sobota, 31 października 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Oświadczenie prezesa Mroczka

Piłka nożna. Oświadczenie prezesa Mroczka

Piłka nożna. Oświadczenie prezesa Mroczka
Data publikacji: 2020-09-24 10:10
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-25 13:46
Wywietleń: 1404 476460

Oświadczenie Prezesa Zarządu Pogoni Szczecin S.A. w związku z decyzją Ekstraklasy S.A. o przełożeniu meczu Lecha Poznań z Pogonią Szczecin:

"Z zaskoczeniem przyjąłem decyzję Ekstraklasy S.A. o przełożeniu naszego niedzielnego meczu z Lechem Poznań. Podjęto ją bez żadnej konsultacji, bez choćby jednego telefonu przedstawiciela ligowej spółki do władz klubu.

W poniedziałek (21 września) z prośbą o przełożenie meczu zwrócił się do mnie prezes Lecha Poznań Karol Klimczak. Odpowiedziałem, że decyzję przedstawię mu w dniu następnym, po konsultacji z trenerem pierwszego zespołu i dyrektorem pionu sportowego. Tak też się stało, poinformowałem pana Klimczaka, że nie zgadzamy się, by mecz był przekładany. Uzasadnienie – przynajmniej dla mnie – było proste i oczywiste.

Lech Poznań jest bardzo dobrą drużyną, z szeroką kadrą piłkarzy pierwszego zespołu, ambitnych i głodnych sukcesu. Termin meczu eliminacyjnego IV rundy jest na tyle odległy od naszego spotkania, że daje gwarancje pełnej regeneracji tego zespołu. Lech rozgrywałby go przecież po czterech dniach od naszego meczu. Piłkarze, jak widać po środowym spotkaniu na Cyprze, dają sobie radę na boisku bez dostarczania im specjalnych warunków przez działaczy.

Władze Lecha Poznań uważały inaczej i – już nie informując nas o tym – w środę (23 września) złożyły wniosek do Ekstraklasy S.A. o przełożenie naszego meczu. I choć w regulaminie istnieją zapisy, dające spółce prawo do podejmowania takich decyzji, jestem zdania, że w tej sytuacji kierowano się dobrem wyłącznie jednego zespołu.

Nie rozumiem, dlaczego podobnego procesu decyzyjnego nie można było zaplanować kilka tygodni wcześniej, informując kluby o potencjalnych zmianach w kalendarzu w przypadku awansów naszych drużyn eksportowych do kolejnych rund. Dałoby to szansę wszystkim klubom na właściwe zaplanowanie kalendarzy i logistyki, uwzględniając możliwe warianty.

Kilka dni temu klub otrzymał również pismo z Ekstraklasy S.A. związane z sytuacją pandemiczną, w którym to władze spółki poinformowały, że „zakładają ograniczenie możliwości przekładania meczów; ze względu na niejasną sytuację dotyczącą rozwoju pandemii w kolejnych miesiącach, chcielibyśmy ograniczyć liczbę przekładanych meczów do minimum, także mając na uwadze ograniczoną przez decyzje UEFA liczbę terminów rezerwowych”. Nie przeszkodziło to jednak w tym, by kilka dni później zachować się zupełnie inaczej.

Takie podejście wypacza sens rozgrywek i sportowej rywalizacji. Niestety w komunikacie Ekstraklasy S.A. nie ma informacji o nowym terminie meczu. Zakładając awans Lecha Poznań do fazy grupowej Ligi Europy może okazać się, że jedynym możliwym terminem rozegrania zaległego spotkania w 2020 roku będzie 16 grudnia.

Nie wyobrażam sobie, by mecz miał być rozegrany w 2021 roku, chociażby ze względu na fakt, że odbyłby się już po zimowym okienku transferowym. Nie jestem też przekonany, czy grudniowy termin jest optymalny. Być może rozwiązaniem byłoby rozegranie spotkania w trakcie przerwy reprezentacyjnej, natomiast do tego potrzebowalibyśmy dobrej woli naszego rywala.

Osobną kwestią jest komunikacja, a właściwie jej brak, pracowników Lecha z przedstawicielami Pogoni Szczecin, odpowiadającymi za organizację wyjazdu kibiców do Poznania. Pomimo wielu prób kontaktu ze strony naszych pracowników nie doszło do żadnej odpowiedzi ze strony Lecha. Nie jest to zresztą pierwszy raz, gdy przedstawiciele poznańskiego klubu ignorują kibiców Pogoni Szczecin.

Decyzję Ekstraklasy S.A. pozostaje nam przyjąć, natomiast nie zgadzamy się ze sposobem, procesem i czasem jej podejmowania. Drużynom Ekstraklasy życzymy powodzenia w kolejnych rundach eliminacji Ligi Europy. Mamy jednak nadzieję, że nie będą one odbywać się kosztem pozostałych drużyn i piłki ligowej. Ograniczanie piłkarzom możliwości gry nie będzie raczej prowadzić do rozwoju polskiej piłki, o którym to przecież nieustanie dyskutujemy."

Prezes Zarządu
Jarosław Mroczek

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Pasztecik
Kogo Interesuje ten śmieszny klubik? Nie macie nic do gadania!
2020-09-25 13:46:20
fan
Mroczek to mój ulubiony zawodnik Pogoni.
2020-09-25 13:36:23
jarock
Lech się zgodził , że jak Pogoń w najbliższych stu latach będzie walczyła o awans do fazy grupowej Ligi Europy to też przełoży mecz !!!
2020-09-24 21:25:52
Oto kondycja naszych ligowców
Na tzw.zachodzie drużyny też grają oprócz ligi w europejskich pucharach ale nie słyszałem aby tam z takiego powodu dezorganizowane były ligowe rozgrywki . Tam nawet normalnie rozgrywa się mecze trybem niedziela środa niedziela a więc co trzy dni . Ale dla naszych przemęczonych "orłów" to zbyt ogromny wysiłek i muszą po każdym meczu mieć tydzień wolnego ! Czy to dziwne teraz że nasza liga ma taki właśnie "europejski" poziom ?
2020-09-24 18:43:41
Czytelnik
Sami się pogrąźacie tymi listami.Warto dokonać krótkiej analizy tego naiwnego tekstu. 1. Wciąż dyskutujemy o rozwoju polskiej piłki...zdecydowanie za duźo dyskutujecie! I nic z tego nie wynika poza decyzjami o sprzedaży kolejnych zawodników. Ten handel młodym towarem na pewno nie będzie sprzyjał rozwojowi polskiej piłki ! 2. O ile mi wiadomo nie ma wyjazdów kibiców na mecze w roli gości, że względu na pandemię! A tu jakieś analizy o wyjeździe na mecz do Poznania ?! 3. Jakieś źale źe władze Lecha nie poinformowały Prezesów o złoźeniu wniosku do ekstraklasy . A po co miałyby to robić jak zachowaliście się nie sportowo nie fair i ogólnie egoistyczne. Podsumowanie ..kolejny list otwarty klubu ..kolejna źenada i wstyd na cały kraj. Aź się odechciewa tej całej błazenady. Jest szansa na polepszenie miejsca w rankingu europejskim polskiej piłki. To w interesie wszystkich klubów także Pogoni. To tak trudno zrozumieć w naszym klubie ?
2020-09-24 16:40:26
pogromca nitrasa
mroczku czy we wrzesniu czy w pazdzierniku czy w grudniu lech puknie pogoń .Bo lech to zespół z ambicjami a pogoń przez ciebie ich nie ma.Pewnie sprzedasz stipicę.Ty wyznaczyłeś cel utrzymanie w lidze.Przy jednym spadającym , osiągniesz to. Pogoń zajmie 12, 13 mi3jsce.Górnikm bez pieniędzy zbudował druzynę .
2020-09-24 15:53:02
entuzjasta
Klub powinien otrzymać sowitą rekompensatę finansową.
2020-09-24 15:35:42
Więcej optymizmu.
Kluby , które grają w europejskich pucharach są traktowane priorytetowo przez władze Ekstraklasy , PZPN i dziennikarzy. Tak jest , bo reprezentują Polskę i zbierają punkty do rankingu UEFA. Także nie ma co biadolić nad przełożonym meczem , tylko Pogoń musi zakwalifikować się do europejskich pucharów w sezonie 2020/21 , czego życzę drużynie Pogoni , panu prezesowi Mroczkowi i sobie. Miłego dnia , koleżanki i koledzy kibice Pogoni i dosyć tego fatalizmu , że ktoś zawziął się na Pogoń. Już za 9 dni mecz z Jagiellonią Białystok w Szczecinie. Trzeba wygrać i to jest realny problem.
2020-09-24 15:18:46
koko55
Bez przesady............... Pogoni tez przyda się czas powrót Drygasa, Podstawskiego czy Maty do zdrowia. ja dla przykładu mam już dość oglądania Matyni, Cibickiego czy Hostiki - piłkarzy na poziomie co najwyżej II ligi. Z jednym się zgadzam, że dla PZPN I EKSTRAKLASY S.A. Pogoń to ZADUPIE a Amikorz Wronki, Legła Wszawa czy Srakovia to fundament. Pozdrawiam wszystkich rozsądnych.............. TYLKO POGOŃ !!!!!!!!!
2020-09-24 13:59:39
Międzywiersz
No i o co w tym wszystkim chodzi? O marketing tak zwany i PR. Wiadomo, że drużyna z Poznania ma eurowpierdol tylko odłożony w czasie. Lider belgijskiej ligi wymierzy im wyrok. No ale przecież taka nawalanka medialna jest po prostu medialna. Kibice się bulwersują strasznie, Panowie oświadczenia wydają. No i będzie zainteresowanie tym meczem Lech - Pogoń. Nie ważne co się mówi, ważne że się mówi. A że ten mecz będzie miał gówniany poziom, jak 99% meczów w paździerzowej lidze, to już nie jest istotne. I nawet prezes tzw centrali się odezwał. Też PR trzeba podreperować, żeby nie gadało się o nim, tylko o paździerzowej lidze.
2020-09-24 13:42:30
O matko
Ale afera. W najlepszej lidze hihi Europy jeden mecz przełożył :) Rzadko kiedy nasz klub może awansować do grupy LE. Lech poprosił o przełożenie meczu i prezes z wielkim brzuchem koleżeńsko powinien się zgodzić, bo nic mu się nie stanie, poziom i tak mizerny. Kiedyś on będzie chciał mecz przełożyć to mu inni powiedzą to samo. Żenujące.
2020-09-24 13:36:10
faza
to nie lech tylko farbowana amica... Ja czytam skrupulatnie etykiety w sklepach, NIE KUPUJĘ towarów z wielkopolski !
2020-09-24 11:14:03
sprzedajemy
"Nie wyobrażam sobie, by mecz miał być rozegrany w 2021 roku, chociażby ze względu na fakt, że odbyłby się już po zimowym okienku transferowym." Prosiłbym o rozwiniecie wypowiedzi, bo dla mnie to znaczy, ze będzie wyprzedaż w Szczecinie i na wiosnę budowa nowej drużyny, ktora dostanie w Poznaniu 5:0?
2020-09-24 11:11:27
hun
jesli lech chce oddac walkowera , prosze bardzo , widac komitywe bonka i pyrow
2020-09-24 10:49:22
stary kibic
Trzeba przyjąć do wiadomości,panie Mroczek,że PZPN ma Pogoń po prostu w D...e.
2020-09-24 10:33:21