niedziela, 25 października 2020.
Strona główna > Nauka > ZUT jest dobry w patentach

ZUT jest dobry w patentach

ZUT jest dobry w patentach
Data publikacji: 2020-10-01 09:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01 12:33
Wywietleń: 396 477174

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zajął pierwsze miejsce w zestawieniu podmiotów krajowych i zagranicznych, którym udzielono największej liczby patentów na wynalazki w 2019 roku. Zestawienie przygotował Urząd Patentowy RP. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Lubelska, natomiast Politechnika Łódzka zajęła miejsce trzecie na 17 polskich szkół wyższych.

- 47 proc. podmiotów zgłaszających to szkoły wyższe i inne placówki naukowe. W całym województwie zachodniopomorskim wszystkim podmiotom przyznano 128 patentów, z czego 121 decyzji o udzieleniu patentu na rozwiązania techniczne otrzymał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie - opowiada Mateusz Lipka, rzecznik ZUT. - Dla porównania, w ubiegłym roku takich decyzji ZUT otrzymał 118 utrzymując tym samym pozycję lidera zestawienia, co zostało docenione przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
W opublikowanym w lipcu br. 21. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020 uczelnia zajęła drugie miejsce w kategorii „Innowacyjność”. Patenty uzyskane w ubiegłym roku przez ZUT, których autorami są pracownicy naukowi uniwersytetu, dotyczyły m.in. sposobów wytwarzania i modyfikowania różnych materiałów (np. taśm, katalizatorów, folii), konstrukcji mechanicznych, w tym mieszadeł do procesów chemicznych, głowic do formowania betonu oraz metod badania materiałów. 

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

New Ton
Hurrra ! No to żyjemy, nie musimy już kupować żadnych licencji zagranicznych
2020-10-01 11:53:39

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie