środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Kraj > Zachować gimnazja

Zachować gimnazja

Zachować gimnazja
Data publikacji: 2016-01-20 15:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16 20:54
Wywietleń: 1199 105916

Blisko 250 tys. podpisów za zachowaniem gimnazjów w systemie edukacji zebrał Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach kampanii „Razem dla gimnazjów”. Do związku wpłynęło też ponad 200 tys. podpisów zebranych w tej sprawie przez uczniów – poinformował prezes związku Sławomir Broniarz.

Zapowiedział, że kampania będzie kontynuowana do końca stycznia.

- Codziennie przychodzą do nas kolejne listy, apele w tej sprawie podpisane przez nauczycieli i samorządowców – zaznaczył. Podał także, że za pozostawieniem gimnazjów w systemie edukacji opowiadają się także samorządy. Jako przykład wymienił 32 uchwały podjęte przez rady gmin, powiatów i miast z województwa mazowieckiego wyrażające negatywny stosunek tych gremiów samorządowych do pomysłu likwidacji gimnazjów.

- ZNP na 8 lutego zaprosił minister edukacji Annę Zalewską na posiedzenie prezydium Zarządu Głównego, aby dowiedzieć się, jakie są ostateczne plany Ministerstwa Edukacji Narodowej – poinformował prezes związku. Jak dodał „pani minister zapowiedziała, że na koniec stycznia będzie gotowa ze swoją propozycją dotyczącą tych placówek”. Broniarz przypomniał, że w gimnazjach uczy się ponad 1,1 mln uczniów, a pracuje ponad 100 tys. nauczycieli i ponad 20 tys. pracowników administracyjno-obsługowych. Prezes ZNP, wyjaśniając dlaczego związek rozpoczął kampanię, powiedział: „Proszę się nie dziwić. Ratujemy miejsca pracy, ratujemy szkoły i uczniów, którzy nie zasługują na takie instrumentalne traktowanie”.

Kampanię „Razem dla gimnazjów” ZNP prowadzi od 25 listopada.

* * *

Gimnazja w polskim systemie oświaty ponownie pojawiły się 1 września 1999 r., jako główny element reformy edukacji wprowadzanej przez rząd Jerzego Buzka. Jako świetnie wyposażone szkoły z bardzo dobrze przygotowanymi nauczycielami miały służyć wyrównywaniu szans edukacyjnych uczniów, szczególnie ze wsi i małych miejscowości. Od początku istnienia gimnazja spotykały się jednak z krytyką. Zarzucano, że często są molochami (bywa, że w jednym roczniku w szkole jest nawet sześć klas równoległych) oraz, że trafiają tam uczniowie wtedy, gdy są w najtrudniejszym rozwojowo i wychowawczo okresie życia. Krytycy gimnazjów uważali, że lepiej by było dla uczniów, aby w tym wieku nadal byli pod opieką nauczycieli, którzy znają ich od kilku lat. Takie argumenty przedstawiał także PiS.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

 

Komentarze

Wawrzek
Gimnazja i obecny system Oświaty to produkty antypolskich polityków -twórców ogłupiania. Sam słyszałem wypowiedź czołowego wówczas polityka Lewicy, że w Polsce mamy za dużo magistrów i wystarczy, że 70 młodzieży będzie wiedzieć z której strony trzymać łopatę(on mówił o widłach). Dlatego cały system należy pilnie przebudować bo Polsce brakuje Inżynierów, Lekarzy i dobrych Prawników. Naprodukowano politologów, "historyków" zamiast Historyków, pseudo-socjologów i dziwimy się skąd tej jazgot w sferze publicznej. Gimnazja należy zlikwidować i powrócić do dobrych Szkół Średnich. Należy utworzyć silne Ośrodki kształcenia Nauczycieli bo dobrych Nauczycieli jest niezwykle mało - jak by wszyscy przeszli na działaczy związkowych.
2016-01-21 13:24:19
Na wysypisko
Odrzucić tak jak zrobili POkradniemy z wodzem Rudym który spierniczył pod skrzydełka macochy Mercel
2016-01-20 18:10:37
Przecież gdyby PiS za wszelką cenę chciało zachować gimnazja, to PE POjechali by targowiczanie,
że dla dobra Polaków trzeba je zlikwidować.
2016-01-20 18:05:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie