poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Ogromne środki na centra piłkarskie

Piłka nożna. Ogromne środki na centra piłkarskie

Piłka nożna. Ogromne środki na centra piłkarskie
Data publikacji: 2016-10-21 17:40
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-21 23:04
Wywietleń: 1682 164035

Władze miasta Szczecina bezskutecznie walczą o dofinansowanie budowy nowego stadionu piłkarskiego. Wykonano już dwie próby pozyskania środków z funduszu inwestycji strategicznych Ministerstwa Sportu i Turystyki i obie skończyły się odmową. Na dziś nie ma szans na dofinansowanie z tego programu, bowiem budowa szczecińskiego stadionu jest sprzeczna z wytycznymi dla inwestycji strategicznych.

W minionym tygodniu Szczecin odwiedził wiceminister sportu Jarosław Stawiarski, który spotkał się z prezydentem Piotrem Krzystkiem. Obaj rozmawiali o możliwościach wsparcia stadionu ze środków publicznych, ale te są bardzo niewielkie.

Koszt budowy nowego stadionu szacuje się na około 180 mln zł, ale już dziś się mówi, że kwota może przekroczyć 200 mln zł. To bardzo dużo, bowiem równolegle powstają tańsze stadiony w Radomiu, Sosnowcu, Katowicach, gdzie projekty są znacznie bardziej przystające do dzisiejszych czasów i zawierają budowę całych kompleksów sportowych włącznie z halą sportową, lodowiskiem i przestrzeniami komercyjnymi.

Hala najdroższa i niefunkcjonalna

W Szczecinie hala sportowa już została wybudowana. Jest to hala najdroższa w Polsce, a jej budowa została zrealizowana na podstawie przestarzałego projektu, który wiele razy był modyfikowany, a mimo to funkcjonalnością mocno odbiega od innych tego typu przedsięwzięć realizowanych w tym samym czasie w Polsce.

Miasto może jednak spowodować, że nowy piłkarski obiekt w Szczecinie będzie w skali krajowej niepowtarzalną inwestycją. Ciągłe sprzeczki przedstawicieli poszczególnych partii o to, czyja to jest wina, że obiekt nie otrzymał dofinansowania, nie mają sensu i niczego nie wnoszą.

Jeżeli Szczecin chce otrzymać dofinansowanie, to może je uzyskać, ale w ramach zupełnie innego programu. Piotr Krzystek deklarował, że równolegle z budową nowego stadionu zmodernizowana zostanie również cała baza treningowa służąca nie tylko pierwszej drużynie, ale przede wszystkim grupom młodzieżowym w Pogoni, w których trenuje w sumie kilkaset dzieci i młodzieży.

Plan rozwoju 
bez dofinansowania

Prezes Pogoni Szczecin Jarosław Mroczek przedstawił plan rozwoju całej infrastruktury sportowej wokół stadionu i spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony prezydenta. Chodzi o doprowadzenia niezbędnych mediów do terenu boisk rezerwowych tak, aby w przyszłości możliwa była budowa oświetlenia oraz ewentualnego systemu podgrzewania płyty boisk nr 2 i nr 4. Jak dotąd nie ma jeszcze planu na dofinansowanie inwestycji.

Obecnie Pogoń pozbawiona jest nowoczesnego obiektu, ale na pewno może się pochwalić dużą ilością boisk trawiastych. Problem jednak jest taki, że w okresie późno jesiennym, zimowym i wczesno wiosennym nie można prowadzić zajęć z uwagi na brak oświetlenia. Obecnie tylko jedno boisko położone na koronie stadionu wyposażone jest w oświetlenie i to dopiero od tego roku.

W planie jest również budowa nowej płyty boiska nr 5 ze sztuczną murawą, balonu nad boiskiem oraz pawilonu, który miałby pełnić funkcje między innymi szatni. Jest zatem duża szansa, że z momentem wybudowania nowego stadionu wokół niego zmodernizowana i unowocześniona będzie też cała dodatkowa infrastruktura treningowa, tak by klub mógł się pochwalić obiektem wraz z jego zapleczem na dobrym europejskim poziomie i nie byłoby przeszkód w szkoleniu na najwyższym poziomie.

Trzeba rozpisać wniosek

Co najważniejsze jednak, właśnie dzięki inwestycjom wokół stadionu, a związanym z budową centrum treningowego jest możliwość na uzyskanie bardzo dużego dofinansowania. Trzeba tylko umiejętnie rozpisać wniosek i zrobić to w miarę szybko.

Pozytywnych przykładów na to, jak należy to robić jest coraz więcej. W tym miesiącu dowiedzieliśmy się o dofinansowaniu budowy Kompleksu Badawczo-Rozwojowego wraz z Ośrodkiem Treningowo-Szkolnym dla Legii Warszawa w Grodzisku Mazowieckim. Dofinansowanie do inwestycji wartej 40 mln zł wyniesie aż 15 mln zł.

W ośrodku znajdzie się baza treningowa dla pierwszej drużyny i mały stadion piłkarski, na którym mecze będą mogły rozgrywać rezerwy oraz juniorzy. Najważniejsze są jednak boiska z nawierzchnią naturalną i sztuczną, pełnowymiarowe i mniejsze. Do tego m.in. szkoła z bursą, hala sportowa i dofinansowane właśnie centrum badawczo-rozwojowe realizujące prace w zakresie profilaktyki zdrowotnej, leczenia pourazowego, rehabilitacji czy prewencji kontuzji.

Klub albo gmina

W przypadku Legii Warszawa podmiotem starającym się o dofinansowanie jest klub, który jest właścicielem gruntów. To jest warunek podstawowy. Pogoń nie jest właścicielem gruntów, na których znajdują się boiska treningowe, ale może je otrzymać na przykład w 30-letnią dzierżawę. Wtedy może wystąpić do ministerstwa o dofinansowanie inwestycji, a gmina Szczecin nie poniesie żadnych nakładów.

Jeżeli jednak gmina nie zechciałaby wydzierżawić gruntów, to może tez wystąpić o dofinansowanie na ośrodek piłkarski z własnej inicjatywy. Tak zrobiła Stalowa Wola, gdzie też wraz z budową nowego stadionu równolegle powstaje centrum kształcenia piłkarskiego za 50 mln zł.

Dofinansowanie do inwestycji wynosi ponad 15 mln zł (maksymalnie może wynieść 37,5 procent całej inwestycji, tak jest w przypadku ośrodka Legii), ponadto Stalowa Wola będzie mogła odliczyć podatek VAT w wysokości 9 mln zł.

Zakres projektu budowy Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli obejmuje między innymi: przebudowę płyty głównej boiska do piłki nożnej o wymiarach 68 m x 105 metrów wraz z systemem podgrzewania płyty, oświetleniem i wyposażeniem, budowę zaplecza szatniowo-sportowego wraz z krytą trybuną na 2000 miejsc, która jest częścią konstrukcyjną budynku zaplecza, budynek zaplecza szatniowo-sportowego z trzema kondygnacjami, na których wyodrębnione zostaną pomieszczenia użytkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Z całym szacunkiem dla Stalowej Woli i regionu podkarpackiego, ale Szczecin i region zachodniopomorski mają zdecydowanie większe znaczenie strategiczne dla rozwoju piłki nożnej i na takie cele MSiT z dużą ochotą przeznacza środki. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

kibic
Po co szukać tak daleko?W Kołobrzegu mieli i pieniądze z RPO , i z ministerstwa. Oczywiście trochę inna skala ale warto spojrzeć i tam.
2016-10-21 22:58:26
Górnik
Hala Gliwice – budowana obecnie hala widowiskowo-sportowa w Gliwicach, w Polsce. Obiekt po otwarciu będzie mógł pomieścić 13 752 widzów (z możliwością tymczasowego powiększenia trybun o dodatkowe 2,8 tys. miejsc) i będzie jedną z największych i najnowocześniejszych hal sportowych w kraju. Nowa hala sportowa powstaje w miejscu dawnego stadionu XX-lecia. Początkowo miasto liczyło na wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, jednak po odmowie postanowiono sfinansować budowę z budżetu miasta. Konstrukcję hali rozpoczęto w 2013 roku od rozbiórki stadionu. Budowa pochłonie ponad 321 mln zł i ma zostać ukończona w połowie 2015 roku. Pierwotnie obiektowi nadano nazwę "Hala Podium", obecnie używaną nazwą jest "Hala Gliwice"
2016-10-21 22:22:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy