Jeszcze do końca roku kalendarzowego ma powstać nad dwoma trybunami modernizowanego stadionu piłkarskiego w Szczecinie efektowne zadaszenie. Do końca drugiego kwartału przyszłego roku mają być oddane do użytku dwie nowe trybuny. Sezon 2020/21 rozpocznie się zatem na obiekcie mogącym pomieścić około 12 tysięcy kibiców.
Jesienna aura sprzyja realizowanym pracom na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera. To obecnie jeden wielki plac budowy, a roboty toczą się w wielu jego miejscach. Wkrótce wykonawca przystąpi do pierwszych prac związanych z montażem konstrukcji zadaszenia trybun. To jest obecnie priorytet.
Najbardziej widoczne prace toczą się przy nowych trybunach. Od kilku dni trwają prace w miejscu, gdzie wcześniej był łuk. Instalowane są tam betonowe prefabrykaty, a więc belki pod audytoria, które mają tworzyć konstrukcję obu trybun. Nowa konstrukcja betonowa łączy trybunę południową i zachodnią.
Na trybunie południowej powstają pierwsze pawilony gastronomiczno-sanitarne. Na obu trybunach i wokół nich widać coraz więcej szczegółów składających się na całość powstającego stadionu. Między innymi można się mniej więcej zorientować, w którym miejscu będzie można kupić hot-doga. Widoczne są schody pomiędzy poszczególnymi sektorami, wejścia na trybunę czy drogi ewakuacyjne w stronę boiska.
Liczne procedury
Jeżeli dobra pogoda utrzyma się zimą, to nowe trybuny mogą wyglądać jako w pełni przygotowane na przyjęcie kibiców wczesną wiosną. Może być tak, że zamontowane zostaną nowe siedziska, ale kibice zostaną wpuszczeni na nowe trybuny najwcześniej gdzieś w połowie roku. Muszą być spełnione liczne procedury, żeby część stadionu mogła zacząć funkcjonować.
Postępują również prace przy trybunie boiska nr 3. Prowadzone są prace ziemne oraz trwają prace przygotowawcze pod konstrukcję zadaszenia. Przygotowywany jest również teren pod budowę nowego boiska, na którym swoje mecze rozgrywać będzie drugi zespół i najstarsza drużyna juniorów.
W kolejnych dniach prace przy trybunach będą kontynuowane. Wykonawca zajmie się ponadto premontażem konstrukcji stalowej zadaszenia trybun. To jest zawsze bardzo skomplikowana procedura, ale nie na tyle, żeby miały powstać jakieś problemy.
Konstrukcja zadaszenia składać się będzie z 29 dźwigarów dachowych. Każdy dźwigar ma ponad 42 m długości i ponad 4 m wysokości. Dźwigary montowane będą w tandemach ważących ok. 29 ton. Zanim jednak zostaną zamontowane nad trybunami, przez najbliższe dni odbywać się będzie ich montaż na ziemi.
9 miesięcy budowy
Pierwsze prace związane ze stadionem i zagospodarowaniem terenu rozpoczęły się wiosną tego roku i datowane są na pierwszy kwartał. Zakończenie inwestycji jako całości przewidziano na pierwszy kwartał 2022 roku. Oznacza to, że prawdopodobnie od sezonu 2022/23 drużyna Pogoni grać już będzie na nowym, mogącym pomieścić ponad 21 tysięcy widzów stadionie.
W drugim kwartale obecnego roku rozpoczęła się budowa budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Zakończenie prac planowano w pierwszym kwartale następnego roku. Oznacza to, że od sezonu 2020/21 Pogoń dysponować będzie nowoczesnym budynkiem CSDiM oraz czterema nowymi boiskami treningowymi.
Nowo powstający budynek jest już w stanie surowym otwartym, rozpoczęły się w nim prace wykończeniowe. W budynku znajdować się będą szatnie, pomieszczenia medyczne, konferencyjne, sale odpraw. Będą też pomieszczenia dla rodziców oczekujących na swoje dzieci biorące udział w zajęciach piłkarskich.
Koszt modernizowanego stadionu z dwoma trybunami umieszczonymi na wałach ziemnych i dwoma postawionymi na nowych konstrukcjach z miejscami na zagospodarowanie oraz z całym zapleczem treningowym wraz z budynkiem CSDiM to 364 mln złotych. 30 mln złotych pochodzić będzie z dofinansowania z ministerstwa.
Cena większa od zakładanej
Decyzja o budowie za taką kwotę nowego stadionu podjęta została przed rokiem. To zdecydowanie więcej, niż wynikało z planów miasta chcącego przeznaczyć na budowę obiektu około 280 mln złotych. Przez wiele lat dyskusji o budowie nowego stadionu nigdy nie pojawiały się tak ogromne kwoty.
Miasto podczas ubiegłorocznej styczniowej sesji Rady Miasta dokonało korekty w długoletnim planie inwestycyjnym, z którego wynika, że na budowę stadionowej inwestycji przeznaczy 387 mln złotych, czyli o ponad 20 mln złotych więcej od przewidywanej kwoty zaproponowanej przez wykonawcę i o ponad 100 mln złotych więcej od zakładanej kwoty podczas poprzedniej finansowej prognozy budżetowej.
Jeszcze dwa lata temu nieco bardziej uboższa wersja, ale całkowicie wystarczająca na potrzeby takiego klubu jak Pogoń, mówiła o kwocie 240 mln złotych za nowy stadion i kompleks boisk treningowych. Trzy lata temu prezes Pogoni Jarosław Mroczek namawiał do wybudowania stadionu według projektu Widzewa Łódź na 17 tysięcy miejsc za kwotę około 140 mln złotych bez uwzględnienia centrum szkoleniowego. Inne kluby w Polsce, jak Legia, Cracovia czy Jagiellonia, budują centra treningowe z własnych funduszy poza miastem. ©℗
Wojciech PARADA
Fot. R. Pakieser