środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Nauka > Zmieńmy szkołę na lepsze

Zmieńmy szkołę na lepsze [GALERIA]

Zmieńmy szkołę na lepsze
Data publikacji: 2019-11-20 17:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-21 23:33
Wywietleń: 2463 428737

Warsztaty, dyskusje, wykłady i mnóstwo innych zajęć mają uczestnicy otwartej w środę ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich - Xu 2019 w Szczecinie. Bierze w niej udział ponad 200 uczniów z całej Polski, którzy chcą zmieniać szkołę na lepsze.

Trzydniowa konferencja odbywa się w szczecińskim V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka, którego samorząd szkolny organizuje to wydarzenie.

- Podczas spotkań uczniowie samorządów różnych szkół Polski mogą wymienić się swoimi praktykami, porozmawiać o swoich problemach, ale też stworzyć coś nowego oraz nawiązać kontakty. Ta konferencja ma pokazać uczniom, że dużo w szkole mogą zmienić, poprawić i ulepszyć, jeśli naprawdę tego chcą - powiedział nauczyciel V LO Tomasz Obiała, pomysłodawca i koordynator konferencji Xu.

Konferencja odbywa się już po raz czwarty. Z każdym rokiem zyskuje sobie popularność i markę w kraju, dlatego z kolejną edycją podwaja się liczba jej uczestników. W tym roku przybyli reprezentanci szkół m.in. z Częstochowy, Grodziska Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Gdańska, z terenu Mazowsza, a także Zachodniopomorskiego: Koszalina, Nowogardu, Pyrzyc, Stargardu, Goleniowa, Polic oraz Szczecina. Wypracują oni model współpracy międzynarodowej samorządów uczniowskich.

- Przyjechaliśmy z Częstochowy, bo wiemy że tu można dużo się nauczyć pod kątem działalności w samorządzie uczniowskim, współpracy międzynarodowej oraz nawiązać kontakty z samorządami szkół z Polski i zagranicy - powiedział Piotr Knapik, uczeń IX LO w Częstochowie.

Uczestnicy konferencji w grupach złożonych z uczniów różnorodnych szkół pracują od środy do piątku podczas warsztatów nad zagadnieniami dotyczącymi narzędzi online w pracy, autoprezentacji, prawa i etyki, kultury i filozofii, efektywnej komunikacji, pisania informacji czy budowania zespołu. Uczennica V LO w Szczecinie Patrycja Maj przyznała, że uczestniczy w konferencji, gdyż ta wyposaży ją w umiejętności organizacji wydarzeń szkolnych. Natomiast Oliwia Sokala, uczennica Katolickiego LO w Szczecinie dodała, że interesuje ją, jakie są możliwości wprowadzania zmian w systemie szkolnym. Zdaniem ucznia "piątki" Jakuba Snopa, który po raz trzeci angażuje się w organizację Xu, samorządy mogą mieć realny wpływ na życie szkoły.

- Samorząd uczniowski, jeśli jest aktywny i jeśli umie przekonać dyrekcję do swoich pomysłów, to jest w stanie zmienić swoją lokalną społeczność - uważa Jakub Snop, prowadzący wykład o roli mediów społecznościowych i komunikacji za ich pośrednictwem.

- W tej szkole samorządność jest prawdziwą samorządnością. Młodzież przedstawiła mi co jest dla niej ważne w grudniu: upamiętnić 13 Grudnia, zrobić mikołajki, pomóc chorej koleżance - wymienia Kinga Jankowska, dyrektor V LO w Szczecinie. - Cieszę się, że w naszej szkole jest taka konferencja i jej organizator Tomasz Obiała obudził w tych młodych ludziach potencjał. Uczestnicy poprzednich edycji Xu, którzy już wyszli w świat, działają dziś w samorządności międzynarodowej studiując na zagranicznych uczelniach. Potrafią się zorganizować i podjąć inicjatywę. Działania, które podejmują uczestnicy konferencji są bardzo ważne, bo uczą młodych ludzi wejścia w relację z drugim człowiekiem, oni muszą ze sobą współpracować, poznać się i wypracować projekt współpracy międzynarodowej.

Damian Kolenda uczeń V LO angażuje się w organizację konferencji od początku jej powstania, czyli czwarty rok. Dlaczego?

- Chciałem czuć, że mogę coś zmienić, że mogę komuś pomóc - mówi Damian Kolenda. - W naszej szkole jedną z takich zmian jest wygląd korytarzy, na których uczniowie spędzają sporo czasu. Wprowadziliśmy pojemniki do segregowania odpadów, a w holu szkoły pojawiły się sofy dzięki czemu powstał kącik, gdzie każdy może odpocząć.

Podczas konferencji nie zabraknie ciekawych spotkań i wykładów, m.in. prezydent Piotr Krzystek opowie młodym ludziom o znakomitym szczecińskim projekcie, jakim jest Młodzieżowy Budżet Obywatelski. Wykład o wolontariacie poprowadzi na Uniwersytecie Szczecińskim dr Barbara Chojnacka, będzie też spotkanie w Sejmiku Wojewódzkim z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem i wystąpienie dr Moniki Zięciak poświęcone samodzielności wychowanków ośrodków resocjalizacyjnych. Konferencję zakończy debata oksfordzka pod patronatem Oxford University Press. Szczegóły na: www.xu2019.pl, aktualności na fanpage’u: https://www.facebook.com/vlo.xu.

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, marszałka województwa zachodniopomorskiego, prezydenta Szczecina, rektora Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dyrektora V LO w Szczecinie.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze Zmieńmy szkołę na lepsze

Komentarze

AS
Świetna inicjatywa! Ogromne brawa dla organizatorów!
2019-11-21 22:06:14
Felski
No i pięknie :)
2019-11-20 21:24:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie