niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Grafen coraz bliżej produkcji

Grafen coraz bliżej produkcji [FILM]

Grafen coraz bliżej produkcji
Data publikacji: 2016-04-14 11:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1587 128082

Wysoko wytrzymały grafen opracowany przez naukowców z Politechniki Łódzkiej może niebawem znaleźć się w konstrukcjach wyczynowych rowerów, czujnikach gazu czy w rozwiązaniach do odsalania wody morskiej. Łódzka metoda wytwarzania grafenu uzyskała amerykański patent, jest także prawnie chroniona w UE.

„Potwierdziliśmy, że nasz grafen jest grafenem prawdziwym, o właściwościach bliskich teoretycznym, które predysponują ten materiał do przeróżnych zastosowań funkcjonalnych. To jest ważne osiągniecie, bowiem na świecie istnieje wiele produktów, które nazywane są grafenem, natomiast jedynie go przypominają” - powiedział PAP prof. Piotr Kula, szef zespołu naukowców, który opracował tę metodę.

Grafen to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną. Jest ponad 100-krotnie mocniejszy od stali, ma wyjątkowe właściwości elektryczne i nie przepuszcza gazów.

Łódzcy naukowcy opracowali technologię wytwarzania grafenu przy użyciu ciekłej matrycy metalicznej i mieszaniny gazów nawęglających według oryginalnej, opatentowanej metody. Swój materiał nazwali HSMG (High Strength Metallurgical Graphene) - Grafen Metalurgiczny o Wysokiej Wytrzymałości; powołano spółkę spin off – AGP (Advanced Graphene Products) – która komercjalizuje tę technologię.

"Aktualnie jesteśmy w trakcie podejmowania dużego projektu w zakresie zastosowania grafenu w materiałach kompozytowych do filtrów wody. Ten projekt jest już w fazie ostatecznych negocjacji z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i z naszym partnerem przemysłowym” - podkreślił prof. Kula.

Jak zaznaczył, chodzi m.in. o zastosowanie grafenu do odsalania wody morskiej. „Wykonaliśmy pierwsze eksperymenty, a wyniki są na tyle zachęcające, że projekt ruszył” - dodał. Grafen HSMG w tym przypadku pełnić ma dwie funkcje – jest materiałem jednowarstwowym, bardzo aktywnym, więc podobnie jak węgiel aktywny będzie miał zdolności sorbujące.

"Poza tym potrafimy budować struktury przestrzenne o określonych szczelinach pomiędzy kolejnymi warstwami grafenu, to jest kluczowe rozwiązanie, a zatem to są takie labiryntowe filtry, gdzie możemy budować struktury, które będą w stanie zachowywać określone te najdrobniejsze frakcje w fazie filtrowania wody”- wyjaśnił naukowiec. Według niego grafen może być również bardzo rozwiniętą elektrodą do dejonizacji wody metodami elektrochemicznymi.

„Myślę, że za trzy lata, a może wcześniej, będą filtry z materiałami na bazie grafenu” - zaznaczył prof. Kula.

HSMG może mieć również zastosowanie dla podwyższenia wytrzymałości kompozytów stosowanych w konstrukcjach rowerów - turystycznych, ale przede wszystkim sportowych. Materiał - w ocenie naukowca - mógłby się znaleźć w najbardziej odpowiedzialnych, pod względem mechanicznym, elementach konstrukcji rowerów.

„Nie ukrywam, że razem z naszymi partnerami celujemy w rowery sportowe, wyczynowe. Może na najważniejszych światowych imprezach kolarskich pojawią się rowery z naszym polskim grafenem wysoko wytrzymałym HSMG” - przekonywał naukowiec.

Według niego grafen może też znaleźć zastosowanie w czujnikach wykrywających m.in. gazy toksyczne, czy pole magnetyczne. Polscy specjaliści nadal też prowadzą badania nad zastosowaniem kompozytów na bazie „swojego” grafenu do budowy w przyszłości bezpiecznych zbiorników wodoru w samochodach.

Zdaniem prof Kuli, kiedy pojawią się pierwsze rzeczywiste rozwiązania z zastosowaniem tego grafenu, będzie musiał być on produkowany na skalę przemysłową. "Obszar, który cały czas kontynuujemy, to jest skalowanie produkcji grafenu do produkcji wielkoseryjnej tak, żeby w krótkim czasie, za rozsądną cenę produkować – jak ja to mówię – kilometry kwadratowe grafenu dobrej jakości. I te prace krok po kroku się posuwają” - podkreślił prof. Kula.

Polska Agencja Prasowa uruchomiła w kwietniu nowy cykl wideo pokazujący różne projekty innowacyjne, które powstają we współpracy naukowców i firm albo w ośrodkach badawczych w firmach. Cykl zatytułowany „Kierunek: Innowacje” będzie publikowany raz w tygodniu – w każdy czwartek. PAP chce pokazać m.in. te innowacyjne projekty, które powstają na uczelniach lokalnych, a nie w wielkich korporacjach. Zależy nam na praktycznym wymiarze tych projektów, chcemy, żeby to pomysłowość i społeczna użyteczność była znakiem rozpoznawczym naszego cyklu. (PAP)

 

Komentarze

SEBA
Wreszcie ktoś podał daty, a nie, "za jakiś czas w przyszłości..."
2016-07-06 23:16:20
Wawrzek
Może by tak w Szczecinie uruchomić produkcję w oparciu o Grafen?
2016-04-15 23:57:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy