nie zgodził się z naszą propozycją, otrzymaliśmy ofertę zdecydowanie niższą, o wartości około 20% naszej propozycji. Uważam, że nie moglibyśmy przyjąć takiej oferty. (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Prezes bez ambicji?
Wcale się nie dziwię. Jeżeli kibice śpiewają: "Czy wygrywasz, czy nie, ja i tak kocham cię", to po co się wysilać?
2020-07-30 18:54:50
ble,ble,ble
Mnie interesują ambicje sportowe, a tych jest kompletne zero..., grać aby grać, to możecie sobie dla 2 tysięcy fanatyków,reszta chce dużo wiecej...
2020-07-30 17:19:23
HogoFogo
Ja nie biorę dotacji od miasta, więc z wyników mojej pracy tłumaczyć się nie muszę, a prezes Pogoni a i owszem. A pamięć mam na tyle dobrą, że pamiętam iż co sezon jest to samo: najpierw czołówka tabeli a potem wyprzedaż ruchomości i klepanie dupska przez większość drużyn z grupy mistrzowskiej. Rozumiem, że to wina skąpego sponsora?
2020-07-30 17:10:37
Viola
Jarosław Mroczek czyli facet, który wykończył Pogoń.
2020-07-30 15:26:32
Światełko w tunelu.
Nareszcie zaczyna to iść we właściwym kierunku. Pogoń przestaje mieć długi u swojego właściciela , prezes spotyka się z kibicami i wyczerpująco informuje o planach zarządu Pogoni , jest zgoda właścicieli do wzmocnienia kapitałowego Pogoni. Oczywiście potrwa trochę czasu odzyskanie pełnego zaufania u kibiców , ale pierwszy dobry krok został zrobiony. Spotkania prezesa i zarządu Pogoni z kibicami i dziennikarzami przed startem każdego sezonu to powinna być tradycja. To musi być integracja wszystkich , którzy dobrze życzą Pogoni. Teraz kluczowa jest praca Dariusza Adamczuka. Trzeba wzmocnić ofensywę drużyny , bo jeżeli Pogoń nie będzie strzelać goli i zaczną się porażki to może być nieciekawie.
2020-07-30 14:58:32
do HogoFogo
Krótka pamięć kolego. Jeszcze parę lat temu to wszyscy dziękowali bogu, że się znalazł ktoś, kto ładuje w Pogoń prywatne pieniądze i klub istnieje. Więc raczej byłbym wdzięczny. A jak masz z tym problem, to przejmij klub i prowadź - za swoje prywatne środki. I wtedy zobaczymy.
2020-07-30 13:31:15
optymista
Pasożyt zawsze znajdzie jakiegoś żywiciela.
2020-07-30 12:48:23
HogoFogo
Miejsce prezesa jest w II lidze. Szkoda tylko, że jest prezesem Pogoni.
2020-07-30 12:44:05
MKS
Olać tych payaców z Azotów. Nie chcą sponsorować Pogoni to kij im w oko.
2020-07-30 12:34:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie