środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > ZNP za gimnazjami

ZNP za gimnazjami

ZNP za gimnazjami
Data publikacji: 2016-01-22 23:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 275 108355

Prawie 250 tysięcy podpisów za pozostawieniem gimnazjów w systemie oświaty zebrał Związek Nauczycielstwa Polskiego w całej Polsce. Do okręgu zachodniopomorskiego ZNP wpłynęło 10 tysięcy podpisów, do oddziału szczecińskiego - tysiąc.Akcja jeszcze trwa.

Podpis można złożyć osobiście, wypełniając ankietę lub przez internet (petycje.znp.edu.pl.) podając swoje imię, nazwisko i adres.

Akcja ZNP została zainicjowana kilka tygodni temu. Pod koniec listopada ub.r. związek zaapelował do nauczycieli, pracowników oświaty, środowiska naukowego, samorządów, rodziców i społeczności lokalnych o wsparcie akcji pod hasłem „Razem dla gimnazjów”. Było to po ogłoszeniu przez minister edukacji Annę Zalewską planów zlikwidowania gimnazjów, a w zamian wydłużenia do ośmiu lat nauki w szkołach podstawowych i do czterech w liceach ogólnokształcących. Powołała się ona także na badania społeczne, z których wynika, że 70 proc. badanych jest przeciw gimnazjom. Zdaniem ZNP likwidacja gimnazjów zrobi dużo zamieszania w oświacie. Odbije się niekorzystnie na uczniach i pracownikach.
 
– Podpisy zbieraliśmy od 25 listopada wśród społeczności nauczycielskiej i rodziców, ale nie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że rząd który będzie podejmował decyzję o przyszłości gimnazjów, weźmie pod uwagę również ten głos społeczny - powiedziała Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP.

Zdaniem obecnego rządu gimnazja, zamiast wyrównywać różnice wykształcenia, tylko je pogłębiają. W ostatnich latach jednak wzrósł poziom przygotowania piętnastolatków do egzaminów gimnazjalnych. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć uważa, że gimnazja się nie sprawdziły. - Lepsze przygotowanie gimnazjalistów to efekt pracy nauczycieli na testach oraz powszechniejszego wyższego wykształcenia wśród rodziców uczniów - podkreśla.

Nie dziwi go, że związek protestuje, gdyż statutowym jego zadaniem jest obrona miejsc pracy.

Według ZNP w wyniku likwidacji gimnazjów w całej Polsce pracę straci 100 tysięcy nauczycieli i 20 tysięcy pracowników administracji i obsługi tych szkół. Z danych UM w Szczecinie wynika, że w gimnazjach pracuje ponad tysiąc nauczycieli oraz pracownicy niepedagogiczni na 303 etatach. To w sumie ok. półtora tysiąca ludzi.

- Pytaliśmy dyrektorów w szkołach podstawowych i liceach, czy gdyby zlikwidowano gimnazja zatrudniliby tych nauczycieli. Odpowiedzieli, że jednego, dwóch na szkołę, więcej nie - mówi Adam Zygmunt, prezes okręgu zachodniopomorskiego ZNP. - Opatrzność boska może pomoże, bo przecież są szkoły katolickie, a księża i siostry też w gimnazjach pracują.

Od 1 lutego rozpocznie się publiczna debata na temat przyszłości gimnazjów. Do końca stycznia minister edukacji wystąpi z propozycjami zmian. Eksperci będą mieli pół roku na dyskutowanie i dopracowanie projektu.

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Olaboga
Jeżeli to prawda co mówią to by oznaczało olbrzymi przerost zatrudnienia w szkołach podstawowych. A tak po prawdzie - niższe klasy Gimnazjum do Podstawowych, Wyższe do Szkół Średnich i wszyscy znajdą zatrudnienie gorzej będzie z pociotkami wójtów na urzędniczych stanowiskach.
2016-01-25 16:56:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy