wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Szeroka kadra, ale tylko w teorii

Piłka nożna. Szeroka kadra, ale tylko w teorii

Piłka nożna. Szeroka kadra, ale tylko w teorii
Data publikacji: 2019-01-09 22:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-10 12:34
Wywietleń: 1253 370706

Piłkarze Pogoni Szczecin od środy uczestniczą w czterodniowym zgrupowaniu w Pogorzelicy, gdzie wezmą udział w treningach na boisku, a także przejdą cały szereg dodatkowych badań. Lekarze przebadają im praktycznie całe ciało. Wszystko po to, by maksymalnie zindywidualizować przynajmniej ten pierwszy okres wspólnych treningów, kiedy wykonywana jest bardzo ciężka praca.

Tradycyjnie już w początkowym okresie przygotowawczym bierze udział dość spora grupa piłkarzy. Obecnie trener Kosta Runjaic ma do dyspozycji 35 piłkarzy, czyli w praktyce po trzech piłkarzy na jedno miejsce. Oczywiście nie wszyscy piłkarze pozostaną w kadrze pierwszego zespołu na rundę wiosenną, nie wszyscy są jeszcze w pełni sił, niektórzy rozpoczną przygotowania z opóźnieniem.

Nie należy się też spodziewać, by młodzi piłkarze, poniżej 20 roku życia mocno zaatakowali pozycję w zespole starszych kolegów. Kilku z nich raczej nabierać będzie jedynie doświadczenia. W gronie 35 piłkarzy mamy aż dziewięciu juniorów, w tym trzech juniorów młodszych. To ponad jedna czwarta całego zespołu, ale stanowiąca głównie uzupełnienie szerokiej kadry, a nie realną konkurencję.

Nigdy jednak nie było takiej sytuacji, że przygotowania z pierwszym zespołem rozpoczynali piłkarze 15-letni. Kacper Kozłowski i Hubert Turski na pewno zasłużyli na takie wyróżnienie, jednak nie należy się spodziewać zbyt szybkiego awansu tych piłkarzy w hierarchii całego zespołu.

Średnia wieku 23,2 

Średnia wieku szerokiej kadry Kosty Runjaica wynosi 23,2 roku. Pogoń w rundzie jesiennej była jednym z najmłodszych zespołów w ekstraklasie. Biorąc pod uwagę wyjściowe jedenastki, to młodszy zespół zaprezentował jedynie Górnik Zabrze, który jednak z powodu braku doświadczenia ma ogromne problemy ze zdobywaniem punktów i na wiosnę bronić się będzie przed spadkiem z ekstraklasy.

Średnia wieku Pogoni w rundzie jesiennej wynosiła 25,5 roku i nie przeszkodziło to w odgrywaniu czołowych ról w ekstraklasie. Obecnie szeroka kadra portowców skonstruowana jest w ten sposób, że na niektórych pozycjach jest nawet po czterech piłkarzy.

Najmniejsza konkurencja jest na bokach obrony. Na prawej i lewej obronie jest do rywalizacji po dwóch piłkarzy, z których nie wszyscy byli w ostatnim czasie zdrowi. David Niepsuj zakończył poprzedni sezon z kontuzją i wciąż z nią walczy, przez długi czas w rundzie jesiennej z powodu urazu nie grał Ricardo Nunes, ale obecnie jest już w pełni sił.

Boki obrony to najbardziej niepewne pozycje w szczecińskim zespole, gdzie rywalizacja wydaje się być na bardzo wyrównanym poziomie. Okres przygotowawczy, a także stan zdrowia może zadecydować, który z piłkarzy zajmie pozycję w wyjściowej jedenastce na stałe.

Ośmiu skrzydłowych

Pogoń po pozyskaniu dwóch zagranicznych skrzydłowych: Jina Izumisawy i Santeri Hostikki, a także dokooptowaniu do szerokiego składu 16-letniego Marcela Wędrychowskiego dysponuje obecnie grupą aż ośmiu piłkarzy na tych pozycjach.

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że nacisk Wędrychowskiego na konkurencję nie będzie jeszcze podczas zimowego okresu przygotowawczego zbyt mocny. Tym bardziej, że młody zawodnik nie rozpoczął jeszcze przygotowań.

Minie też trochę czasu, kiedy na pełnych obrotach będzie mógł rozpocząć treningi Adam Frączczak, praktycznie przez całą poprzednią rundę nie grał z powodu kontuzji Michał Żyro, ponadto do transferu szykuje się Spas Delew, natomiast Seiya Kitano nigdy nie był jeszcze brany pod uwagę przy ustalaniu składu przez Kostę Runjaica.

Poza tym trener Kosta Runjaic nie cenił zbyt mocno umiejętności Dawida Błanika, który zostanie wypożyczony, więc może się okazać, że tych skrzydłowych zdolnych do trudnych treningów od początku okresu przygotowawczego, a także realnej rywalizacji o dwa miejsca w składzie na lutowy, bardzo ważny mecz z Lechią w Gdańsku wcale nie ma tak wielu, bo może ich być maksymalnie trzech, lub czterech.

Również na pozycji środkowego pomocnika mamy aż dziewięciu piłkarzy, którzy mają obsadzić trzy pozycje w środkowej strefie boiska. Wśród tych dziewięciu graczy aż czterech, czyli prawie połowa dopiero walczy o dłuższy staż przy pierwszym zespole (Stanisław Wawrzynowicz, Maciej Żurawski, Kacper Słomiński, Kacper Kozłowski).

Różne role Kowalczyka

Kolejny z wychowanków: Sebastian Kowalczyk może być też potrzebny, podobnie jak w rundzie jesiennej na boku pomocy, natomiast Tomasz Hołota dostał wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu. Wybór zatem jest bardzo duży tylko w teorii, w praktyce może okazać się, że na trzy miejsca do obsadzenia jest czterech, może maksymalnie pięciu zawodników.

Na środku defensywy trener Runjaic ma do dyspozycji sześciu graczy, a miejsc do grania są tylko dwa. Po ciężkiej kontuzji i praktycznie straconej rundzie jesiennej jest Jarosław Fojut, zainteresowanie pozyskaniem Laszy Dwaliego wyraża rosyjski Rubin Kazań, Sebastian Rudol wobec przedłużającej się sytuacji, kiedy notorycznie przegrywa rywalizacje o miejsce w składzie, może chcieć opuścić Pogoń i spróbować swoich sił w innym klubie, natomiast Hubert Sadowski jest piłkarzem zbyt młodym i bez żadnego doświadczenia.

Wychodzi zatem na to, że również na tej pozycji zbytniego nadmiaru bogactwa też nie ma, jest raczej grupa piłkarzy niezbędnych do formowania szerokiej kadry na całą rundę. Sytuacja kadrowa nie jest zła, dopóki żaden z podstawowych graczy nie wypadnie ze składu z powodów zdrowotnych. Jesienią to była w Pogoni mocna formacja.

Również napastników podczas zimowego okresu przygotowawczego mamy sporo, bo aż czterech, ale dwóch z nich to juniorzy, z których jeden ma niespełna 16 lat (Hubert Turski). Ponadto Adam Buksa i Soufian Benyamina mieli podczas poprzedniej rundy mniejsze lub większe problemy zdrowotne i nie ma pewności, w jakiej formie znajdować się będą w rundzie wiosennej i przede wszystkim w jakiej będą dyspozycji zdrowotnej.

Kadra Pogoni w okresie zimowym wydaje się być szeroka, wyrównana, ale tylko w teorii. Z 35 piłkarzy niewiele ponad połowa może być przed pierwszym meczem z Lechią w Gdańsku gotowa na ekstraklasowe wymagania, a to już nie jest aż tak bardzo wiele. Możliwości wyboru meczowej osiemnastki może praktycznie nie być żadnej.

Transfery były niezbędne

Transfery dwóch zagranicznych skrzydłowych okazują się zatem w obecnej sytuacji kadrowej niezbędne i kluczowe. Pozwolą nie tylko na wzmocnienie rywalizacji na skrzydłach, podniesieniu jakości drużyny, ale tez spowodują, że trener Runjaic przed inauguracją sezonu mieć będzie jakiś wybór.

Na dziś w szerokiej kadrze mamy aż dziesięciu wychowanków, z których siedmiu to jednak wciąż juniorzy niegotowi do regularnej gry w ekstraklasie. Sześciu z nich jest wciąż bez choćby debiutu w ekstraklasie, a jesienią nie doczekaliśmy się żadnego debiutanckiego występu kóregokolwiek z wychowanków.

Kolejny z dziesięciu wychowanków – Sebastian Rudol może odejść, a następny – Hubert Matynia stał się piłkarzem Pogoni po ukończeniu pełnoletności, więc wychowankiem jest mocno naciąganym, choć przez całą swoją karierę związany z futbolem szczecińskim.

W Pogoni jest aż dziewięciu obcokrajowców, do których nie zaliczamy mających polskie korzenie: Davida Steca, Davida Niepsuja, Tomasa Podstawskiego. Wiosną może okazać się zatem, że wyjściowa jedenastka może być sformatowana w zdecydowanej większości z piłkarzy wyszkolonych w klubach zagranicznych.

Szeroka kadra Pogoni ulega sporym zmianom, przeobrażeniom. Na dziś w gronie 35 wyselekcjonowanych piłkarzy jest zaledwie pięciu mających dłuższy niż trzyletni staż przy pierwszym zespole, a może być ich w rundzie wiosennej mniej, jeżeli zespół opuści Rudol. ©℗

Wojciech PARADA

 Fot. R. Pakieser

Kadra pierwszego zespołu:

Bramkarze: Łukasz Załuska, Łukasz Budziłek, Jakub Bursztyn, Jędrzej Grobelny.
Prawi obrońcy: David Stec, David Niepsuj.
Prawi stoperzy: Jarosław Fojut, Sebastian Walukiewicz, Sebastian Rudol.
Lewi stoperzy: Lasza Dwali, Mariusz Malec, Hubert Sadowski.
Lewi obrońcy: Ricardo Nunes, Hubert Matynia.
Defensywni pomocnicy: Tomas Podstawski, Maciej Żurawski, Stanisław Wawrzynowicz.
Środkowi pomocnicy: Zvonimir Kozulj, Kamil Drygas, Kacper Smoliński.
Ofensywni pomocnicy: Radosław Majewski, Sebastian Kowalczyk, Kacper Kozłowski.
Prawoskrzydłowi: Adam Frączczak, Michał Żyro, Marcel Wędrychowski.
Lewoskrzydłowi: Spas Delew, Iker Guarrotxena, Santeri Hostikka, Jin Izumisawa.
Napastnicy: Soufian Benyamina, Adam Buksa, Adrian Benedyczak, Seiya Kitano, Hubert Turski.

Komentarze

Dlugi z V-ki krol kibicow
A Fronczak bedzie gral w kasku jak ten byly bramkarz czelsi? Jak mi kiedys otwierali glowe po tym jak spadlem z hustawki to musialem w takim chodzic. Pozniej jak moja mama Balbina najechala mi glowe swoim wozkiem to nie bylo juz tak zle. Mialem glowe w gipsie przez 5 miesiecy
2019-01-10 08:50:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie