Pięciu piłkarzy Pogoni z przeszłością w ekstraklasie jest obecnie wypożyczonych do innych klubów: Janukiewicz, Murawski, Piotrowski, Lewandowski, Zwoliński. Nigdy jeszcze nie było takiej sytuacji, by tak wielu ogranych zawodników reprezentowało inne kluby na zasadzie wypożyczenia.
Byłych piłkarzy Pogoni, lub takich, którzy ocierali się o futbol w naszym regionie, a występujących obecnie w innych klubach na najwyższym krajowym poziomie naliczyliśmy całkiem sporo – około 30. Wychodzi na to, że Pogoń w ostatniej dekadzie praktycznie mogła ograniczyć swoje zainteresowanie do szkolenia i skautingu klubów z województwa, by uzbierać przynajmniej 22-osobową kadrę piłkarzy doświadczonych, ogranych, ale też perspektywicznych i znakomicie rokujących.
Oczywiście nigdy nie jest tak, że zawodnicy z regionu zawsze trafiają do najbliższego klubu występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej. To jest jednak najlepsza, najłatwiejsza droga do zbudowania dobrej drużyny i przykład Pogoni jest tu najbardziej znamienny.
Krychowiak i Grosicki
Trzeba też zakładać, że tacy piłkarze, jak Krychowiak, czy Grosicki są piłkarzami już na zupełnie innym poziomie, niż nasza ekstraklasa i takich graczy namówić na grę w krajowym klubie nie jest możliwe. Pozostali jednak wciąż są zawodnikami w polskiej ekstraklasie, lub I lidze, albo w klubach zagranicznych, które wcale nie oferują jakichś gigantycznych warunków rozwoju.
Są oczywiście piłkarze, których zatrzymanie z różnych względów było niemożliwe, ale są też tacy, których oddanie traktowano, jako ulgę. Jest też wielu piłkarzy wypromowanych w pobliskich klubach: szczególnie Flocie, a także w Błękitnych, którzy znakomicie sobie radzą na boiskach ekstraklasy. Pogoń w okresie, gdy byli to piłkarze jeszcze mało znani i słabo rozreklamowani, nie była nimi albo zainteresowana, albo była w swoich działaniach zbyt mało konkretna.
Z byłych piłkarzy Pogoni, lub piłkarzy grających w innych klubach z regionu można utworzyć dwie znakomite jedenastki. Ta pierwsza śmiało mogłaby rywalizować o najwyższe cele w kraju, ta druga – bardziej perspektywiczna mogłaby już mieć duży problem z grą o wysokie lokaty.
Siedem rocznych budżetów
W pierwszej jedenastce mamy aktualnych reprezentantów Polski: Krychowiaka i Grosickiego, za których łącznie oba ich obecne kluby zapłaciły 40 mln euro. Logiczne zatem, że obaj w obecnej formie i w obecnym czasie mogliby występować w klubie polskiej ekstraklasy jedynie na papierze. 40 mln euro, to jakieś siedem rocznych budżetów Pogoni.
Pozostali piłkarze z pierwszej jedenastki są poza wypożyczonym Janukiewiczem graczami klubów polskiej ekstraklasy, a wielu z nich jeszcze niedawno było w Pogoni. Dąbrowski i Małecki zostali oddani do innych klubów jeszcze przed wygaśnięciem umowy kontraktowej, natomiast Robak miał wpisaną kwotę odstępnego i bardziej energiczne działania mogły spowodować, że piłkarz ten wciąż mógłby być zawodnikiem Pogoni.
Dąbrowski to dziś podstawowy zawodnik mistrza Polski i niedawnego uczestnika Ligi Mistrzów, wybrany do jedenastki fazy 1/16 play-off Ligi Europy. Robak to dziś najskuteczniejszy piłkarz w polskiej ekstraklasie, choć pełniący głównie rolę dublera. Małecki natomiast od momentu odejścia z Pogoni wiosną ubiegłego roku zdobył 9 goli i zaliczył 10 asyst.
Małecki i Bonin
Małecki nie jest jedynym byłym skrzydłowym Pogoni, który dopiero po wyjeździe ze Szczecina zaczął sobie lepiej radzić w innym klubie. Grzegorz Bonin ma w obecnym sezonie na koncie cztery gole i pięć asyst. Zarówno Małecki, jak i Bonin mają lepsze statystyki, niż wychwalany przez wszystkich Spas Delev (3 gole, 5 asyst). Trzeba pamiętać, że reprezentant Bułgarii trzy z pięciu asyst zaliczył w jednym meczu – z Wisłą Kraków.
W gronie byłych piłkarzy Pogoni, lub mających w przeszłości kontakt z klubach województwa są tacy, którzy odeszli jeszcze w wieku juniora. Janicki, Lipski, Starzyński i Wojtkowski, to nadzieje polskiego futbolu. Trzech pierwszych w ogóle do Pogoni nie trafiło. Lipski i Starzyński wywodzą się z Salosu, a Janicki z Chemika. Odeszli do innych klubów w momencie, gdy Pogoń nie grała jeszcze w ekstraklasie i nie miała zbyt dużej siły przebicia.
Dziś Starzyński, to czołowa postać w ekstraklasie, uczestnik finałowego turnieju mistrzostw Europy we Francji, mający już za sobą nieudany epizod w klubie zagranicznych. Lipski, to reprezentant kadry młodzieżowej, szykujący się do finałowego turnieju zaplanowanego w Polsce. Janicki też ma już za sobą powołania do pierwszej reprezentacji Polski, jest podporą Lechii Gdańsk, walczącej o mistrzostwo Polski.
Wojtkowski w Bundeslidze
Wojtkowski w przeciwieństwie do trójki wymienionych zdołał zadebiutować w ekstraklasie w barwach Pogoni, ale nie był zainteresowany kontynuowaniem kariery w szczecińskim klubie, jest już przy pierwszej drużynie RB Lipsk, walczącej o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów.
W gronie piłkarzy znakomicie sobie radzących w ekstraklasie jest spora grupa byłych piłkarzy Floty Świnoujście. Tomasik ma w obecnym sezonie na koncie aż 9 asyst i jest pod tym względem wiceliderem za swoim kolegą klubowym Vasilievem. Innym kolegą klubowym Tomasika w Jagiellonii jest Burliga, a Śpiączka, to obecnie najskuteczniejszy piłkarz Górnika Łęczna. W obecnym sezonie zdobył siedem goli i zaliczył dwie asysty. Niewiele gorzej od najlepszego strzelca Pogoni – Adama Frączczaka.
Nieco przyhamowała kariera Recy z Wisły Płock, a o miejsce w bramce Zagłębia walczy Forenc. Piłkarzem I-ligowej Chojniczanki jest natomiast najlepiej rokujący były gracz Błękitnych Kosakiewicz, którego zimą chciały pozyskać: Wisła i Jagiellonia, ale kluby nie porozumiały się w kwocie odstępnego.
Gdyby zatem zebrać w jednym miejscu wszystkich byłych piłkarzy Pogoni i piłkarzy z klubów województwa, to mielibyśmy w drużynie trzech reprezentantów finałowego turnieju mistrzostw Europy (Krychowiak, Grosicki, Starzyński), młodzieżowego reprezentanta Polski (Lipski) i reprezentanta juniorów (Wojtkowski). Mielibyśmy co najwyżej jednego obcokrajowca (Akahoshi) i aż sześciu graczy wypromowanych w klubach z niższych klas rozgrywkowych (Forenc, Burliga, Tomasik, Reca, Kosakiewicz, Śpiączka). ©℗
Wojciech PARADA
Alternatywna jedenastka
Radosław Janukiewicz
(Pogoń - Stromsgodset)
Łukasz Burliga Rafał Janicki Maciej Dąbrowski Piotr Tomasik
(Flota - Jagiellonia) (Chemik - Lechia) (Pogoń - Legia) (Flota - Jagiellonia)
Grzegorz Krychowiak Patryk Lipski
(Stal - Paris St. Germain) (Salos - Ruch)
Kamil Grosicki Filip Starzyński Patryk Małecki
(Pogoń - Hull) (Salos - Zagłębie) (Pogoń - Wisła)
Marcin Robak
(Pogoń - Lech)