Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Jest kosztorys modernizacji stadionu

Data publikacji: 2015-12-11 16:33
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-15 18:25
Jest kosztorys modernizacji stadionu
 

Miasto Szczecin ma do wyboru dwie koncepcje dotyczące przyszłości nowego stadionu w Szczecinie. Jedna, to gotowy projekt wraz z kosztorysem dotyczący modernizacji starego obiektu i drugi będący w fazie koncepcyjnej dotyczący budowy nowego.

Decyzja została już podjęta. Prezydent Krzystek wybrał pierwszą opcję już dawno i nie zamierza tego zmieniać. Na początku przyszłego tygodnia opinia publiczna pozna szczegóły działań w kwestii stadionu.

W magistracie gotowy jest już kosztorys modernizacji stadionu. Przekazany został przez Biuro Projektowe Janusza Pachowskiego. Do poniedziałku skrywany będzie głęboką tajemnicą.

Architekt tego dnia ma być obecny w Szczecinie i osobiście poinformuje opinię publiczną o cenie modernizacji stadionu. Dowiedzieliśmy się, że jest niska i atrakcyjna. To jednak nic nie znaczy. Prawdziwą cenę poznamy dopiero po przeprowadzeniu przetargu budowlanego.

Przed ponad tygodniem wysłaliśmy do Urzędu Miasta oficjalne pismo w sprawie udostępnienia dokumentów w trybie informacji publicznej na temat budowy nowego stadionu i odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Magistrat na początku przyszłego tygodnia ma się publicznie do projektu ustosunkować. Dowiedzieliśmy się w Urzędzie, że opinia dla przedsięwzięcia ma być przedstawiona w niekorzystnym świetle.

Dowiedzieliśmy się też, jakie dwie firmy byłyby skłonne współfinansować nowy obiekt. Szczegółowe rozmowy na ten temat były już przeprowadzane wielokrotnie. Żeby projekt budowy nowego stadionu zaczął być realizowany, musi być spełnionych kilka warunków.

Przede wszystkim gmina Szczecin musiałaby zrezygnować z modernizacji istniejącego obiektu, a tego zrobić nie chce. Żeby tak się stało, to radni musieliby najpierw poprzeć inicjatywę uchwałodawczą kibiców. To tylko pierwszy krok i to w dodatku niewiele znaczący.

Kibice zebrali ponad 15 tys. podpisów pod uchwałą obywatelską, która domaga się do zaprzestania modernizacji starego stadionu i rozpoczęcia realizacji budowy nowego mogącego pomieścić 20 tys. kibiców.

We wtorek radni mają się do inicjatywy ustosunkować. Jeżeli jej nie poprą, to temat budowy nowego stadionu przestanie istnieć. Jeżeli poprą, to dyskusja może się nasilić. Poparcie inicjatywy uchwałodawczej przez radnych nie może jeszcze zmusić prezydenta do zmiany decyzji. Może jednak wywrzeć na nim dodatkową presję. Tylko tyle.

W poniedziałek na posiedzeniu Komisji Sportu Urzędu Miasta mają być obecni przedstawiciele kibiców. Chcą członkom Komisji przedstawić własną wizję i przekonać do jej słuszności. 

Szanse na zmianę decyzji odnośnie modernizacji stadionu przez prezydenta Krzystka są praktycznie żadne. ©℗ Wojciech Parada

Fot. R. Wojciechowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kalafior
2015-12-15 16:27:55
Ciekawe jaka jest ta fantastyczna, ale skrywana cena wykonania? Nowiutki stadion na 22000 w Białymstoku zbudowano za 150 mln (cena rzczywista 250 mln, ale Białystok za ten wzrost kosztów otrzymał 101 mln odszkodowania)
kalafior
2015-12-15 16:24:06
100% racji @krzysiu szykuje sie jakas kolejna machloja. No tak jak sie wyeliminuje potencjalnych wspołfinansujących którzy patrzeliby wszystkim na ręce przy budowie to można wtedy bawić się na całego. Śp Bareja nie żyje, ale jego spadkobierca Stasiu Tym ma gotowy scenariusz na komedie wszechczasów :)
krzysiu
2015-12-13 13:54:36
Argumenty Krzystka będą następujące: Nowy stadion to 300mln ciekawe dlaczego nie 500? Odrzucanie a priori lokalizacji na boisku bocznym i basenie i forsowanie lokalizacji na bagnach lotniska, podczas gdy 75% Szczecina jest na lewym brzegu Odry. Wskazywanie na konieczność budowy bazy treningowej od nowa jakby nie mogłyby pozostać tam gdzie jest. Sprowadzenie wszystkiego do absurdu, że ma ktoś przyjść z workiem pieniędzy( hale ,filharmonię,basen czy Arkonkę budowano i nikt nie stawiał takich warunków) Mogą być wstręty o kosztach utrzymania jednak filharmonia której utrzymanie kosztuje 2,5 razy więcej nie stanowi to żadnego problemu, a stadion będzie najczęściej pokazywanym obiektem w TV!
Por
2015-12-12 10:36:34
Najtaniej to jest uczyć się na błędach innych, a cenę należy pomnożyć przez współczynnik z Arkonki. Stadion w kształcie deski sedesowej symbolem Szczecina?
Por
2015-12-12 10:35:27
Najtaniej to jest uczyć się na błędach innych, a cenę należy pomnożyć przez współczynnik z Arkonki. Stadion w kształcie deski sedesowej symbolem Szczecina?
dociekliwy
2015-12-11 22:21:46
Jeżeli przebudowa jednego skrzyżowania to koszt kilkunastu mln zł to ile kosztuje rozebranie i wybudowanie od nowa dużej trybuny i łuku (około 200m) i to bez możliwości wejścia na murawę?
NOWY STADION
2015-12-11 19:16:36
Niska cena jest potrzebna do demagogicznego rozgrywania gdyby budowany był nowy stadion: chcecie szkoły, a musimy budować stadion. Przy budowie hali na kredyt nie było żadnych ograniczeń i mamy bardzo drogą halę!
LOLO
2015-12-11 16:13:50
Jestem bardzo zdziwiony ze taki duzy SZCZECIN nie stac na Nowy Stadion Ciagle bedziemy w ogonie imprez sportowych tak jak bywalo do dnia dzisieszego !!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ