czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Zbadają to, czego nie widać. ZUT ma nowe laboratorium

Zbadają to, czego nie widać. ZUT ma nowe laboratorium

Zbadają to, czego nie widać. ZUT ma nowe laboratorium
Data publikacji: 2020-07-02 11:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-04 21:02
Wywietleń: 615 462928

Na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczęło pracę nowe laboratorium. Naukowcy zbadają tam to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, na przykład uszkodzenia, które mogą przyczynić się do katastrof lotniczych.

Nowy sprzęt w laboratorium ZUT

Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości wzbogaciło się o nowy sprzęt, który jest przeznaczony do zobrazowania nieprzewodzących struktur technicznych za pomocą fal elektromagnetycznych. Łączna wartość inwestycji to 1,8 mln złotych.

 - Spektroskopy terahercowe dzięki połączeniu technik elektronicznych i optycznych, generują bardzo krótkie impulsy pola elektromagnetycznego. Impulsy te wysyłane są w kierunku badanego materiału. Po przeniknięciu przez ten materiał lub po odbiciu się od niego rejestrowany i analizowany jest jego kształt oraz widmo częstotliwościowe – wyjaśnia prof. Przemysław Łopato.

Wykryje narkotyki i materiały wybuchowe

Pozwoli to na badanie nowoczesnych struktur (sztucznych, projektowanych i wytwarzanych przez człowieka metamateriałów) oraz przeprowadzanie pomiarów spektroskopowych, czyli wykrywania obecności różnych materiałów w badanej próbce.

- Dzięki badaniom w sposób bezprzewodowy, będziemy mogli wykryć niebezpieczne substancje takie jak narkotyki, czy materiały wybuchowe lub mikrouszkodzenia np. na powierzchni skrzydeł samolotów, co w przyszłości może zapobiec katastrofom lotniczym – tłumaczy prof. Przemysław Łopato.

Obecnie taki sprzęt posiada m.in.: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska. Laboratorium będzie służyło głównie do przeprowadzenia badań naukowych stosowanych, czyli odpowiadających na zapotrzebowanie dzisiejszego przemysłu  oraz podstawowych w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

(as)

Fot. Aurelia Kołodziej

Komentarze

do @ PO_szło 1,8 mln i co dalej?
- zbadają program Trzaskowskiego (przyszłego prezydenta), tego programu "nie widać" i "nie słychyć".
2020-07-04 20:08:37
Poszło 1,8 mln i co dalej?
A jakiś przemysł bada w Szczecinie skrzydła samolotów? Mamy tu jakiś przemysł lotniczy? Chyba lepiej było tę zabawkę kupić policji niż politechnice. Słabo to widzę...
2020-07-03 17:58:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie