środa, 16 października 2019.
Strona główna > Nauka > Enea z ZUT-em. Powinniśmy iść w stronę komercjalizacji

Enea z ZUT-em. Powinniśmy iść w stronę komercjalizacji

Enea z ZUT-em. Powinniśmy iść w stronę komercjalizacji
Data publikacji: 2019-08-09 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:49
Wywietleń: 954 407462

Rozwój, eksploatacja i monitorowanie sieci elektroenergetycznej, przyłączanie odnawialnych źródeł energii, elektromobilność - między innymi takich zagadnień będą dotyczyć prace analityczne prowadzone dzięki porozumieniu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz spółki Enea Operator. Przedstawiciele obu instytucji podpisali umowę ramową w tej sprawie. 

- W strategię uczelni, ale także w strategię województwa i Polski jest wpisane, aby nauka przesiąkała podmioty gospodarcze  - mówił prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT. - To dla nas bardzo istotne. Jesteśmy uniwersytetem technologicznym i wszelkiego typu działania są wpisane w dyscypliny, które prezentujemy. Komercjalizacja badań naukowych - to kierunek, w którym powinniśmy iść. Jesteśmy najlepszą uczelnią w Polsce, jeśli chodzi o innowacyjność. Chcemy tą dobrą tradycję zachować i mam nadzieję, że dzisiejsza umowa będzie skutkować dalszą komercjalizacją badań naukowych.

Wojciech Drożdż, wiceprezes ds. innowacji i logistyki Enea Operator, pochwalił Wydział Elektryczny, który będzie realizował badania po stronie ZUT, za duży potencjał w zakresie innowacyjności. To właśnie ten potencjał przesądził o nawiązaniu współpracy.

- Liczymy, po pierwsze, że ta umowa pozwoli wprowadzić trochę praktyki do uczelni, aby pracownicy mogli pochwalić się wdrożeniami czy pilotażami w energetyce stosowanej, po drugie, Enea Operator zyska nowe impulsy innowacyjne dla swojego rozwoju, gdyż nowoczesna energetyka bez badań nie istnieje - przekonywał Drożdż. - Jest istotne, abyśmy wzajemnie się inspirowali i wzmacniali.

Prof. Krzysztof Okarma, dziekan Wydziału Elektrycznego, przypomniał, że jego jednostka kształci kadry także dla Enei, pracuje tam wielu absolwentów ZUT.

- Bardzo się cieszę, że taki partner jak Enea docenił dorobek naukowy naszego wydziału - powiedział.

- To bardzo ważna chwila. Kilka miesięcy temu mieliśmy wizytę premiera Mateusza Morawieckiego i podpisanie umowy dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na kwotę 590 milionów. Dziś kolejny sukces, kolejna przychylność, w tym przypadku spółek skarbu państwa, dla lokalnej społeczności, dla uniwersytetu - dodawał Marcin Pawlicki, doradca zarządu Enei do spraw promocji i innowacji. ©℗

(as)

Fot. Alan Sasinowski

Na zdjęciu od lewej: prof. Krzysztof Okarma, prof. Jacek Wróbel, Wojciech Drożdż i Marcin Pawlicki opowiadali o szczegółach współpracy w sali konferencyjnej ZUT.

Komentarze

Ronert
@Wawrzek masz rację. Na kierunkach technicznych powinni wykładać praktycy, tak samo na zarządzaniu czy finansach ludzie którzy działają w biznesie i czymś zarządzają, a nie siedzą i przepisują wypociny swoich poprzedników.
2019-08-11 12:48:39
Wawrzek
Enea powinna fundować stypendia dla co najmniej 80% studentów Elektrycznego w tym stypendia na Uczelnie zagraniczne w tym energetyki Jądrowej i Odnawialnej ZUT powinien zatrudnić Wykładowców z Eneii. W ogóle należy zatrudnić Wykładowców, którzy potrafią nauczyć do takich należy wielu Naukowców ZUT ale są jeszcze złośliwcy do "wykańczania" studentów i oni są zbędni.
2019-08-11 12:15:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie