Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

ZUT w konsorcjum, rektor z medalem

Data publikacji: 2021-11-23 21:52
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-23 21:52
ZUT w konsorcjum, rektor z medalem
Prof. Jacek Wróbel otrzymał od premiera Mateusza Morawieckiego Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Fot. Krzysztof Krzempek  

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademia Morska w Szczecinie i Uniwersytet Szczeciński znaleźli się w konsorcjum „Nauka dla morza”. Przy tej okazji rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel, został odznaczony przez premiera Mateusza Morawieckiego Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Oprócz szczecińskich uczelni umowę w sprawie przystąpienia do konsorcjum - mającym działać na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - podpisali rektorzy Politechniki Koszalińskiej, Federacji Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Konsorcjum powołano na Politechnice Gdańskiej podczas Konwentu Morskiego.

 - „Nauka dla morza” to osiem uczelni, które wzajemnie się uzupełniają w badaniach naukowych dla sektora offshorowego oraz morskiej energetyki wiatrowej. Działając razem, poprzez wspólne ubieganie się o środki krajowe i unijne, jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby rynku oraz instytucji funkcjonujących w tych obszarach. Wierzę w to, iż podpisana deklaracja będzie miała wpływ na dalszy rozwój naszych uczelni oraz podniesie ich potencjał i prestiż – powiedział J. Wróbel.

Głównym celem konsorcjum ma być  współpraca naukowa uczelni Pomorza na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Podpisana deklaracja zakłada m.in. doradztwo na etapie przygotowania inwestycji, nadzór naukowy na etapie oceny merytorycznej składanych ofert oraz w fazie budowy a także zarządzanie morskimi farmami wiatrowymi, w tym ich utrzymanie i eksploatację w całym cyklu życia.

(as)

Cały artykuł w środowym „Kurierze Szczecińskim” i wydaniu cyfrowym z 24 listopada 2021 r.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ