wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Miasto zbuduje stadion

Piłka nożna. Miasto zbuduje stadion

Piłka nożna. Miasto zbuduje stadion
Data publikacji: 2019-01-10 12:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-10 21:19
Wywietleń: 1416 370811

Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy sytuacji na rynku budowlanym oraz dokumentacji zgromadzonej w dwóch postępowaniach przetargowych, Miasto wystąpi do Rady Miasta o dodatkowe środki na realizację inwestycji.  

- To  jest duże i skomplikowane zadanie na kilka lat, bo łączymy tu wiele elementów, nie tylko stadion, ale także kompleks boisk treningowych wraz z zapleczem oraz zagospodarowaniem  terenu wokół. To oczywiste, że chcielibyśmy zbudować wszystko jak najtaniej, ale rzeczywistość jest inna. Prognozy sytuacji na rynku budowlanym pokazują, że coś co dziś wydaje się drogie, za rok będzie normą, a za dwa lata może być to już cena okazyjna – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. 

Kondycja finansowa miasta, podobnie jak i tegorocznego budżetu jest na tyle dobra, że zwiększenie puli budżetowej na realizację stadionu nie odbędzie się z kosztem  pozostałych zaplanowanych inwestycji. Potwierdzają to ratingi miasta, które od dłuższego czasu utrzymują się na wysokim, stabilnym poziomie A-.

Poza tym rozkład finansowy inwestycji będzie sukcesywnie podzielony w ramach budżetu tegorocznego oraz budżetów na kolejne lata, na co pozwala Wieloletnia Prognoza Finansowa.

- Fakty są takie, że taniej już nie będzie, chyba że zrezygnujemy z jakiegoś dużego elementu, a tego nie chcemy, bo zależy nam na całościowym kompleksie i jakości. Mówiąc kolokwialnie taniej można kupić tylko gorszy stadion. Na pewno budowa kompleksu stadionowego nie odbędzie się kosztem innych zadań, ani nie będzie wymagać zaciągania kredytów – podsumowuje Michał Przepiera, zastępca prezydenta.

Decyzja o wystąpieniu z wnioskiem do Rady Miasta, nie jest jednoznaczna z przyjęciem oferty od konsorcjum DORACO PBG, gdyż cały czas trwa weryfikacja dodatkowych dokumentów przekazanych przez oferenta, ale wydaje się to formalnością.

Szczecin zatem zdecyduje się na budowę kompleksu piłkarskiego na kwotę co najmniej 364 mln złotych, bo tyle wynosi wstępna oferta jedynego przedstawiciela, który wziął udział w drugim przetargu.

W pierwszym przetargu najtańsza wersja zakładała wydatkowanie 388 mln złotych, po czym doszło do natychmiastowego rozpisania drugiego przetargu i jednocześnie dość licznych cięć, które jednak znacząco nie wpłynęły na ogólne koszty inwestycji.

Te wciąż pozostały na bardzo wysokim poziomie. Zdecydowanie wyższym od zakładanych. Miasto przed drugim przetargiem zakładało przeznaczyć na inwestycję 285 mln złotych. Chce teraz dołożyć do dużej już kwoty jeszcze dodatkowych 80 mln złotych, a można zakładać, że na tym się nie skończy.

Przez wiele lat dyskusji o budowie nowego stadionu nigdy w przestrzeni publicznej nie pojawiały się tak ogromne kwoty. Jeszcze rok temu nieco bardziej uboższa wersja mówiła o kwocie 240 mln złotych za nowy stadion i kompleks boisk treningowych.

Dwa lata temu prezes Pogoni Jarosław Mroczek namawiał do wybudowania stadionu według projektu Widzewa Łódź za kwotę około 140 mln złotych, natomiast wiosną ubiegłego roku na spotkaniu podczas Komisji Sportu w Urzędzie Miejskim zapewniał, że ta kwota będzie niższa, jak 240 mln złotych.

Dziś mamy do czynienia z kwotami zdecydowanie większymi, które jeszcze dwa lata temu nie były w ogóle brane pod uwagę, a trzeba mieć świadomość, że może się nie skończyć na sumie, jaka obowiązuje obecnie. Bardzo prawdopodobne, że cena jeszcze wzrośnie.

Chęć i determinacja wybudowania obiektu piłkarskiego na miarę XXI wieku jest tak duża, niecierpliwość kibiców i władz klubu tak wielka, że opłacalność inwestycji zeszła absolutnie na dalszy plan. Trzeba mieć nadzieję, że inwestycja przebiegać będzie bez większych zakłóceń i spełni oczekiwania kibiców Pogoni Szczecin. (par)  

Komentarze

!!!!!!
Ci ktorz tu sie tak bulwersuja powinni sie cofnac o 15-20 lat wstecz, kied miastem rzadził sp.Marian J. otórz to on sprowadził do miasta pana bekdasa ktory mial tam budowac centra handlowe i inne cuda, a potem pana ptaka, -to samo ,i na konferencji prasowej nawet nie wiedział kto bedzie WICE-PREZYDENTEM MIASTA-a byl nim znany p.CZ, tak to wygladalo a mentalnie doprowadzili do 7 letniej a w prespektywnie z 15 letniej zapasci gospodarczo inwestycyjnej miasta, podejscie dobrozmianowe bo to byly tego poczatki-anty zachod- wroclaw/poznan juz trzepał kase z ue a u nas sie uczli wnioski po angielsku pisac, TO SA SKUTKI GLOSOW TYCH LUDZI wiec teraz miejscie do nich pretensje, bo ten zasr. stadion mogl powstac 15-20 lat temu za 100 baniek i sluzyl by do dzis ! a tak g. jest i jest 400 baniek do zmarnowania z kasy podatnikow ,TAKIE SA FAKT, a kto odpowiada z abrazlijczykow w pogoni za piotrkowie !!!! obudzicie sie mlode pelikany z wykopow i innych wynalazkow prawlinch co teraz glosujecie na narodowych socjalistow i cała tą bande ruskiego mira
2019-01-10 20:31:46
@Pawcio
Pośmiewiskiem w całym kraju jest pseudo dworzec w Poznaniu. Uzyskał antynagrodę architektoniczną na najbrzydszy budynek publiczny, a poza tym jest wyjątkowo niefunkcjonalny. Nasz Szczecin główny przy pyrowym koszmarku nie wygląda tak źle.
2019-01-10 19:29:58
Dynia
Bardzo dobrze, jedna z nielicznych powszechnie rozpoznawalnych w Polsce marek zasługuje na to.
2019-01-10 18:48:12
mm
ale prezio sie wysila - cena okazyjna - szkoda ze nie zbudowal 10 lat temu to dopiero by byla cena okazyjna.
2019-01-10 17:17:34
Krótko
Cena tego stadionu jest z kiszki ale: Kiedy miał być budowany za 120mln też był krzyk, że nas nie stać i opóźniono przez to prace. Teraz jest dzięki tym co krzyczeli 3 x drożej. Miejcie pretensje do siebie. Jedyne pocieszenie w tej sytuacji to jak napisał brix, że nie będzie teraz pieniędzy które marnowano na wymysły myślących inaczej z SENS. Oby ta inwestycja tak rozwaliła budżet aby nie starczyło na popsucie Wojska Polskiego i zrobienia z niej deptaku dla kilku "wizjonerów".
2019-01-10 17:10:46
Czytelnik
Zaiste ciekawa lektura dzisiejszych mediów. Na śniadanie informacja o podwyżce opłat za użytkowanie dla 80 tysięcy podmiotów szczecińskich. Na obiad informacja o kolejnych 80 mln z pieniędzy podatników na stadion za 360 mln ! Czyli każdy z 80 tysięcy płatników dorzuca do stadionu tysiąc i jest git ? No ale to dopiero początek . Bo finał będzie zapewne duźo duźo droźszy ... Ale przecież podatki moźna podnosić co jakiś czas, są rezerwy ! A jakby tak przeliczyć na każdego mieszkańca Miasta to wychodzi jak nic tysiąc złotych od każdego mieszkańca na ten stadion dla jednego klubu .. Dla kilkunastu tysięcy kibiców ze Szczecina i innych gmin w okolicy. Trudno się zatem dziwić że inwestycja za tak duźo pieniądze wywołuje wątpliwości płatników podatków ze Szczecina. Kto jak kto ale obecni radni przejdą do historii ..pytanie tylko czy czasami nie niechlubnej i rozrzutnej do granic finansowej zapaści naszego zaniedbanego wciąż w wielu miejscach i dziedzinach Miasta ?!
2019-01-10 16:07:37
operator wózka
Oglądajcie dzisiaj reżimową lokalówkę TV. ;-)Polecam
2019-01-10 15:14:41
Zadanie dla prezydenta Krzystka.
Czwarta trybuna nowego stadionu powinna być dostępna tylko dla rodzin z dziećmi , kobiet i seniorów. A kompleks treningowy powinien być dostępny także dla mieszkańców Szczecina. Na przykład : mistrzostwa regionu szkół podstawowych , średnich i wyższych. A także liga firm szczecińskich . Może także liga seniorów 60+. To wszystko ma być zagwarantowane na piśmie. Do boju , panie prezydencie.
2019-01-10 14:30:48
Gospodarność?
To znaczy, że gdyby od początku projektowano stadion, a nie sedes to możliwe byłoby rozpoczęcie budowy 1,5 roku temu za 120 mln mniejszą kwotę?Jak wydaje się nie swoje pieniądze to można się zachowywać jak kapryśne dziecko?
2019-01-10 14:28:56
Viola
Fatalna wiadomość dla Szczecina. Znowu grupka "działaczy" (dla mnie działacz i złodziej, to synonim) i ta hałaśliwa grupka kibiców wydębiły decyzję o budowie. Będzie podobnie jak z basenem, stadionem na Litewskiej, halą widowiskowo-sportową i parkingiem obok lotniska Dąbiu, czyli dziura bez dna na pieniądze oraz dobrze płatne fuchy dla kolesi. A przy okazji jak tam milionowe kary na budowie spalarni, które ma zapłacić miasto wykonawcy za obiekt wybudowany przez pracownika socjalnego pod kierownictwem prawnika, który nie prowadził żadnej sprawy.
2019-01-10 14:27:23
nareszcie
Po 8 latach zarządzania Szczecinem przez PiS wreszcie coś się rusza
2019-01-10 14:20:04
Pawcio
Nie wyszedł nam dworzec PKP i jest pośmiewiskiem podróżnych,więc mam nadzieję,że tym razem będziemy ze stadionu dumni i suma sumarum wszyscy na tym wygrają.Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.Historyczny dzień dla kibiców,dla miasta,dla regionu.
2019-01-10 14:05:24
brix
Super wiadomość. Wolę stadion niż jakieś kolejne ścieżki pedałowe
2019-01-10 12:49:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie