Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Enea z ZUT-em. Powinniśmy iść w stronę komercjalizacji

Data publikacji: 2019-08-09 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Enea z ZUT-em. Powinniśmy iść w stronę komercjalizacji
Od lewej: prof. Krzysztof Okarma, prof. Jacek Wróbel, Wojciech Drożdż i Marcin Pawlicki opowiadali o szczegółach współpracy w sali konferencyjnej ZUT. Fot. Alan Sasinowski  

Rozwój, eksploatacja i monitorowanie sieci elektroenergetycznej, przyłączanie odnawialnych źródeł energii, elektromobilność - między innymi takich zagadnień będą dotyczyć prace analityczne prowadzone dzięki porozumieniu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz spółki Enea Operator. Przedstawiciele obu instytucji podpisali umowę ramową w tej sprawie. 

- W strategię uczelni, ale także w strategię województwa i Polski jest wpisane, aby nauka przesiąkała podmioty gospodarcze  - mówił prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT. - To dla nas bardzo istotne. Jesteśmy uniwersytetem technologicznym i wszelkiego typu działania są wpisane w dyscypliny, które prezentujemy. Komercjalizacja badań naukowych - to kierunek, w którym powinniśmy iść. Jesteśmy najlepszą uczelnią w Polsce, jeśli chodzi o innowacyjność. Chcemy tą dobrą tradycję zachować i mam nadzieję, że dzisiejsza umowa będzie skutkować dalszą komercjalizacją badań naukowych.

Wojciech Drożdż, wiceprezes ds. innowacji i logistyki Enea Operator, pochwalił Wydział Elektryczny, który będzie realizował badania po stronie ZUT, za duży potencjał w zakresie innowacyjności. To właśnie ten potencjał przesądził o nawiązaniu współpracy.

- Liczymy, po pierwsze, że ta umowa pozwoli wprowadzić trochę praktyki do uczelni, aby pracownicy mogli pochwalić się wdrożeniami czy pilotażami w energetyce stosowanej, po drugie, Enea Operator zyska nowe impulsy innowacyjne dla swojego rozwoju, gdyż nowoczesna energetyka bez badań nie istnieje - przekonywał Drożdż. - Jest istotne, abyśmy wzajemnie się inspirowali i wzmacniali.

Prof. Krzysztof Okarma, dziekan Wydziału Elektrycznego, przypomniał, że jego jednostka kształci kadry także dla Enei, pracuje tam wielu absolwentów ZUT.

- Bardzo się cieszę, że taki partner jak Enea docenił dorobek naukowy naszego wydziału - powiedział.

- To bardzo ważna chwila. Kilka miesięcy temu mieliśmy wizytę premiera Mateusza Morawieckiego i podpisanie umowy dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na kwotę 590 milionów. Dziś kolejny sukces, kolejna przychylność, w tym przypadku spółek skarbu państwa, dla lokalnej społeczności, dla uniwersytetu - dodawał Marcin Pawlicki, doradca zarządu Enei do spraw promocji i innowacji. ©℗

(as)

Fot. Alan Sasinowski

Na zdjęciu od lewej: prof. Krzysztof Okarma, prof. Jacek Wróbel, Wojciech Drożdż i Marcin Pawlicki opowiadali o szczegółach współpracy w sali konferencyjnej ZUT.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ronert
2019-08-11 12:48:39
@Wawrzek masz rację. Na kierunkach technicznych powinni wykładać praktycy, tak samo na zarządzaniu czy finansach ludzie którzy działają w biznesie i czymś zarządzają, a nie siedzą i przepisują wypociny swoich poprzedników.
Wawrzek
2019-08-11 12:15:36
Enea powinna fundować stypendia dla co najmniej 80% studentów Elektrycznego w tym stypendia na Uczelnie zagraniczne w tym energetyki Jądrowej i Odnawialnej ZUT powinien zatrudnić Wykładowców z Eneii. W ogóle należy zatrudnić Wykładowców, którzy potrafią nauczyć do takich należy wielu Naukowców ZUT ale są jeszcze złośliwcy do "wykańczania" studentów i oni są zbędni.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ