Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Naukowcy ZUT w prestiżowym rankingu

Data publikacji: 2021-11-16 11:52
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-16 15:29
Naukowcy ZUT w prestiżowym rankingu
Fot. TAMA Studio  

W tegorocznej edycji prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie znalazło się aż szesnastu badaczy ZUT. Lista TOP 2% zawiera m.in. nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

- Ranking najbardziej wpływowych ludzi nauki to bardzo szczegółowe opracowanie analityków z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy SciTech Strategies - przypomina Mateusz Lipka, rzecznik prasowy Zachodniopmorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Klasyfikacja TOP 2% opiera się na dwóch zestawieniach. Pierwsza lista ocenia całościowy dorobek naukowy badaczy od początku kariery do 2020 roku według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, autocytowań czy miejsce na liście autorów. Druga lista dot. najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2020 roku.

W rankingu uwzględniono 190 tysięcy nazwisk z całego świata, w tym 957 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych. Największą grupą wpływowych naukowców z Polski może pochwalić się Polska Akademia Nauk, to aż 174 osoby.

Naukowcy ZUT w rankingu najbardziej wpływowych

Wśród naukowców ZUT na najwyższej pozycji na liście, która ocenia całościowy dorobek naukowy od początku kariery do 2020 roku, znalazł się prof. Marek Gryta z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej - tegoroczny laureat Zachodniopomorskiego Nobla. Na kolejnym miejscu widnieje prof. Andrzej Błędzki z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki oraz prof. Maria Tomaszewska z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

Na dalszych pozycjach uplasowali się: prof. Sylwia Mozia (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Antoni Waldemar Morawski (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Ewa Mijowska (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Beata Tryba (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Zbigniew Czech  (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Sławomir Maksymilian Kaczmarek; dr hab. inż. Elżbieta Tomaszewicz prof. ZUT (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); dr hab. inż. Jacek Piskorowski, prof. ZUT (Wydział Elektryczny).

Najczęściej cytowane publikacje naukowe

W zestawienie osób, których publikacje były najczęściej cytowane przez innych autorów w 2020 roku, uwzględniono: prof. Marka Grytę (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Andrzeja Błędzkiego (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT); prof. Sylwię Mozię (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); dra inż. Wojciecha Sałabuna (Wydział Informatyki ZUT); prof. Marię Tomaszewską (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Ewę Mijowską (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Antoniego Waldemara Morawskiego (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); prof. Zbigniewa Czecha (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); dra Wen Xin (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT); dr inż. Magdalenę Zdanowicz (Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT); dra hab. inż. Jarosława Jankowskiego, prof. ZUT (Wydział Informatyki ZUT); dra hab. inż. Krzysztofa Okarmę, prof. ZUT (Wydział Elektryczny).

(Ksz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ZUT
2021-11-16 15:18:44
Chemią stoi - taka prawda - bliskość Polic jak myślę nie jest bez wpływu na tę pozycję, pozostaje pogratulować naukowcom i liczyć że ZUT postawi na biotechnologie a także na technologie medyczne we współpracy z PUM (tu co najmniej kilka wydziałów mogło by dać bardzo ciekawe efekty).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA