Piłka nożna. Juniorzy Pogoni mistrzami Polski! [GALERIA]

Data publikacji: 19 czerwca 2021 r. 20:45
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2021 r. 20:45
Piłka nożna. Juniorzy Pogoni mistrzami Polski!

Historyczny sukces osiągnęli juniorzy starsi Pogoni Szczecin, gdyż młodzi granatowo-bordowi piłkarze pokonali na własnym boisku Zagłębie Lubin i sięgnęli po mistrzostwo Polski. To drugi tytuł mistrzowski w historii piłkarskiej Pogoni. Poprzednio młodzi portowcy zwyciężyli w krajowych rozgrywkach dokładnie 35 lat temu - w 1986 roku pokonując w finale Zawiszę Bydgoszcz. Po raz pierwszy w historii klub kończy sezon z dwoma medalami: brązowym w PKO Bank Polski Ekstraklasie oraz złotym w Centralnej Lidze Juniorów!

Centralna Liga Juniorów: POGOŃ Szczecin – ZAGŁĘBIE Lubin 2:0 (1:0); 1:0 Hubert Turski (10), 2:0 Kacper Łukasiak (63).

POGOŃ: Ł. Łęgowski – Rezaeian, Białczyk, Żurawski, Freilich – Kort, M. Łęgowski – Bąk (70 Albiński), Łukasiak, Korczakowski (40 Zaborski) – Turski (84 Smykowski)

Szczecińscy zawodnicy do ostatniego spotkania CLJ przystępowali z pozycji lidera ligowej tabeli. Jednopunktowa przewaga nad Zagłębiem Lubin oraz Wisłą Kraków nie dawała im jednak komfortu. Aby sięgnąć po mistrzostwo Polski i nie oglądać się na niedzielny mecz Wisły Kraków, podopieczni trenera Piotra Łęczyńskiego musieli wygrać.

Po zaledwie dziesięciu minutach Kacper Łukasiak prostopadłym podaniem wypuścił w bój Huberta Turskiego, a ten wpadł z piłką w pole karne, minął kilku obrońców Zagłębia i mocnym strzałem pod poprzeczkę otworzył wynik meczu. Kolejne minuty to prawdziwa wymiana ciosów. Granatowo-bordowi nie zamierzali poprzestać na jednym trafieniu i jeszcze w pierwszej połowie mogli podwyższyć prowadzenie. Dogodnych sytuacji nie wykorzystali jednak Kacper Łukasiak, Hubert Turski i Olaf Korczakowski. Goście z Lubina nie pozostawali jednak dłużni i również nękali szczecińską defensywę. Żaden z ich ataków nie zakończył się jednak kapitulacją Łukasza Łęgowskiego.

W drugiej połowie portowcy przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i częściej gościli w polu karnym rywala. Ofensywne zapędy długo nie przynosiły jednak efektu bramkowego. Pół godziny przed końcowym gwizdkiem Kacper Łukasiak, najlepszy strzelec CLJ, przejął piłkę na połowie Zagłębia, wpadł z nią w pole karne i sprytnym strzałem w kierunku bliższego słupka zapewnił Pogoni tytuł mistrza Polski!

Poza okazałym pucharem oraz medalami, szczecinianie dostąpią także zaszczytu rywalizacji międzynarodowej. Zwycięstwo w lidze CLJ jest przepustką do rozgrywek UEFA Youth League, a więc Ligi Młodzieżowej UEFA. Te rozgrywki rozpoczną się jesienią.

Złote medale wywalczyło 34 zawodników: Oliver Albiński, Filip Balcewicz, Mateusz Bąk, Maciej Białczyk, Szymon Cybulski, Piotr Delner, Mariusz Fornalczyk, Dawid Fornalik, Boris Freilich, Fabian Grzelka, Wiktor Kapela, Olaf Korczakowski, Kamil Kort, Bartosz Krzysztofek, Jakub Lis, Łukasz Łęgowski, Mateusz Łęgowski Kacper Łukasiak, Igor Mencnarowski, Marcel Mendes, Dawid Rezaeian, Krystian Rybicki, Michał Samborski, Bartłomiej Smolarczyk, Patryk Smykowski, Aleksander Sobczak, Jakub Stachnik, Maciej Styn, Hubert Turski, Maksymilian Walczak, Mikołaj Witkowski, Kacper Zaborski, Vadim Zaleskij i Wiktor Żurawski. Sztab szkoleniowy: Piotr Łęczyński (trener), Marcin Dymek (asystent), Wojciech Tomasiewicz (trener bramkarzy), Paweł Nowak (trener przygotowania motorycznego), Damian Górski (kierownik drużyny), Marcin Minko (fizjoterapeuta), Norbert Neuamnn (analityk) i Grzegorz Lemański (kierownik drużyny, rzecznik prasowy). (mij)