niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Nie żyje Roman Klasa

Piłka nożna. Nie żyje Roman Klasa

Piłka nożna. Nie żyje Roman Klasa
Data publikacji: 2017-01-10 10:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-10 14:24
Wywietleń: 1363 198335

W wieku 64 lat zmarł Roman Klasa. To były piłkarz Pogoni Szczecin, który grał w naszym klubie w latach 1977-79. Rozegrał 43 mecze, w tym 34 w ekstraklasie. W najwyższej klasie rozgrywkowej zdobył 5 goli.

Przyszedł do Pogoni w przerwie zimowej sezonu 1977/78. Miał załatać dziurę po Zbigniewie Kozłowskim, który w ostatnim meczu rundy jesiennej roku 1977 doznał groźnej kontuzji. Ta wyeliminowała go z wyjazdu na mistrzostwa świata do Argentyny, na co miał duże szanse.

Klasa przyszedł do Pogoni z Gwardii Koszalin, był już graczem dojrzałym, 25-letnim, ale nikt nie spodziewał się, że stanie się ulubieńcem kibiców. Pogoń w latach 70 ubiegłego wieku była zespołem dość hermetycznym, trudno było piłkarzom z niższych klas rozgrywkowych rywalizować o miejsce z miejscowymi.

To był czas, kiedy do zespołu wchodzili młodzi wychowankowie klubu: Krzysztof Urbanowicz, Marek Włoch, Jarosław Biernat, Dariusz Krupa. Klasa był piłkarzem z zewnątrz, ale świetnie się zaaklimatyzował. Imponował stylem gry, który momentalnie zjednał mu wierną rzeszę fanów.

To był na świecie czas, kiedy karierę piłkarską kończyli tacy obrońcy, jak: Franz Beckenbauer i Ruud Krol, a Klasę pod względem stylu gry, zachowując oczywiście proporcje, porównywano właśnie z nimi. Porównywano go też do Mario Kempesa, słynnego argentyńskiego napastnika, króla strzelców mistrzostw świata z roku 1978. Głównie ze względu na sylwetkę, długie włosy, grę pełną ekspresji i temperamentu.

Roman Klasa świetnie wypełnił lukę po Zbigniewie Kozłowskim, grał jako wysunięty środkowy obrońca z takimi zawodnikami w parze, jak: Ryszard Malinowski, Jerzy Schab. Każdy z nich już nie żyje.

Zadziwiająco dużo piłkarzy Pogoni urodzonych w drugiej połowie poprzedniego wieku już odeszło: Marek Włoch, Andrzej Krawczyk, Jerzy Schab, Krzysztof Urbanowicz, Zbigniew Stelmasiak, Jerzy Hawrylewicz, Zbigniew Czepan, a teraz Roman Klasa. ©℗ (par)

Komentarze

śp
I jeszcze Marek Szczech.
2017-01-10 14:15:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy