piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. 35 lat temu Pogoń zadebiutowała w pucharze UEFA

Piłka nożna. 35 lat temu Pogoń zadebiutowała w pucharze UEFA

Piłka nożna. 35 lat temu Pogoń zadebiutowała w pucharze UEFA
Data publikacji: 2019-09-19 08:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 09:54
Wywietleń: 803 415804

19 września 1984 roku, czyli równo 35 lat temu Pogoń Szczecin zadebiutowała w europejskich rozgrywkach o puchar UEFA.

Przeciwnika miała bardzo renomowanego, który w poprzednich latach potrafił dochodzić do półfinału Pucharu Europy, lub pucharu UEFA. W składzie FC Koeln występowali aktualnie wtedy wicemistrzowie świata, podstawowi reprezentanci RFN: Toni Schumacher i Pierre Littbarski, a także uczestnik turnieju Stephan Engels.

Piłkarzem FC Koeln był też mistrz Europy i krół strzelców turnieju finałowego z roku 1980 Klaus Allofs, a także późniejszy mistrz świata z roku 1990 Uwe Bein. Od roku 1984 piłkarzem pierwszej drużyny był już Thoma Haessler, który również w roku 1990 został mistrzem świata.

Mimo to Pogoń nie była bez szans w konfrontacji z utytułowanym rywalem. W ekipie FC Koeln trwała akurat wymiana pokoleniowa. Po wielu latach fundamentalnymi postaciami przestali być piłkarze, którzy w latach 70 byli podstawowymi graczami reprezentacji RFN, zdobywali w roku 1974 mistrzostwo świata: Bernhard Cullmann, Klaus Fischer, czy Rainer Bonhof.

Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem drużyny niemieckiej, ale w minimalnym stosunku 2:1 (0:1). Pogoń do przerwy prowadziła po samobójczym golu Engelsa, szansę na podwyższenie wyniku miał też Mariusz Kuras, ponadto uderzenie Janusza Turowskiego trafiło w słupek. Portowcy zaskoczyli pewnych siebie Niemców, ale szansy nie wykorzystali.

Po przerwie zespół FC Koeln przejął inicjatywę, zdobył dwa gole, ale nawet wynik 2:1 dawał duże nadzieje na awans do drugiej rundy. Niestety w rewanżu portowcy przegrali 0:1 (0:0) po golu reprezentanta RFN Uwe Beina. Nie wykorzystali dwóch rzutów karnych. Pomylili się: Adam Kensy i Marek Leśniak.

FC Koeln w tamtej edycji pucharu UEFA dotarł do ćwierćfinału, w którym nie sprostał Interowi Mediolan. Koeln po wyeliminowaniu Pogoni pokonał też Standard Liege i Spartak Moskwa. To jednak Pogoń była dla niemieckiej drużyny najbardziej wymagającym rywalem.

Dla Pogoni to był debiut w elitarnych rozgrywkach. To były czasy, kiedy nie rozgrywano kwalifikacji, a pierwsza runda zawsze odbywała się w drugiej połowie września i na początku października. Każdy klub mógł trafić na renomowany zespół. Pogoń spotkała na swojej drodze FC Koeln, a do wyeliminowania słynnej drużyny zabrakło jej głównie doświadczenia.

Umiejętności obu drużyn były na zbliżonym poziomie. Spotkały się wówczas czołowe ligowe zespoły z drugiej i trzeciej drużyny na świecie, a czasy były takie, że najlepsi krajowi piłkarze przeważnie występowali w rodzimych ligach. (par)

Komentarze

darek
pamiętam ten mecz ,stadion nabity do pełna ,fajne czasy
2019-09-20 09:45:42
guciu
Szkoda karnych nie wykorzystanych Adam Kensy Marek Leśniak w drugim meczu w Szczecinie.
2019-09-19 17:10:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie